Copiii ALTFEL....AUTISTII

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Draga Sabina,
ai dreptate, asa ne-am gandit si noi, ca abia de pe la 5 ani sa incepem ceva mai serios cu pianul, deocamdata a ramas un instrument prin care ne imbunatatim relatia cu ea, scopul fiind sa execute comenzi simple, sa accepte sa lucreze cu cineva intr-o activitate mai de durata, de circa 30 de minute etc. (normal ca a trebuit sa incepem cu o activitate preferata). Ca a depasit deja stadiul asta, nu poate decat sa ne bucure. Cat despre tatal ei, am omis sa spun, mai mult sau mai putin intentionat, ca ar putea fi considerat un adult cu Asperger, din motive foarte intemeiate. Printre altele, nu cred ca i-ar lua mai mult de 2 saptamani sa invete chineza, daca l-ar interesa . Canta deja orice partitura, desi a atins pentru prima data clapele unui pian abia acum 11 luni. Compozitorul preferat al Marutei e Bach. Am intrebat-o de ce... Si a zis: "pe muzica asta pot fugi prin iarba" . Eu ma straduiesc sa raman in echilibrul cu care am fost obisnuita, dar pe cuvant ca pe masura ce trece timpul, ma intreb daca intr-adevar asta e starea de normalitate. In plus, avem mare noroc cu Mihai, care e cel mai vesel copil din lume si ne face sa radem toata ziua. Mara are o relatie foarte buna cu el si se iubesc foarte mult. Gata pe azi, ca nu mai am timp.

Sabina, m-am gandit, daca nu-ti cer prea mult, sa-mi dai voie sa-ti trimit o caseta video cu Marut cantand la pian, sa-mi spui parerea ta. Deocamdata, cel putin inca 6 luni, va lucra doar cu tatal ei, dar urmeaza in curand sa ne "reorganizam" si poate ne sugerezi tu cum anume s-o pregatim in acest sens, in functie de ce vei observa din material.

Numai bine, tie si Sofiei cea frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Wow, Bach! Maruta, join the club!!!
Sigur, da trimite-mi.da-mi e-mail sau pM.Dar si cu tatal, e f. necesar.daca nu te superi.Si ar fo f. bine sa aveti pian adevarat, poti gasi la vreo babuta destul de ieftin.
Acu, sa stii ca normalitatea imbraca multe forme.Cineva care il iubeste pe Bach nu poate fi "gresit" cum zic americanii.Nu ca fara ar fi fost, nu asta vreau sa zic.E doar o certitudine in plus ca ai un copil deosebit in adevaratul , bunul si frumosul sens al cuvantului.

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Multumescpentru sfaturile primite.Am inceput deja sa le pun in practica.
Ma bucur ca existati!

FlorentinaE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Sper sa nu fie reclama, dar as vrea sa va spun si voua:
am gasit un site www.nustadeoparte.ro care, din cate am inteles eu, isi propune sa stranga fonduri pentru finantarea terapiei cat mai multor copii din Romania. Sunt scoase la licitatie desenele copiilor autisti, iar sumele obtinute din vanzarea tablourilor sunt folosite pentru ajutorarea altor copii autisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

multumim, casandra! Si eu sper sa nu fie considerata reclama, nu de alta, dar putem ajuta acesti copii!

I have found the enemy:it's us!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Sabina, ti-am urmat sfatul si am hotarat sa incepem cu Mara lectiile de pian. Mai intai a vazut-o si ascultat-o dl Goiti (recunosc cu bucurie ca s-a aratat impresionat de Marut), dupa care ne-a recomandat o tanara doamna profesoara pe care Mara a acceptat-o din prima clipa. Ieri a avut loc prima ora adevarata de pian, care a decurs suspect de normal .
Sa vedem ce va fi mai departe. In paralel cu terapia prin muzica, in cadrul careia ora saptamanala de pian e o bucatica mica deocamdata, urmam un program de interventie cu pictograme, pentru reducerea starilor de anxietate si a crizelor de afect. Credem ca toate acestea, coroborate, vor duce la rezultate pozitive in circa 6 - 8 luni. Promit sa revin cu vesti ceva mai curand de atat.

Milena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Milena, mi-ai dat o veste extraordinara!!!
imi vine sa plang de bucurie!!
Cum ai ajuns la Goiti? Cum o cheama pe d-na profesoara?? daca a fost impresionat sa stii ca inseamna ca f. f. talentata!
Va imbratisez din toata inima!!
Cum o cheama pe fetita, tot numele de botez adica.sa o punem si pe ea pe lista de rugaciune deschisa de gandacelu la discutii generale.


Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Cum am ajuns la dl Goiti? Pai, tu mi l-ai recomandat si eu am facut intocmai. Am sunat mai intai la Academia de Muzica, apoi acasa la dl. profesor, am asteptat sa se intoarca din Italia, dupa care, in prima sambata de la intoarcerea dumnealui ne-a primit si ne-a ascultat. Cam asta a fost tot. In aceeasi zi Marut a cunoscut-o pe d-na Marta, tot dl. Goiti facand posibila aceasta intalnire. Motiv pentru care de ieri vorbim de secunde si terte cu acelasi interes ca pentru Tom si Jery

Mara Adriana, acesta este numele de botez al lui Marut. Cat despre botez, si acest episod are o insemnatate aparte pentru noi. Nestiind daca va supravietui, Mara a fost botezata a doua zi dupa nastere... in incubator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

DUMNEZEU NE-A LASAT PE PAMINT PENTRU A DARUI, FIECARE CE POATE.
ATITA SUFLET SI DARUIRE CA IN ACEST SUBIECT NU AM PREA VAZUT.
SOTIA MEA ARE ACEASTA DARUIRE CA A VOASTRA SI ACEASTA TARIE CARE DE MULTE ORI M-A LASAT MUT DE ADMIRATIE SI CU TOATE CA SI SITUATIA COSMINEI(NU STIM DACA VA PROGRESA VREODATA SAU VA VEDEA) ESTE FOARTE GREA, NU POT DECIT SA MA INCLIN IN FATA DUMNEAVOASTRA DOAMNELOR SI DOMNILOR PARINTI SI PROFESORI.
CU RESPECT SI DRAG DAN.D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisia spune:

Raspunzand la subiectul deschis de Cristina-mcris-nu am putut sa nu intru si la cel despre Copii ALTFEl-autistii.Am citit de mult despre aceasta boala cand nu aveam inca un diagnostic pentru Rares.Baietelul nostru s-a nascut cu craniostenoza fara indicatii operatorii.Clinic este sanatos,presiuni asupra creierului nu au fost prezente la tomograf deci pein urmare a ramas in atentia doctorilor(neurochirurg-Dr.Voinescu de la sectia nerochirurgie infantila a spitalului Arsenie Bgdasar si Dr.Sanda Magureanu dr neuropsihiatru de copii.
Pana acum pare un copil normal.Am ajuns insa la varsta de 1 an si 11 luni si nu vorbim.Toata lumea a spus ca fiecare copil are ritmul lui sa nu ne facem probleme.Am lasat-o asa avand in vedere ca din celelelate puncte de vedere e un copil absolut normal.Insa mereu am cautat articole peste articole sa vedem daca este in regula.Mai ales ca D-na doctor Magureanu l-a diagnosticat ca fiind usor hiperactiv si i-a dat ca tratament cerebrolisin cure a cate 15 fiole injectabile repetate de 4 ori pe an.Citind subiectele voastre si intrand si pe site-ul www.autism.ro nu am putut sa alung anumite temeri.Prima fiind lipsa vorbirii la Rares.Nu a spus pana acum decat mama,tata, papa, apa si GIGI-asa il cheama pe socramiu care a avut grija de el de la 1 an pana la 1 an si 10 luni.De o luna e la parintii mei la Bacau.Nu am avut probleme cu el lasandu-l la bunici.Nu a plans dupa noi decat daca ne vedea plecand,altfel era in regula(nu stim insa ce o fi in capsorul lui si ce o fi intelegand din disparitia brusca-ma intreb de fiecare data si-mi vine sa ma urc pe ziduri).Am intat pe site si am citit la Afectiuni asociate autismului.Am gasit acolo o informatie care mi-a adus aminte de ceva pe care dr, Sandu Magureanu a trecut-o in fisa lui si anume la Sindromul X-fragil este trecuta ca si caracteristica fizica speciala bolta palatina inalta.Am tresarit citind si in acelasi timp m-am cutremurat la gandul ca Rares ar fi un copil cu Sindrom x-fragil.Nu vreau sa jignesc absolut pe nimeni care are un copil cu astfel de probleme.Dincontra vreau sa le felicit pentru ceea ce fac si au reusit sa faca pentru acesti copii.Eu una am plans tot timpul cat am citit acest subiect si credeti-ma ca abia ajungand la sfarsit mi-am pus intrebarea :Oare Rares? Nu stiu de ce imi alung acest gand?! si in acelasi timp scriu acest subiect cu lacrimi in ochi...Nu stiu iarasi daca dupa atatea vizite la neuropsihiatri si doctori de specialitate nu mi s-ar fi pus deja acest diagnostic daca ar fi vb de el.Inainte de a citi cat mai mult despre autism am zis ca Rares nu poate avea asa ceva ca el a fost diagnosticat ca un copil hiperactiv ca ceva randuri mai jos sa vad ca hiperactivitatea ar fi una din posibilele simptome ale copiilor autisti.Si de atunci stau si ma intreb si va intreb si pe voi...Stiu ca sunt o persoana total neavizata in a pune un astfel de diagnostic si ca va trebui sa ma duc cu Rares la control-asta si voi face mai ales ca la inceputul lui aprilie aveam deja in plan sa mergem la dr.Sandu Magureanu cu diagnosticarea facuta deja si sa vedem ce ne mai poate spune...
Va pup pe toti si va doresc multa putere (ceea ce vad ca majoritatea dintre voi o avetzi)si tot ceea se poate realiza sa ducetzi la indeplinire alaturi de copii vostri.

Mergi la inceput