Despre gradinarit (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Donia

Petra, iti multumesc mult!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)


Cu mare placere!
Eu am plans cand mi-a murit o Dracena din cauza exesului de apa, si daca acum ideile mele au dat rezultate bune, nu pot decat sa ma bucur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

buna ziua, fetelor!
am si eu o ruga sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu violeta mea. nu mai are flori, are doar frunze. frunze peste frunze, si la baza si in varf.... frunze frumoase, carnoase, verzi de-ti vine sa faci salata din ele. este o frumusete de violeta dar...fara flori. ce sa-i fac, o chelesc de frunze si de puiutii care ii apar la baza, sau o las asa?
sar'mana ptr orice sfat.

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by gen68

buna ziua, fetelor!
am si eu o ruga sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu violeta mea. nu mai are flori, are doar frunze. frunze peste frunze, si la baza si in varf.... frunze frumoase, carnoase, verzi de-ti vine sa faci salata din ele. este o frumusete de violeta dar...fara flori. ce sa-i fac, o chelesc de frunze si de puiutii care ii apar la baza, sau o las asa?
sar'mana ptr orice sfat.

gen, mamica doar de marius



Nuuuuuu chelii biata floare!!!
Poate este acum in perioasa de repaus, poate o tii prea la caldura. Incearca sa-i schimbi locul undeva intr-o camera ceva mai racoroasa dar luminoasa.
Daca totusi are frunze prea mari si prea batrane, pot rupe doar furnzele mari de tot de la baza, daca a dat drumul la frunze tinere in mijlocul ei, sa stii ca vor venii si boboceii de floare.
succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

Fetelor,dintre cele care aveti MUSCATE CURGATOARE,le-ati iernat vreodata intr-un balcon inchis fara termopan?Pt ca as vrea sa incerc si eu,deoarece in casa vad ca nu le place delok!Astept raspuns,am nevoie de AJUTOR!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.bors spune:


AM O FLOARE DRACENA CAREIA NU-I MERGE PREA BINE.AS VREA SA-I SCHIMB PAMANTUL DAR NU STIU DE CARE TREBUIE.


Dracena o tin intr-o camera luminoasa.
Frunzele i se ingalbenesc ,stau cazute;de cand am cumparat-o ( 1 an si jumatate)nu s-a mai dezvoltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by mihaela.bors


AM O FLOARE DRACENA CAREIA NU-I MERGE PREA BINE.AS VREA SA-I SCHIMB PAMANTUL DAR NU STIU DE CARE TREBUIE.


IN ce sens nu ii merge bine?Ce conditii ii oferi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Dev

Fetelor,dintre cele care aveti MUSCATE CURGATOARE,le-ati iernat vreodata intr-un balcon inchis fara termopan?Pt ca as vrea sa incerc si eu,deoarece in casa vad ca nu le place delok!Astept raspuns,am nevoie de AJUTOR!


Ana



Muscatele curgatoare sunt cam sensibile la frig. am avut in Romania, si persoana de la care le-am luat mi-a zis ca trebuie ferite chiar de prima bruma mai usoara. M-a sfatuit sa le tin la loc ferit de inghet, iar daca nu am loc in casa, sa le pun in beci si in primavara vor revenii.
Daca tu consideri ca in balconul tau nu vor ingheta le poti ierna acolo, daca nu macar acopera-le bine cu haine vechi, saci sau o patura veche- gasesti tu ceva!- pentru a nu ingheta radacinile.
Succes si o iarna usoara muscatelor tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by mihaela.bors


AM O FLOARE DRACENA CAREIA NU-I MERGE PREA BINE.AS VREA SA-I SCHIMB PAMANTUL DAR NU STIU DE CARE TREBUIE.



Este bine sa ne mai spui in se cens nu-i merge bine. Oricum principalele conditii prielnice pentru dracena, sunt: un pamant afanat care sa nu fie udat prea des, doar cand pamantul din vas este uscat, si sa nu o expui in fata soarelui direct sau in fata unei surse de caldura(i se lasa frunzele)
Te asteptam cu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina Stan spune:

Salutari, dragelor, se vede ca a venit iarna prin gradini,...plus muncile din bucatarie pt. sarbatori...
Asa ca dau eu raportul, ca n-am fost de mult pe-aici: muscata mea, pusa in casa, ca mi-era mila s-o duc in beci, e super, plina de flori, aproape ca vara, doar frunzele mai putine, si mai mici. Vad ca-i merge si la cald. O fi simtit probabil ca tare mi-e teama pentru viata ei si m-a rasplatit.
Sarbatori fericite si pupici la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ina,
Felicitari pentru muscata ta,ca ai reusit sa o faci sa infloreasca la caldura. Ale mele s-au jerpelit rau de tot, chiar daca m-am straduit sa le tin la temperatura mai joasa si lumina. Nu vor si gata. Mi-am adus aminte de o matusa de la tara care avea o bucatarie de vara si in geam avea muscate . Acolo focul in soba era mai tot timpul aprins, era tot timpul cald, fie iarna , fie vara pentru ca fierbea cartofi pentru animale si mucatele din geam crapau de frumusete si erau verzi si inflorite tot timpul. Si nu mai avea timp matusa mea sa le pigule si sa vorbeasca cu ele. Le punea apa cand isi amintea de ele in rest... pauza. Or fii si ele dupa cum se obisnuiesc.
Dar oricum abia astept primavara sa o iau iar de la capat cu gradinaritul si floricelele mele!


Mergi la inceput