Botezul - obiceiuri

Botezul - obiceiuri | Autor: sunshine

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!

Am mai deschis un subiect si in discutii generale, dar nu stiu daca il citeste cineva si cum am vazut aici subiecte asemanatoare, vin si eu la voi cu o intrebare.
Fosta mea colega de banca m-a intrebat daca vrem sa fim nasi fetitei lor (cu nasii de la nunta au avut ceva discutii, asa ca acum au nevoie de nasi pt. copil). Si as vrea sa stiu in ce ma bag. Adica cum se procedeaza, ce trebuie sa faca nasii chiar in momentul botezului, ce trebuie cumparat pt. copil, pt. parinti, se dau bani sau cadouri. N-am mai fost pusa deloc in situatia asta si mi-e cam frica sa nu se lase cu discutii sau ce mai stiu eu ce probleme.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginad spune:

Nu e mare lucru, din ce am vazut, mai ales daca e in Bucuresti. Si eu o sa botez un copil, dar in Suceava, o sa intreb ce obiceiuri sunt acolo. Trebuie sa cumperi o panza alba (se numeste crasma)in care in care infasori copilul cand il scoate din cazan, o fasa (poti sa iei la metraj), prosop sa-l stergi si un set complet de hainute sa-l imbraci dupa botez. Mai trebuie un prosop, sapun, o sticluta cu ulei -pentru preot, dar nu cred ca nasii trebuie sa le cumpere.
Sa citesti crezul inainte, dintr-o carte de rugaciuni, cica ar trebui sa-l stii pe de rost, dar e greu si de citit..in rest iti spune preotul ce sa faci in biserica.
Lumanare, plata slujbei, bomboane de servit in biserica..si cam atat.
A doua zi se mai face o baie copilului (mir) si mai trebuie un set de haine. Astea sunt obligatorii,dar poti sa mai cumperi daca e fetita -traditionalii cercei-sau alt cadou pentru baiat. Oricum,e foarte frumos, merita toata cheltuiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine spune:

Multumesc mult, ginad!

Sunt convinsa ca merita toata cheltuiala, mai ales ca fetita e o dulceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Spuneti-mi si mie , cele ce ati botezat..ce si cum sa fac?
Voi boteza un ingeras de fetita acum la sf lunii octombrie, ieri ne-au propus si am acceptat si abia astept. Dar nu prea stiu ce sa fac, asa ca va rog frumos sa imi spune-ti si mie ce ati facut voi.Ce sa ii cumpar si ce se face la biserica (ce se plateste acolo)
Trebuie eu ca nasa sa iau si marturiile, si prosoapele, sapun, ulei.
Va rog sa imi spuneti...


http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

In primul si in primul rand nasii devin parinti spituali ai copilului(biserica considera botezul ca fiind practic o a doua nastere). Asta inseamna ca datoriile lor morale se intind pe toata viata acestuia. Copilul fiind prea mic, nasii marturisesc credinta pentru acesta si datoria de a-l indruma in aceasta credinta toata viata.
Pentru botez nasii trebuie sa cumpere: lumanare de botez (ajunge pana la 700.000 lei din trandafiri); un prosop mare (cu care stergeti copilul dupa "baia" din cazan") un sapun, o sticla de ulei (care se sfinteste in timpul slujbei) o sticla de vin, hainute noi pentru schimbat.
La inceput preotul face dezlegarile la intrarea in biserica (te lepezi de Satana) dupa care nasii citesc (sau recita) Crezul. Apoi are loc slujba de botez in biserica + prima impartasanie a copilului.
A doua zi nasa face baie copilului si il da cu mir.
La sase saptamani nasii merg cu copilul la biserica pentru a fi din nou impartasit.
Este bine ca in preajma marilor sarbatori sa mergeti cu copilul la biseica pentru impartasanie si eventual la aceeasi biserica unde a-ti botezat pentru a crea o legatura de durata intre copil si preotul-biserica respectiva.
Sper ca v-am ajutat cat de putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Va rog mult sa imi spuneti , voi fosta nasici sau actuale mamici, ce hainute sa cumpar pt bb la botez (voi fi nasica). Daca nu am copii ,deocamdata, nu stiu cu ce se imbraca un copil. Imi puteti spune ca hainute sa cumpar pt bb fetita?
Am fost ieri in mag Obor si mi-am prins ureghile acolo intre hainute...spuneti-mi ce si cum, din ce material, ce marime (tanand cont ca bb are 2 luni si 4,2 kg).
Va rog mult...

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Blanca, trebuie sa-i cumperi un rand de hainute pt. botez si inca unul pt. baita de a doua zi. Un rand de hainute presupune: un body, un costumas sau rochita, dres, eventual papucei, caciulita(bonetica). Marimea care i-ar veni este 62(3 luni). Vezi ca exista si niste seturi speciale de botez, albe cu argintiu, in cutia respectiva ai aproape tot. Arata cam asa:
http://community.webshots.com/photo/180855559/180858315KmCQXo

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Multumesc mult Liliana,
Am reusit si am cumparat 2 body-uri, pantalonasi cu ciorapel (uniti), un costumas roz (pentru a doua zi)cu pantalon si bluzita, cacilita de piele,plapiumioara matlasata,prosop cu gluga, caciulita mai grosuta si un set din acela alb cu argintiu cu rochita superb!!.
Dar mi se pare subtire sa o imbrac in el si vreau sa ii cumpar un costumas mai grosut si un pic elegant pentru cand o scot din biserica si o salopeta de fas. Nu am gasit asa ceva pana acum si am cautat, pe unde mai sunt magazine de copii unde pot gasii lucruri mai elegante???



http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor vroiam sa va intreb daca trebuie sfintite cruciulitele de pus in piept? AEu le-am cumparat din magazin dar nasa spune ca trebuiau luate doar de la biserica. Eu imi botez fetita pe 26 oct, sambata asta. Voi ce stiti?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

blanca000, de unde ai luat prosop cu gluga?? tre' sa botez si io un baietel pe 13.11, n-am copii mici in familie si nu prea sunt la curent cu inventiile astea mai noi... de la voi am aflat de pachetele cu costumase de botez, m-am dus si le-am vazut in obor, buna idee! costumasele cu argintiu, afara de caciulita, mai au ceva? ca am vazut si niste seturi care aveau un schimb intreg, de la ciorapei pana la ce pui pe deasupra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Prosopelul l-am luat din magazin cu hainute de copii si e patrat micut dragut si intr-un colt este dublat ca o gluga. Foarte practic si frumos.
Eu am reusit si i-am gasit o salopeta de iarna groasa, nu e din fas, foarte frumoasa, de deschide peste tot si se imbraca usor, e mai maricica dar pana se termina iarna creste si fata.
Abia astept sa o tin in brate si sa o botez.

http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput