Se rupe sau nu se rupe turta?

Se rupe sau nu se rupe turta? | Autor: Dianne

Link direct la acest mesaj

Am o mare nedumerire! Este pentru prima data cand aud ca exista zone la noi, la romani unde nu se obisnuieste sa se rupa turta. Voi aveti idee daca in Muntenia, mai exact in Arges se obisnuieste sa se rupa turta la fetite cand implinesc un an? Eu sunt din Bucuresti si chiar nu stiu de unde a pastrat familia mea traditia aceasta. Am presupus ca cei din Arges, destul de aproape de Bucuresti au cam aceleasi traditii/ obiceiuri. Voi ce stiti?
Multumesc,
Dianne

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi tati fericit spune:


Pe 22 august Luana a implinit 1 an.
Si i-am rupt turta.

Noi suntem din Craiova si, ciudat, nasii nostri din Bucuresti ne-au anuntat, acum ceva timp, ca vin sa rupa turta la fetita.
Am intrebat in stanga si-n dreapta, am postat si pe formum si am aflat ca exista acest obicei si asa ca am pastrat traditia.

Cum a fost?
Cu o zi inainte de a implini 1 an (trebuie mai inainte de 1 an), nasa a imbracat fetita cu un trusou complet, pe turta a pus un banut de argint si, cu urarile de rigoare, se rupe deasupra capului bebitzei.
Apoi, pe o tava, se pun diferite obiecte (caiet, creion, floare, bani, aur, argint, farduri etc.) si pe ce pune mana fetita, cam asa va fi in viata (silitoare - caiet, creion; gingasa - floare; are stabilitate pecuniara - bani etc).

Buburuza mea, dupa ce a analizat obiectele, a ales Euro. Belea pe tati!

Si apoi, chef nenica!

Adi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

in Teleorman care este judet invecinat , se rupe turta la 1 an la fetite.

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Hi Dianne!
Eu sunt originara din Arges, Pitesti si iti spun ca acest obicei cu ruperea turtitei deasupra capului fetitei care tine loc de taiatul motului (cum se face la baietei) e o practica veche in zona aceea cu siguranta. Am multe rude in Oltenia si mai ales prin alianta dupa sot si stiu ca si acolo se practica acest obicei.

Sa-ti traiasca fetita!

Denisa si bebica din burtica - 27 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si cine face dom'le turta asta, si cum se face?
La noi este obiceiul cu taiatul motului si la fetite si la baietei (adica la Constanta). La Bucuresti vad ca toti zic de turta.
Plus de asta, fata mea face maine un an, dar "motul" asta l-am fixat DUPA, adica sambata, pe 28 sau cat pica.... Sper sa nu ma aleg cu vreo superstitie din cauza ca e DUPA un anisor...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

la fetite se rupe turta si la baieti se taie motul. de fapt si fetitelor li se taie un pic din par. si noi tot dupa 1 an am facut petrecerea( adica sambata si pitzi facuse anul in timpul sapt)
noi am comandat turta la cofetaria ana le fac foarte bune si foarte frumoase). de fapt este coca de cozonac impletita frumos.

mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Ce alte amanunte mai stiti despre ruperea turtei... eu nu mai imi aduc asa de bine aminte toate amanuntele.
Ce se spune inainte, dupa, cine mananca turta, cine tine fata si cine rupe turta, ce se cumpara si cui se cumpara etc...
Cine stie mai multe amanunte sa ne dea detalii. Si ce alte obiceiuri mai sunt legate de bebei... ca spre exemplu datul de grinda dupa anul nou, pana la varsta de trei ani... la fel nu imi mai aduc aminte amanunte...
Obiceiurile pt nasi si moasa aceea de obicei onorifica ce aduce copilul de la spital si apoi il duce si il aduce de la botez...
Unde putem sa aflam astfel de lucruri???
Mai intrebati pe mamici si bunici si spuneti-ne si noua care suntem mai rupti de traditie ...

Multumim!

Denisa si bebica din burtica - 27 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

sa va spun cum am facut noi: i-am rupt turta la petrecerea de 1 an a marei. nasii i-au adus cadou un set complet de hainute (rochita, ciorapei si sandalute). turta o rupe nasa deasupra capului copilului, dupa care copilul alege de pe o tava ceva (pe tava se pune un pix, bani, oglinda, ruj, floare, inel/veregheta...) fiecare cu semnificatia ei, asa cum spunea cineva mai sus
turta se imparte apoi tuturor invitatilor
mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

Dena, eu sunt nasa unei fetite, originara de langa Pitesti, mai exact la vreo 10 min. de mers cu masina. Cum implineste copilul 1 anisor in curand, am vrut sa fiu eu cea care sa deschida discutia despre turta. Si nu mica mi-a fost mirarea cand si bunica si mama fetitei mi-au zis ca pe acolo nu se obisnuieste ruperea turtei si nu stiu cum se procedeaza. Sunt intr-o dilema! Ori parintii nu doresc din alte motive ruperea turtei ori intr-adevar nu exista obiceiul acesta la ei. Daca nu exista acest obicei nu cred ca pot sa le impun eu asa ceva. Daca nu vor cred ca ar fi cu adevarat o problema.
Personal stiu cum se procedeaza la ruperea turtei pentru ca am doua fetite cu fundite. In fond tot trebuie sarbatorita ziua de nastere a copilului nu vad de ce nu se poate rupe si o turta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

quote:
Originally posted by Dianne

Dena, eu sunt nasa unei fetite, originara de langa Pitesti, mai exact la vreo 10 min. de mers cu masina. Cum implineste copilul 1 anisor in curand, am vrut sa fiu eu cea care sa deschida discutia despre turta. Si nu mica mi-a fost mirarea cand si bunica si mama fetitei mi-au zis ca pe acolo nu se obisnuieste ruperea turtei si nu stiu cum se procedeaza. Sunt intr-o dilema! Ori parintii nu doresc din alte motive ruperea turtei ori intr-adevar nu exista obiceiul acesta la ei. Daca nu exista acest obicei nu cred ca pot sa le impun eu asa ceva. Daca nu vor cred ca ar fi cu adevarat o problema.
Personal stiu cum se procedeaza la ruperea turtei pentru ca am doua fetite cu fundite. In fond tot trebuie sarbatorita ziua de nastere a copilului nu vad de ce nu se poate rupe si o turta?!




Dianne, mi se pare ciudat ca familia respectiva nu stie de acest obicei, mai cu seama ca sunt dintr-un mediu rural (nu? 10 min de Pitesti) si acolo se acorda mai mare importanta obiceiurilor. Am mai auzit insa (rar) ca unii tot de prin partea locului taie motul la fetite (poate tipii acestia fac parte din aceasta categorie). Poate oamenii au venit pe aceste meleaguri din alta zone (in special in Pitesti sunt multi care au fost stramutati de comunisti sau care au venit prin '50-'60 cu repartitii la colosii industriali). Ma rog! Acuma daca oamenii nu si-au exprimat nici macar interesul cu privire la acest obicei cand tu le-ai pomenit de el nu e nimic de facut. Fiecare face ce vrea. Nu inteleg nici de ce nu ar vrea. Ca nu e vorba de mare cheltuiala (ca tu esti cea care imbraci fetita), se poate face in cerc restrans si vorba ta, o masa acolo tot trebuie facuta si nu saraceste pe nimeni. Poate ca pur si simplu nu au avut in familie acest obicei si nu le pasa. Sunt astfel de oameni. Lasa-i in pace! Dar informativ sa stii ca se practica ruptul turtei in zona. Si eu abia astept sa faca bulgarasul meu un an. Nu eram asa o innebunita dupa obiceiuri si traditii cand eram mai tanara, dar acum mi se pare ceva minunat si imi pare rau ca nu le-am scris de la bunica. Ea stie tot (inca mai traieste saracuta), acuma de cand l-a pierdut pe tataie, s-a specializat pe inmormantari si pomenile care se fac pana la 7 ani (anii chiar pana la 9 ani). Obiceiurile romanesti sunt tare frumoase si consider ca ar trebui sa le pastram.
Madadum multumesc pt amanunte!

Sanatate tuturor!

Denisa si bebica din burtica - 27 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adivio spune:

Buna, si noi am rupt turta fetei la un an, adica la doua zile dupa , intr-o simbata. Nu este un obicei religios ci mai mult o petrecere, o sarbatoare a primului an de viata, dupa cum ne spunea un prieten preot. Nasii au imbracat-o din cap pina-n picioare, au rupt turta in patru parti si i-au taiat si un pic din parut in cele patru vinturi, exact cum fac si preotii la botez. Am pus pe o tava bani, pix, bijuterii, cheile de la masina, floare. Fata mea a ales cheile si pixul, banii la sfirsit. Sincer nu stiu ce inseamna dar a fost frumos. Masa am dat-o noi. A, si nasii i-au bagat si niste bani in buzunarelul de la costumas, dar nu cred ca e obligatoriu, nasii nostrii ii dau bani de cite ori au ocazia, asa simt ei.

Adivio&Ioana-nazdravana

Mergi la inceput