NAstere in JAponia

NAstere in JAponia | Autor: MLDiana

Link direct la acest mesaj

Stie vre una dintre voi dac e normal ca la al 2 lea copil sa nu se mai uite doctorul la tine asa cum e normal si firesc.Doctorul meu nu face decit sa-mi i-a ecografia si gata s-a terminat consultatia .Nu intrebari sau sfaturi ,nimic.Sunt in luna a 5 a de sarcina si inca nu mi-a spus ce sex are copilul cu toate ca am inteleas ca de la 16 sapatmini se poate vedea.CA sa nu mai zic ca nu stiu macar dac are toate degetle la mini si la picioare etc.Am vrut de mult sa nu ma mai duc la doctorul asta si m-am luat dupa soscra-mea care zice ca nu se mai poate schimba.Ultima oara i-am zis ca daca nu-l schimb nu ma mai duc si stie ca sunt in stare de asa ceva .Luna viitoare sa vedem daca se intimpla "minunea".

Tiara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eapopescu spune:

Draga Tiara,
Nu stiu unde ai nascut primul copil dar daca l-ai nascut tot in Japonia atunci ar trebui sa fii obisnuita cu stilul asta. Medicii japonezi considera ca nu trebuie sa-ti spuna prea multe si ca trebuie sa ai incredere in ei, ca ei isi fac meseria cu profesionalism si nu e cazul sa piarda vremea explicandu-i fiecarei paciente detalii in termeni medicali pe care nu-i va intelege. E adevarat ca de la detalii la cateva informatii generale e cale lunga, dar avand in vedere densitatea de femei insarcinate din Japonia si coada de la cabinetele ginecologice cred ca e de inteles de ce nu pierd timp pretios cu prea multe explicatii. Cat despre sexul copilului, mie mi-au spus clar ca prin luna a 7-a imi pot spune, daca pozitia va fi favorabila. Nu prea risca si poate e mai bine. Ca daca ti-ar spune acum ca-i fetita si-n final e baietel, cum i s-a intamplat unei cunostinte in Romania, nu cred ca te-ar multumi. Nu e usor sa convingi fiinta din burtica sa se aseze asa incat sa se poata distinge clar ce sex are. Noi ne-am rugat mult de mormolocul nostru (asa il alintam) si ne-a aratat pe la 4 luni ca-i baietel (pot fi erori la varste asa mici), dar de atunci si pana la nastere nu s-a mai putut confirma sexul, asa ca nu eram convinsa ce este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Draga Tiara,
Bineinteles ca doctorul poate fi schimbat oricand consideri ca este necesar.Si clinica.Fara probleme.
Sarcina mea(prima in cazul meu,dar nu vad nici un motiv pentru care la a doua s-ar proceda in mod diferit) a fost urmarita de doi medici,o doamna care avea o clinica particulara si cel cu care am si nascut, intr-un spital mare,pentru ca am Rh negativ si am considerat ca sunt mai in siguranta intr-un spital mare.
Mi s-au dat explicatii la fiecare consultatie si la nastere i-am spus medicului sa faca epiziotomie doar daca e necesar,nu de la bun inceput si asa a facut.La fiecare consultatie s-a facut si ecografie si ne-a aratat cu rabdare piciorusele,manutele,etc.Si era o clinica cu foarte multe paciente.
Mai mult decat atat,cand am avut oarece ingrijorari,am sunat eu sau sotul la clinica si am primit raspunsuri la toate intrebarile.
Eu iti sugerez sa mergi la alta clinica si sa vezi daca acolo nu va fi mai bine.Nu e nevoie ca la noua clinica sa dai explicatii in legatura cu motivul pentru care ai mers acolo(ca esti nemultumita,etc.),pentru ca asta nu le va place.
Iar daca dupa primul consult la noua clinica hotarasti ca vrei sa mergi din nou acolo,ii spui medicului ca vrei ca sarcina sa fie urmarita de el/ea si asta e tot.Ei se vor ocupa de obtinerea fisei medicale de la doctorul tau de acum si totul va fi in regula.Sarcina usoara si numai bine!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Multumesc pentru raspunsuri.O sa scriu mai multe saptamina asta dupa ce ma duc la doctor, sa vad daca am reusit sa scap de doctorul de acum.Si mie mi s-a parut anormal sa nu pot sa schimb doctorul.Soacra-mea o tine pe a ei ca nu se poate.Eu i-am zis ca vreau un doctor care sa vorbeasca engleza , asa mai inteleg si eu cite ceva.CA nu inteleg eu termeni medicali in japoneza.plus ca ala nici macar nu vorbeste cu mine prea mult. sau macar sa stea sa-mi explice .In fine ,dupa ce ajung la medic in cabinet o sa-i explic situatia ,daca vrea sa ma consulte bine daca nu schimb spitalul .Celalat doctor pe care l-am avut la primul copil nu mai lucreaza aici.Si poate si din cauza asta o dau din colt in colt.Nu stiu cum e in alte tari dar banuiesc ca e la fel .Se poate schimba doctorul chiar daca apartin de aceasi clinica.

Tiara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Nu aveam de gind sa mai scriu ,ca oricum nu e nimic interesant de discutat ,vroiam sa va anunt totusi(fetele din JApan),sa aveti grija ce mincati de la Mc Donlad'S ca am avut o indigestie de am zis ca mor.Sotul a fost cel mai rau ,iar DAvidutu la fel ca mine.Am ramas deshidratata ca mi s-a dus toata burta .
P.S Am rezolvat si cu doctorul(l-am schimbat) pentru saptamina viitoare.




Tiara

Mergi la inceput