Mamici de Constanta(13)

Mamici de Constanta(13) | Autor: July

Link direct la acest mesaj

Imi revine deosebita placere sa deschid un nou subiect cu:Mamici de Cta,asta daca nu mi-o ia altcineva inainte,ca pana scriu eu...Deci,sa trecem la treaba!

Narcisa,bine-ai revenit!Ti-era dor,nu-i asa,de noi?Mai exista varianta sa venim noi la tine,nu-i nimic,data aviatoare.Cat de cat,ai reusit sa te odihnesti oleaca?Eu am reusit sa trag o fuga la munte ,numai ptr.3 zile,insa faptul ca n-am gatit si n-am fost nevoita sa fac curatenie,m-a facut sa ma simt mai bine,chiar daca purcelusa de fii-mea ne-a scos limbile de-un cot.
Oana,Tania,multumesc ptr.urari.Plecam pe 26 aug.,cu feriboat-ul sau direct,cu masina.Data este sigura.Apucam ceva si din nebunia de la Olimpiada,prietenul nostru ne-a zis ca se circula f.greu cu masina,sper s-ajungem inapoi cu bine.
Oana,multisnavit=multisanovit.Scuze,am gresit!De ce nu incerci cu tinctura de propolis,este si ptr.marirea poftei de mancare.Teo face propozitii din ce in ce mai lungi,toate au subiect si predicat.Si asta in conditiile in care eu nu ma mai ocup atat de mult de ea.Este ca un burete care absoarbe informatii.Au inceput abia acum sa-i placa desenele animate,cele mai "casnice",nu gen S.F.Trebuie sa aiba o mamica,un tatic,un baietel,o fetita,un catel,etc,altfel nu se uita si urla ca vrea d'alea.Este in continuare suspicioasa,nu se duce la toata lumea,nu vorbeste cu toata lumea,are caracterul lui taica-su,mai rezervat.Cred ca ti-e tare dor de manzul tau!Imi place tare mult cum l-ai crescut,are atata bun-simt,fata de Teo care-i de pomina...Doar ai vazut cum i-a inspectat casa Roxanei si i-a butonat aparatura!
Roxa,ma bucur ca sunteti bine!Ce folosesti la colici?La noi a functionat f.bine manevra cu foen-ul dat la treapta 1,pus un prosop pe burtica lu'Ghindu si data caldura de la distanta sa nu-l arda.Teo n-a acceptat suzeta.Intr-un fel mai bine.Cum ti-au pus sonda urinara,cu mainile goale sau cu manusi?
Tania,ma bucur ca n-a mai fost nevoie sa mergeti la orto,insa urmareste-o in continuare.Vatafu mie nu-mi place,m-as fi dus la clinica BMF,dr.Nicolae sau Creanga.Starea asta de neliniste care-o descrii la Anduta o are si cumnata-mea,care l-a molipsit si pe barba-su,ardelean de cand se stie.Nu poate sa stea locului o clipa,nici cand vorbeste,dar zau,ca nu-i merge rau deloc.Si este la fel ca Anduta,desteapta.
Crix,noi n-am facut inca trecerea la lapte de vaca.Suntem tot pe Similac Gain,o trec mai pe la toamna,ma gandesc si la felul in care se depoziteaza vara laptele,se strica mai usor.
Sinzi,ai dreptate,prin fierbere(100 grade) nu poti omori bacilul Koch,doar prin pasteurizare.Stii tu ceva.Eu optez ptr.varianta laptelui din comert,chiar daca nu este la fel de bogat ca cel de la "coada vacii".
Tanja,ai grija sa nu-ti iei chiar toata casa cu tine cand vii in Ro!
Marlen,cum zice Tania,ulei de masline sterilizat,efect garantat.Si ptr.burtica ta e bun.
Tatiana si Lizuca,Biei si Alisiei.
Fetelor,revin cu rugamintea,chiar nu mai stie nimeni unde se fac saltele din iarba de mare?

Va pupam pe toate,July si Teo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si eu repede dupa July...
Chestia cu vacile bolnave de tbc din dobrogea si cu laptele lor o stiu de la o prietena care lucreaza la spitalul de boli pulmonare din Palazu. Desi nu cred ca chiar 90% din vacile din Dobrogea poarta bacilul...prefer sa fiu putin mai precauta, ca nu e asa complicat! cu mine adica, ca David nu bea lapte! Noroc ca s-a inventat soia!!! Traiasca!
Cristina am fost azi in Tomis 3, ai dreptate nu am gasit nimic, maine ajung pe la tomis, am sa caut si pe acolo...a! dar stai, acum mi-am adus aminte...bunica are o pretena care are un lant de farmacii, o sun acum sa se intereseze...
A!
Cunoasteti pe cineva care are un caine dalmatian aratos??? Cainele nostru (fetita) nu a facut pui desi are 5 ani, si nu ii gasesc un "sot"...
Sinzi si DAvid
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

July, si eu sunt pentru lapte pasteurizat decat cel "naturel" si totodata trecerea vreau sa o fac dupa sezonul cald cel putin.
Sanziana, cum am incercat sa spun intr-un mesaj care mi-a disparut pentru ca-l postasem la Constanta12-inchis, azi mi-a adus o prietena din Navodari o cutie(atat a gasit). Asa ca o saptamana sa tot caut. Poate se rezolva criza asta.
Buna idee cu cunostinta farmacista, macar ne anunta cand apare la distribuitor produsul.

Va scrisem mult mai mult(in dupa-amiaza asta), si celorlate fete, dar acum nu am timp sa refac mesajul, si mai am si nervi.
Pa!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Am revenit sa refac ce postasem ieri.
Am sa incerc si eu pontul Taniei(Dady)si de n-o iesi tre sa dau bere cat kg voastre(ale celor care v-au reusit)
Alexia mea merge, intr-un fel spus. Eu inca nu consider ca merge bine pentru ca o face doar de mana, chiar foarte bine daca o tin de mana, aproape ca alearga. Acasa facem exercitii cu tati intr-o parte a sufrageriei si eu in cealalta, iar ea stie deja ritualul acesta se descurca bine, pleaca de la unul la altul fara probleme, dar daca a cazut nu stie sa se ridice si o ia de-a busilea. De acee nu o laud ca merge. In parc impinge carutul singura, doar ca trebuie sa fiu atenta ca-l impinge cam tare si... .
Dinti avem tot 3 si gingia de sus inflamata cu puncte albe.
Luna trecuta cand a iesit al treilea dinte chiar in ziua aia ma plangeam la voi ca nu mai ies si pana seara a aparut. Poate se repeta figura si acum, ca vad ca are scaunul moale si doua pe zi, iar azi s-a trezit devreme, fata de alte zile cand a atins ora 10.
La santier mergem in fiecare zi pana la somnul de pranz, caci e putina nevoie de mine la pusul mesei oamenilor, iar Alexia profita si face boroboate. Dupa ce a gustat pamant( sa vada si ea ce scot aia din gropi) ieri a prins un castron cu putin sos de la salata de rosii si s-a balacit toata ca arata .


CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Buna dimineata,
July, imi pare rau nu stiu nimic de saltele din iarba de mare dar de ce cauti asa ceva neaparat, altele nu sunt bune? Poate o sa incerc si cu tinctura de propolis ce cantitate sa ii dau torn cateva picaturi in lapte sau in mancare sau cum? Ca singura banuiesc ca este cam amara sa i-o dau nu? Cat despre copii nostri neastamparati tu nu ai stat pana la sfarsit la Roxana sa il fi vazut pe Paul cum apasa pe toate butoanele, de la televizor si de la combina, si apoi cand a descoperit prelungitorul cu prize a vrut sa isi bage maiinile si acolo noroc ca Roxi a scos pana la urma totul din priza. Cu programele la tv lui ii placea doar Atomicul, inca nu se uita la desene animate, poate mai tarziu.
Crix, si cam cat estimati ca o sa dureze constructia casei? Ati alergat mult pentru aprobarile de inceput? Eu nu cred ca as avea rabdare sa stau sa construiesc o casa, mai bine iau una gata facuta. Dar daca aveti finante si o terminati repede e mai bine. O faceti cu etaj? Cate camere? Hai ca te-am innebunit cu intrebarile.
Pupici si mai vorbim,


Oana si Paul (03.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza si de la noi.
aseara am reusit sa dorm ceva, ca l-a luat tati e pitik cu el in sufragerie si eu m-am odihnit ceva...eram rupta. acum e alta viatza.
Oana, la control a fost totul ok, nici o problema.
ieri la plimbarica a fost super, a dormit pitikus non stop, l-a si luat soarele un pic....dar nici macar nu s-a miscat. in concluzie i-a placut tare tare mult.
azi zi de stat acasa, gatit...plimbarica dupa-amiaza.
va pupam pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Oana, nu m-ai innebunit cu intrebari!
Hartiile se obtin destul de greu, mai ales daca iei peste tot copilu cu tine. Greu si ca perioada de eliberare.
Casa nu o consider mare, este P+1 si garaj: cu living(25mp), bucatarie(14mp), grup sanitar si garaj(cu intrare si din casa), iar la etaj 3 dormitoare de 25,22 si 16 mp si o baie mare pe care o voi imparti in doua.
Toate hartiile costa, dar noi ne-am orientat s-o facem caci pe proiectant il cunosc si mai am ceva mici avantaje la cateva materiale de constructie. Daca eram asa total rupti de realitate in domeniu nu ma incumetam.
Inainte sa facem pasul asta stiti ca noi cautam un ap cu 3 camere, apoi am vazut si case, si nu am fost multumiti de preturi. La 40.000 de euro imi mai trebuia juma sa refac.
Noi vrem ca pana la toamna sa o ridicam, sa se aseze constructia o perioada si apoi finisajele, cacre cica costa cel mai mult.
Nu avem graba de mutat caci e camp deocamdata, sa mai inceapa lumea sa construiasca sa avem si noi vecini.

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

July, eu le-am luat, anul trecut, saltea cu iarba de mare la fete, de la magazinul de pe strada Primaverii. Se face la comanda.
Crixia unde este casa voastra amplasata?
Ne bate gindul si pe noi, pentru fete mai mult.
Ce nazbitii au mai facut copii vostri?

Ginduri bune.

Ionela, Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Roxi spor la bucatareala, imi spui si mie ce-ai gatit azi?
Spuneai tu ceva la un moment dat ca ati fost cu pitiku' la Tica? Dar Tica a devenit pediatru eu stiam ca e ginecolog?
Crix, daca o terminati in toamna asta, e bine! Si e bine si ca il cunoasteti pe proiectant!! Daca nu te deranjeaza cat va costa toata povestea ?

Oana si Paul (03.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Da, July, am tot vrut sa-ti spun si eu de atelierul ala de saltele, dar imi iesea mereu din minte. E in zona Stadion, Ion Ratiu colt cu Mircea. Cred ca a ramas cam singurul din oras.
Am fost ieri cu fiica-mea sus la TOmis, e super locul amenajat pentru copii, a trebuit sa zac acolo vreo ora, ca nu mai vroia sa plece. Are casute, masute, tobogan, mingi mari si mici, popice, chiar si un castel gonflabil, din ala de sari in el - ea n-a fost prea entuziasta, trebuia s-o descalt si s-a lasat foarte greu ("nu coate adalele, mami, nu-i ip, ma" - adica "nu-mi scoate sandalele, doar nu-i nisip, ma, ce naiba!"). Am fi putut face cumparaturile linistiti, ca ea n-avea nici o treaba cu noi, se juca singurica sau cu ceilalti copii, fara sa ne arunce nici o privire. Ma bucur ca e deja independenta si descurcareata, am vazut copii care nu faceau nici un gest fara a cauta mai intii din ochi aprobarea parintilor. E nasol ca, din cauza asta, la noi nu merge faza aia, utila uneori, cind copilul nu vrea sa mearga in sensul dorit de tine - te indepartezi si piticul, oricit de indaratnic, te urmeaza de frica sa nu ramina singur. Alisia n-are insa teama asta, ramine fara probleme pe unde o las si isi gaseste imediat ceva de facut.
Ah, si mai am o dilema despre care vroiam sa vorbesc si cu voi. Noi avem bona inca de la sase luni (i-o lasam sporadic, doua-trei ore, cit mai faceam una-alta prin casa, fiindca n-aveam nici un alt ajutor). Acum stau impreuna de la noua dimineata pina cind fata se trezeste dupa amiaza, pe la trei-patru. Problema este ca, de cite ori mi-o aduce (bona sta cu un etaj mai sus de noi), fiica-mea face un scandal monstru si se agata de gitul ei disperata, "tanti, tanti". Chestia asta ma irita si pe mine, normal, iar pe ta-su il scoate din papuci - ma tot preseaza s-o dau la cresa, ca s-a atasat prea tare de bona ("Inteleg ca o iubeste - imi spune - dar chiar asa, sa nu mai vrea sa vina acasa?") Voi ce parere aveti, am intrebat-o si pe Karmen, care mi-a spus ca abia la trei ani copilul intelege ce inseamna parintii, pina atunci se "lipeste" de cine sta mai mult cu el - totusi, femeia nu sta cu ea mai mult de trei-patru ore zilnic, restul orelor le doarme. As avea o cresa convenabila linga casa, merita oare sa incerc?

gabi & alisia (22 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

quote:
Originally posted by lizuca
Am fost ieri cu fiica-mea sus la Tomis, e super locul amenajat pentru copii, a trebuit sa zac acolo vreo ora, ca nu mai vroia sa plece. Are casute, masute, tobogan, mingi mari si mici, popice, chiar si un castel gonflabil, din ala de sari in el


Gabi si eu am fost ieri prin Tomis, poate ne-am petrecut! Eu nu mai fusesem pe acolo de mult timp, acum l-am vazut prima data mai pe indelete dupa renovare, am vazut si locul pt. copii, dar trebuie sa stai cu el, nu? Misto ar fi fost sa stea cineva cu ei sa ii supravegheze ca mamica sa se poata plimba prin magazine.
Si Paul e la fel pe strada nu prea vrea sa vina dupa mine trebuie sa trag de el tot timpul.
Cu bona nu stiu sa te sfatuiesc eu o am pe mama care sta cu Paul, dar vreau sa te intreb cu cat o platesti? Si deabea la 3 ani invata copilul care sunt parintii? UFFFF, mai avem de asteptat!

PS. Gabi tu nu stii sa iti citesti mesajele personale? Ti-am trimis unul mai demult si vad ca nici acum nu l-ai citit!

Oana si Paul (03.07.2002)

Mergi la inceput