Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Salutare la toata lumea,
Am si eu o intrebare intrebatoare la voi: stiti cumva pe cineva care sa fi venit in UK cu HSMP scheme (highly skilled migrant program). Daca stiti nu imi faceti si mie legatura. Situri si agentii care fac asta stiu tot ce e pe piata si toata partea teoretica dar m-ar interesa ceva mai practic.
Apropos: in Essex nu sta nimeni? Sora mea sta acum in Essex, Romford mai precis.

Anda si printesuca Carina (1 an si 8 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Irinuca - felicitari, sa-ti traiasca - o minune de baietel. Acum inteleg ce chin a fost nasterea, e foarte mare si bine facut bebeul. Bravo, bravo. Si bravo ca esti tare, ca iti gasesti timp sa faci si altele.

Motanik: casa de piatra si sa fiti fericit. Am vazut pozele de nunta, ai fost ... ravisanta - nu gasesc alta rima

Carina - nu stiu pe nimeni, dar e un forum aici special pe immigration. se numeste www.immigrationboards.com. Poate te ajuta. Ce face sora ta aici.

Ruxi - pentru trei luni nu prea inchiriaza nimeni - decit niste apartamente mai de lux, in regim de hotel. Inchirierile se contracteaza pe cel putin 6 luni, standardul fiind de un an. Incearca www.loot.com (cel mai mare ziar de anunturi) si www.thisislondon.co.uk. Vei vedea ca preturile sint exprimate pe saptamina... Dar chiria pe o luna nu inseamna 4 saptamini - inseamna 54 de saptamini cit are anul (cred ca 54 sint) inmultit cu chiria si impartit la 12.

Marti plecam acasaaaa !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Miruna- drum bun acasa!!! Vreau si eu acasa!!! Noi, din pacate, ne-am aminat plecarea in decembrie...si acum asteptam ca avocatii sa termine cele acte si sa ne mutam in fine! Ne-au zapacit de cap nu alta..e tare frustrant, mai ales ca noi am finalizat totul pe partea noastra..cei de la care cumparam o lungesc rau tare de tot!

Irinuca, felicitari!!! Sa-ti traiasca bebelushul!

A mea bebelusha a inceput sa fac pashuletzi de una singura..cu toate astea in ultimul timp pefera sa-mi cam stea prin brate..ii ies TREI dintzi si e tare miriita! Asta e...
Pupici la toata lumea si vacanta placuta celor care merg in tara!

http://community.webshots.com/user/crystinna

Cristina si Lilly Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Miruna: mersi de adresa. O sa ma uit. sora mea e in UK de 2 ani, are rezidenta pe 3 acum si lucreaza ca si chimist la o fabrica de lapte (Arlafoods).

Anda si printesuca Carina (1 an si 8 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Multzumim tuturor pentru urari. de acum incepe greul, am si uitat de nastere!

Azi noapte bebe a dormit non-stop, nu s-a mai trezit ca de obicei sa ceara de mancare (in stilul lui caracteristic, sugand pumnisorul). Eu l-am mai pus preventiv la san, a mai tras el ceva-ceva, dar eu totusi sunt ingrijorata, ca de obicei noaptea lua 2x80ml lapte praf.

Drgai mamici, voi i-ati mai dat bebelului altceva decat lapte in prima luna de viatza? Ma refer la apa sau ceai. Si daca da, ce ceai i-ati dat, se gaseste in supermarket aici?

Merci mult!

Motanik, tie iti place sa traiesti pe muchie de cutzit! Doamne, prin cate ai trecut in ultimele zile, iti tinem pumnii stransi!

Irinuca si bebe Andreas, 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Irrinuca...eu inca o alaptez pe Lilly si are 9 luni si jumatate. Primele doua luni nu i-am dat nimic altceva decit lapte (asa mi s-a recomandat in caz de alaptat exclusiv) in schimb in momentul in care i-am introdus laptele praf health visitor m-a sfatuit sa-i dau cite putina apa (stii tu..fiarta si racorita). Nu i-a placut de la inceput..insa pe parcurs a prins gustul.Eu personal nu i-am dat ceai. Pupici la bebelush!

Am si eu o intrebare pentru voi..a fost careva dintre voi la dentist in Boots? M-am inscris la ei si am progamare marti. Se zice ca ar fi buni dar cine mai stie...

Cristina si Lilly Elisa

http://community.webshots.com/user/crystinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Irrinuca: esti o mamica frumoasa, nici nu se vede pe fatza ta prin cate ai trecut (in pozele de la spital).Mai pune niste poze ale bebelui cand ai timp, sa vedem progresul! Eu am gasit la Holland&Barret dar am auzit ca ar avea si la Waitrose, cei de fenicul (fennel tea), este recomandat sugarilor in caz ca au probleme cu burtica, fie colici sau constipatie.Asa cum zice si Crystina, cand se da lapte formula se poate da apa fiarta si racita ca sa se previna constipatia.

Crystina: da, cei de la Boots au renume bun si aparatura pe masura.Du-te cu incredere.Eu am lucrat intr-un cabinet stomatologic cu un medic indian, era un cabinet micut dintr-o zona nu cine stie ce, si daca aici mie mi s-a parut foarte bine, tratament bun, doctor competent si aparate de buna calitate, nu ma indoiesc ca la Boots este la superlativ.Sa ne scrii cum a fost!
Va tin pumnii cu urgentarea hartiilor de la avocati, e tare aiurea stiu.Si noi ne vom muta cred ca la anul in primavara si de pe acum ma ingrozesc cand stiu ce ne asteapta.

Andra: tu ai auzit de drop-box la Ambasada? Pentru cei care au mai calatorit in UK in ultimii trei ani? Deci se pare ca trebuie doar sa completezi cererea si primesti viza fara sa fii nevoita sa dai socoteala la interviu ce faci si sa te justifici precum ca ai sa te intorci.Eu zic sa completezi acolo clar ca vei sta cu sotul si ca intentionezi sa aplici pe mai departe pentru viza de dependent.Odata ajunsa aici poate te poti duce intr-o zi la Croydon si vezi la fata locului cu viza de dependent, sunt sigura ca vor reveni la vechile clauze de acordare, acum poate este inca prea proaspat scandalul cu self-employed.

Ruxi72: ce zona a Londrei te intereseaza? Unde va fi institutia unde vei lucra?
CryssUK, vreau si eu salata beof!!Drum in Londra o sa avem cu siguranta caci trebuie sa mai trecem pe la apartamentul pe care il avem in Roehampton sa vedem ce ne mai fac chiriasele, numai ca nu stim cand o sa se intample asta.Weekendurile cand sotul meu este liber, am eu ore de conducere, dar am examenul la sf.lui septembrie si poate dupa aceea.Tinem legatura.
Ella_64 : sigur ca te lasa cu zacusca la vama! Ia-o la bagaje de mana si in rest nu-ti fa griji! Ma bucur mult pentru "baietii tai", lasa-i sa isi reincarce bateriile.
Miruna: drum bun si vreme frumoasa! Si baieti ascultatori! Aveti grija la apa potabila!
Mary Jane: unde ai disparut? Sper ca esti bine!

Pupici grabiti, fug la cartea mea de capatai: Highway Code

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare,
Incep cu felicitarile pt proaspata mamica de baietel.
Irinuca, sa iti traiasca baietelul si sa fie sanatos.Cand am vaz pozele nu imi venea sa cred ca e asa mare si curat la fata la cateva ore de la nastere.Ai un baiat f frumos, fara exagerare!Cate kg a avut?
Poate intri la nasterea pe glob si ne povestesti cum a fost , cum s-au purtat medicii cu tine si bebe?
Raspuns pt babysitting.Intre 5.50 -8 £/ora.Probbil undeva la 6.50£/ora o sa fie, dat fiind ca nu esti in Londra , dar ai bebe mic si e raspundere mare!
Andra,frumoase poze!Amandoi erati f frumosi si fericiti!Asa sa fiti toata viata impreuna!
Sper sa rez cu viza!Mai da-ne vesti!
Carina, despre HSMP nu stiu mare lucru si nici pe cineva care sa fi venit in Uk cu acest tip de viza.Am fac un test din ala pe net si nu imi iese punctajul nici in 100 de ani.Tb sa ai experienta in munca de 4, 5 ani min, daca esti casatorita ai un abvantaj si sotrul tot cu exper in munca tb sa fie, daca ai o diploma ca ai participt la nu-s ce olimpiade , concursuri ca ai scris o carte si asta iti ridica punctajul.Deciiii, e aiurea!Oricum verifica inform ,poate exista vreo cale ...
Pup,
Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dragele mele,
Multumesc pentru urari tuturor, sunteti niste dragute si, sa nu uit, felicitari Irrinuca pt mandretea ta mica, sa fie sanatos si sa va umple viata cu bucurie si fericire!
Ehe...prin cate trecui eu la interviu! Hai sa va spun pe scurt. Am nimerit la unu' de avea renume ca pika lumea la vize, nu foarte tanar nici batran care de la bun inceput nu m-a placut. Cica de ce ma duc in Anglia, zic in luna de miere, ca nu aveam, nici o sansa daca ziceam ca vreau sa raman acoolo, Doamne fereste! Bun. S-a uitat el prin acte, si ale mele si ale sotului si i se pune pata ca, cum a ajuns sotul meu in Anglia. Zic e self-employed. Da, dar cum a ajuns acolo? Ca sofer de tir. ATAT! Pai stiam eu ca sotul meu nu avea voie sa faca afaceri? Nu, nu stiam! La care imi zice ca daca mai mint mult, imi refuza viza....
M-a facut mincinoasa de n ori. Cica prima data cand am venit in Anglia de ce nu am scris in formular ca am logodnicul acolo??? Ca nu imi dadeati viza, zic eu...Cica de ce am avea incredere in tine din moment ce sotul tau a facut o ilegalitate? (ca a facut afaceri pe viza de turist, adika) Eu am tot bagat-o: dom'le daca vroiam ramaneam in martie acolo, nu mai veneam acasa...Si ce imi zice????? Am crezut ca pic..ca el nu crede ca sunt cu Lari din 1998, ci de anul asta, ca l-am cunoscut cand m-am dus eu in martie in Londra si e casatorie din interes!!!! Mi-a zis toate astea foarte senin si imi venea sa-i ard un pumn prin geamul ala, mama-mama!!!
Ma rog, am intrat in ambasada la 7 dimineata si am iesit ultima, la 14.00. Am fost chemata la 2 interviuri, tratata ca o infractoare de cea mai joasa speta, umilita in toate felurile DAR am primit viza pe 6 luni de vizitator...Am iesit totusi plangand pt ca pretul platit este prea mare si as fi vrut sa le pot spune ceva de dulce fara sa imi pese dar depindeam de viza asta...Acum nu-mi ramane decat sa vin in viza asta si sa astept sa se stabileasca treaba cu dependentii, dar am inteles ca pot aplica de acolo, nu trebuie sa vin in tara.
Faza cu drop box e si nu e buna. Ca daca li se pare ceva suspect, te refuza..Oricum, acum nu mai cheama pe toata lumea la interviu, au fost persoane nechemate care si-au primit viza...Doar infractorii dau 2 interviuri!!!
Bine ca a trecut...In alta ordine de idei, marti ajungem si noi. Am fost 3 zile la mare, am stat numai la Aqua Magic pt ca apa marii noastre era plina de alge, ca o mlastina (in Mamaia)iar la Aqua Magic e superb, daca veniti in tara si mai ales cu copii va recomand locul asta pt ca e super! Ne-am plimbat si cu telegondola, nu prea mi-a placut, aveam senzatia ca intram direct in hoteluri! E 50mii un bilet sau 90 dus-intors, ca va duce pana in capatul celalalt al statiunii...
Preturile nu mi s-au parut foarte mari, dar noi am reusit sa cheltuim 18 milioane (insa ne-am cumparat si haine). Miruna, parca stiu ca veniti in tara, distractie placuta!
Cam atat, maine iesim cu nashii la biserica si e si Sf. Maria, ziua mamei mele, deci o tinem in chefuri! De ramas bun, nu de alta!
Va pup, weekend placut!
Andra.
http://community.webshots.com/album/170190778fEpvgj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutari!
Andra, felicitari pt viza!!!!!Bravo!Lasa ca amintirile urate trec si tu iti rezolvi treaba ta!
Cand am fost eu la Ambasada ,ofiterul a fost super de treaba , dar era un nene roman mititel si rautacios care diriga lumea. E imposibil sa nu il tii minte, nenea care imparte bonurile dimineata la 8am;)+portarii care numai in chiloti nu m-au cautat si m-au pus sa las sacosa afara in strada!Nu cunosteam pe nimeni si tantea portarita imi zicea ca pe ea nu o intereseaza unde las sacosa cu 3 haine si 2 sandwich-uri,( asta dupa ce intrasem deja odata cu ea in ambasada si nu zise nimeni nic).Eu am o vorba ''cateodata conteaza mai mult cum spui decat ce spui!''In cazul meu romanii nostri au fost tampiti!
M-am simtit ca un copil de clasa intai care tb sa stea drept, sa arate batistuta la control si sa zambeasca intelegator la orice remarca odioasa, chiar daca ii venea sa dea vreo 2 pumni in interlocutor!
Dar toate au trecut si acum e bine(deocamdata!)
Oricum , te asteptam in Londra!
Acum :INTREBARE
are cineva casetele audio pt IELTS?De unde le-ati cumparat , cat costa?
Le vreau si eu!!!!
Pupici ,
Cristina

Mergi la inceput