Cine are grija de parinti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Nu stiu ce-o sa fac cand o sa fie cazul, pentru ca fizic nu pot fii alaturi de ei si ei nu vor cu nici un chip sa plece din Romania. Greu, greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Parintii au grija de copii,copiii au grija de parinti.Oricat de greu ar fi nu trebuie sa-i abandonam sub pretextul ca avem prea multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

De prima oara de cand m-am angajat am incercat sa-mi ajut parintii cum am putut si asta nu pentru ca o consider o datorie ci pentru ca VREAU, pentru ca ii iubesc. Acum va trebui sa am si mai multa grija de mama...

Sometimes I still lose my mind/ when life is cruel and unkind/ but it's when I suffer that I learn/in a repenting heart love will burn/oh I'm/ thanking blessed Mary for light divine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaralu13@yahoo.com spune:

Am bifat si eu varianta a doua.Este normal ca ,copiii sa aiba grija de parinti,cand acestia nu mai pot sa aiba singuri de ei.La noi,la mine si la sotul meu nu se pune problema inca deoarece parintii sunt cei care au grija de noi si ne ajuta.Dar cand va fi cazul mi se pare normal si omeneste ca noi,copiii sa-i ajutam,sa le dam putin din ce ne-au dat si ei noua,pentru ca merita din plin.
Nicu&Oana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Raspunsul meu presupune o combinatie. Nu sunt fizic langa ei, dar chiar daca as fi fost eu sunt de parere ca dincolo de ajutorul meu imediat si financiar au nevoie de un ajutor specializat: asa cum sunt in occident toate institutiile pentru persoane in varsta prevazute cu personal calificat pentru ajutor in mai multe domenii, dar mai ales medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

ori cind noi vom fi copii pentru parintii nostri mai ales pentru mame,eu o ajut pe mami cum pot si cu ce pot,inseamna foarte mult pentru mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Offff , cel mai mult ma doare ca nu pot fii langa ei ,ne despart 1400 km...dar i ajut de fiecare data asa cum pot .Vb. de 2-3 ori/sapt.dar orice as face gandul ca nu le pot intinde o cana cu apa mai ales la batranete ma omoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Eu am bifat a2-a varianta,desi parca si prima s-ar incadra.
Din dragoste voi face totul ( cand va veni timpul,acum mama e inca tanara),cat despre datorie....nu cred ca voi putea rascumpara vreodata tot ce a facut mama mea pentru mine si bineinteles pentru sora mea.
Sa le dea Dumnezeu multa sanatate[!
Nicky.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda2000 spune:

Copii atat cat pot pt ca nu au decat 2 parinti.
Poate fi o munca titanica atunci cand sunt bolnavi , dar din dragoste pt ei trebuie sa le fim alaturi , altfel nu cred ca ne-am mai putea uita in oglinda si in ochii celor din jur , sau in ochii propriilor copii .
Va doresc tuturor parinti sanatosi care sa va fie alaturi cat mai mult timp !

mirinda (15+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Ii ajut cum pot , le trimit bani , merg acolo cand e nevoie , cum si ce pot .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput