In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 6-a)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"...intai un fir de iarba verde, apoi spic, dupa accea grau deplin in spic..." (Marcu 4:2

Legea progresului

Daca ai probleme cu nerabdarea, asculta: "El a mai zis: <<Cu Imparatia lui Dumnezeu este ca atunci cand arunca un om samanta in pamant; fie ca doarme noaptea, fie ca sta treaz ziua, samanta incolteste si creste fara sa stie el cum. Pamantul rodeste singur: intai un fir de iarba verde, apoi spic, dupa aceea grau deplin in spic; si cand este coapta roada, pune indata secerea in ea, pentru ca a venti secerisul.>>" (Marcu 4:26-29)

Inainte de a primi ceea ce ceri de la Dumnezeu si ceea ce El ti-a promis, vei trece de multe ori prin anumite etape - aceasta se numeste "legea progresului".
Mai intai, este "sezonul nu stiu". Samanta este in pamant si tu esti in intuneric. Cand si cum va fi secerisul tau depinde doar de Dumnezeu si numai El o poate spune. Tot ceea ce stii e ca va veni!
Urmeaza apoi "sezonul frunza". Nu este decat o mica frunza, aflata in bataia vantului, dar este de ajuns pentru a te incuraja si pentru a-ti spune ca raspunsul se afla deja undeva pe drum.
Apoi urmeaza "sezonul spic". Acum incepe sa se arate asa cum te-ai rugat. Deci continui sa il uzi cu rugaciune, sa il fertilizezi cu Cuvant, sa il protejezi de cei care vor sa il dezradacineze.
In cele din urma, intri in "sezonul grau deplin in spic". Aceasta se inatmpla atunci cand auzi cuvintele: "pune indata secera in ea, pentru ca a venit secerisul". Nu uita, trebuie sa il recunosti, sa sjungi pana la el si sa il primesti!
Indiferent in ce "sezon" te afli tu astazi, ramai in picioare si continua sa crezi, pentru ca secerisul si raspunsul tau sunt pe drum!



Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta..." (Luca 10:27)

Intensitate Divina

Atunci cand Israel era amenintat de Asiria, Ioas, imparatul Israelului s-a dus la Elisei sa ii ceara ajutorul. Elisei i-a spus lui Ioas sa ia niste sageti, sa deschida fereastra si sa inceapa sa loveasca cu ele in pamant. Ioas a lovit de 3 ori si s-a oprit. Elisei s-a maniat pe el si i-a zis: "Trebuia sa lovesti de 5 sau 6 ori; atunci ai fi batut pe asirieni pana i-ai fi nimicit, acuii vei bate numai de 3 ori!" (2 Imaprati 13:19)
Este o poveste trista a unei victorii partiale. Ce maret ar fi fost daca Ioas ar fi facut mai mult! Observi probabil ca nu este vorba aici doar de oportunitatea avuta, ci de prezenta de spirit care observa ocazia si care determina rezultatul.

Dumnezeu ne va da si noua sanse de castig, dar dedicarea noastra va determina masura victoriei avute si, in cele din urma, eficacitatea vietii noastre.

Nu mai da vina pe altii! Dumnezeu a pus in mana ta sageti - deci foloseste-le! Pentru Dumnezeu, dusmanul nu este o problema. Ai idee de cate ori l-a infrant deja? Nu, problema este in tine personal. Tu trebuie sa iti inflacarezi credinta, sa iti reimprospatezi viziunea, sa iti manifesti compasiunea - si sa incepi sa actionezi!
Daca focul din inima ta a devenit o cenusa care arde mocnit, mergi in prezenta lui Dumnezeu si stai acolo pana ce El trezeste din nou in tine acea intensitate divina si o noua dragoste pentru El.
Acesta e Cuvantul Lui pentru tine astazi! Fii binecuvantat!



Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Invata sa fii optimist cu adevarat, si sa te astepti intotdeauna la tot ce e mai bun in tot ce intreprinzi. Gandeste-te ca poti face totul perfect si il vei face si nimic nu va fi de proasta calitate in viata ta. Gandeste-te ca tot ce faci e pentru Mine si pentru Slava Mea; atunci vei face totul cu iubire si totul iti va reusi perfect. Acest principiu se aplica si la felul in care arati si la felul in care te porti. Cand faci totul pentru Mine si cand cea mai mare dorinta a ta este sa faci Voia Mea pentru ca Ma iubesti, vei vrea sa faci totul bine. Vei dori intotdeauna sa arati cat poti mai bine, sa dai din tine tot ce e mai bun si niciodata nu te vei multumi cu ceva mediocru. E necesar ca din cand in cand, sa cauti sa vezi unde ai nevoie sa faci o schimbare si sa doresti intr-adevar s-o faci. Invata sa te schimbi si sa te schimbi repede, stiind ca fiecare schimbare e intr-adevar spre bine.


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Mihaela, am mare nevoie de un sfat! Prietena mea cea mai buna....nu crede in D-zeu, sau daca crede in ceva....e ceva superior, dar care nu se identifica cu Tatal nostru. Este o fire buna, sufletista, corecta, cu principii de viata sanatoase si ai putea spune...crestine, dar.....in momente de izbeliste nu cere ajutorul nimanui decat al meu si uneori eu nu pot s-o ajut decat spunandu-i sa se roage. Si iar dar, nu am suficiente argumente, nu pt. ca nu sunt credincioasa ci pt. ca imi impune un fel de perete de sticla si nu-l pot penetra. Nici nu sunt o maestra a cuvantului...Este o intelectuala si tocmai datorita formatiei profesionale( psihiatra si acum psiholog in devenire) incearca sa raporteze totul prin prism rationalului. Simt totusi brese in logica ei, ar accepta o explicatie...crestina, dar totul se naruie din cauza sotului care este un ateist convins(un suflet mic-sa-l ierte D-zeu) care o ia tot timpul peste picior. Are 34 de ani, nu are copiii si nu pt. ca n-ar putea(sotului i se pare un sacrificiu prea mare, desi ea isi doreste), nu are implinirea sufleteasca alaturi de sotul ei(un complexat, desi tot intelectual)si este la un pas de a o tenta-o o alta relatie.Daca nu a facut pasul, nu este din motive crestine, ci de moralitate si din faptul caci considera ca nu e corect fata de sotul sau. Of, nu stiu ce ai inteles din amalgamul de cuvinte, dar te rog ajuta-ma s-o pot ajuta....Cred din tot sufletul ca apropierea de D-zeu este salvarea ei!
Mii de multumiri!

Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

...albumul fam.Bugy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmag spune:

Draga Mihaela,
sunt membru nou al comunitatii DC si am constatat cu placere ca te-ai angajat sa transmiti aproape zilnic cate un mesaj pentru meditatie, care sa ne apropie mai mult unii de altii si de Dumnezeu.
Mi-ar face placere sa discutam mai mult pe diverse teme religioase.Sper sa nu fie contrar regulamentului.

ESTE NEVOIE DE CINEVA PE CARARILE VIETII PENTRU CA...

- Exista persoane tacute care au nevoie de CINEVA pentru conversatie.

- Exista persoane triste care au nevoie de CINEVA pentru a fi consolate.

- Exista persoane timide care au nevoie de CINEVA sa le ajute in a invinge timiditatea.

- Exista persoane singure care au nevoie de CINEVA cu care sa-si petreaca timpul.

- Exista persoane fricoase care au nevoie de CINEVA care sa le poata intinde o mana.

- Exista persoane puternice care au nevoie de CINEVA in a le ajuta sa-si foloseasca forta in cel mai bun mod.

- Exista persoane dibace care au nevoie de CINEVA pentru a fi ajutate in descoperirea folosirii dibaciei in modul cel mai bun.

- Exista persoane care gandesc ca nu stiu sa faca nimic si de aceea au nevoie de CINEVA care sa le ajute in a descoperi cat stiu sa faca.

- Exista persoane grabite care au nevoie de CINEVA ca sa le arate tot ceea ce nu au timp sa vada.

- Exista persoane impulsive care au nevoie de CINEVA pentru a fi ajutate sa nu raneasca pe ceilalti.

- Exista persoane care se simt excluse si necesita pe CINEVA care sa le arate drumul de intrare.

- Exista persoane care spun ca nu sunt de folos la nimic dar tocmai ele au nevoie de CINEVA care sa le descopere cat de importante pot fi.

...ESTE NEVOIE DE CINEVA... poate de tine si de mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Tania, draga mea, iti voi raspunde pe PM.

mmag

Fiecare suflet are ceva de daruit. Exista daruri si posesiuni la orice nivel. Poate ca nu ai de dat lucruri materiale, dar poti sa fii sigur ca ai si alte daruri de oferit. Sa nu le pastrezi pentru tine, ci scoate-le la iveala si foloseste-le asa cum se cuvine sa fie folosite, niciodata pentru preamarirea ta personala, ci pentru Cinstirea si Slava Mea. Sa te folosesti si sa te bucuri de toate, dar sa nu posezi nimic. Ce anume ai tu de daruit ? Cauta sa afli, daca nu stii. Cand dai, s-o faci din toata inima. S-o faci cu bucurie si fii recunoscator ca ai ceva de dat. Cand ai ales sa duci aceasta viata total dedicate Mie si operei Mele, nu mai poti fi legat de altceva. Da-ti seama ca tot ce ai e al Meu si e oferit ca sa fie impartit cu intreaga omenire.


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Ai o mare raspundere in mainile tale, pentru ca eu revars asupra ta toate darurile Mele care sunt desavarsite. Pasii tai au fost fixati pe cararea care duce spre noua era si inaintezi mereu spre ea, devenind o parte din ea. Nu mai poti sa te scuzi, cand nu faci ceea ce ar trebui sa faci, spunand ca n-ai stiut sau ca nu ti-ai dat seama, caci esti raspunzator de fiecare fapta. Stii cum sa-ti stapanesti gandurile si faptele, deci stapaneste-le ! Nu incerca niciodata sa te ascunzi in spatele ignorantei, cand stii bine ca inlauntrul tau ai toata intelepciunea, toata intelegerea si e usor sa-ti iei tot ce-ti trebuie din acest rezervor nemarginit, care e intotdeauna la dispozitia ta. Fii intotdeauna recunoscator ca ti-a fost dat sa cunosti adevarul si ca adevarul te face capabil sa indeplinesti tot ce ti se cere. Pacea sa te insoteasca !


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Cum poti astepta sa duci o viata profund spirituala, fara sa faci vreun efort ca sa te ridici pana la ea ? Nu poti sa traiesti din experientele, victoria si maretia altor suflete sau din unirea acestora cu Mine. Asta trebuie s-o cauti si s-o gasesti tu singur. Incepe chiar acum sa gandesti prin tine insuti si sa te tii pe propriile picioare! Nu te mai rezema de altii! Cand cineva a umblat in carje catva timp, daca nu le arunca si nu face un efort sa umble fara ele, va ramane pentru toata viata dependent de ele si nu va mai putea sa se tina pe propriile picioare. De aceea, e de o importanta vitala pentru tine, sa-ti castigi independenta spirituala, sa fii pe picioare proprii si sa-ti primesti inspiratia din interior, nu din exterior. Fiecare o primeste in felul sau. Nu exista un mod prestabilit. Gaseste-l pe al tau si incepe sa-l traiesti chiar acum.


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Ce faci cu viata ta ? Esti multumit sa treci prin viata plutind in deriva, facand tot ce doresti, traind asa cum iti place sa traiesti, fara sa ai vreun gand pentru aproapele tau ? Esti perfect liber s-o faci. Foarte multi oameni traiesc in felul acesta si apoi se mira de ce sunt nemultumiti si nefericiti. Sa stii ca numai cand vei invata sa te uiti pe tine insuti si sa traiesti pentru altii, vei gasi pacea inimii si adevarata multumire. Eu sunt aici ca sa-ti arat calea, dar tu esti cel care trebuie sa faca alegerea si sa paseasca pe ea. Nimeni altul nu poate s-o faca pentru tine; nimeni altul nu poate sa traiasca in locul tau. Invata sa dai, nu numai sa tot iei mereu. De de sa nu dai la un nivel si sa primesti la altul ? Viata e un curent cu doua sensuri: a da si a primi. Nu poti sa traiesti numai pentru tine si sa gasesti in felul acesta o multumire si o fericire reala. Traieste pentru intreg, daruieste-i-te si fii tu intregul!


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Poti sa faci din ziua de azi ce doresti. In clipa in care te trezesti dimineata poti hotari cum va fie pentru tine, ziua care incepe. Ea poate sa fie cea mai inspirita si cea mai minunata zi cu putiinta; dar asta depinde de tine. Esti liber sa faci alegerea. Asa ca, de ce sa nu incepi prin a multumi, ca sa-ti deschizi inima? Caci cu cat esti mai recunoscator, cu atat iti este inima mai deschisa spre toate intamplarile minunate, pe care poate sa le aduca ziua de azi. Iubirea, laudele si recunostinta deschid larg portile, pentru ca lumina sa se reverse si sa descopere tot ce e mai bun in viata. Hotaraste-te sa fii ultra-pozitiv astazi, sa te astepti la tot ce e mai bun si sa atragi tot binele spre tine. Trebuie sa ai credinta ca poti s-o faci si ca o vei face! Sa stii doar ca pentru Mine totul e posibil, iar eu sunt cu tine in tot ceea ce faci.


Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput