Ulcior la ochi

Ulcior la ochi | Autor: Cristina_C

Link direct la acest mesaj

Robert are probleme cu un ochisor. La inceput era un punct rosu, care intre timp s-a transformat intr-un ulcior - o mica inflamatie care arata ca un cos mic. Este jos, sub ochi, aproape de coltul exterior si a inceput sa-l deranjeze pentru ca simtea nevoia sa se scarpine acolo. Nu l-am dat cu nimic, si in seara asta n-am apucat sa ajung la farmacie. Ce credeti, e cazul sa-l duc la doctor sau sa rog farmacistul sa-mi recomande un unguent potrivit? Trebuie neaparat tratament sau se poate vindeca si de la sine? A mai patit cineva asa ceva?

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellaalba spune:

Eu am suferit toata copilaria mea de asa ceva. Cel mai bun leac e un unguient oftalmic - Kanamicin oftalmic - care mie mi-a adus vindecarea. Dar cel care e deja format isi va face de cap. Dar incearca sa-l ungi la ochisor cu unguent seara....
Sanatate la puiutz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Spre surprinderea mea, azi dimineata arata mult mai bine. Ulcior sau ce-o fi fost, s-a retras simtitor peste noapte!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maruta spune:

Buna fetelor,

Cand eram mica si plecam de acasa (la tara, la munte, la mare etc ...) - adica cand "schimbam aerul" intotdeauna faceam ulcior. Bunica mea (odihneasca-se in pace) m-a invatat ca atunci cand simt o jena la ochisor sa bag degetelul in gura si sa dau cu saliva pe ochisor (desigur ca trebuia sa fiu spalata pe maini) - si faceam chestia asta de cateva ori pe zi. S-ar putea sa vi sa para ciudat acest mod de a preveni ulciorul, dar ei la tara asa faceau si eu in felul acesta nu am mai avut niciodata ulcior (si-mi ieseau niste guguloaie !).

Maruta

" Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii."
I. Golescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Copilasul meu a facut la doua zile dupa nastere un ulcior cu puroi si am fost la doctor si mi-a zis sa-l sterg cu ser fiziologic si mi-a dat si un unguent si o solutie de ochi - Ocal. Ocalul este pentru toata lumea, si eu il folosesc cand ajung in Romania si simt praful si imediat ma maninca ochii. Ma dau cu el si trece ! Super !
Iar pe copil il mai sterg din cand in cand cu ser ...

Dar si solutia cu saliva stiu ca e buna ...

Oricum sanatate si poti sa intrebi si farmacistul ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

In principiu, este bine sa eviti pe cat se poate dezvoltarea ulciorului. Daca apare o data, ... nu mai prea scapi de el, tot reapare. La fel ca si herpesul. Exista picaturi de ochi (mai multe feluri), sunt mai eficiente decat Kanamicina, insa cel mai bun este sfatul oftalmologului. Este bine de stiut ca ulciorul intai provoaca mancarime, si abia apoi se inroseste zona. Din cauza asta de multe ori lumea crede ca e un fir de praf, ceva... cand colo, sunt primele semne de ulcior.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca, pana la urma Robert n-a avut ulcior, ci mai degraba o mica iritatie, din moment ce i-a trecut intr-o zi si nici nu l-am uns cu nimic. De atunci nu i-a mai aparut asa ceva.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput