Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by OtiliaLia

Hai ca iar va pun intrebari. Scuzoaiele mele.
Trandafirasul cred ca e salvat. Am fost la "doftor" cu el si mi-a recomandat gradinarul o substanta granulata, s-o pun in ghiveci, iar dupa 2-3 zile aceasta va intra pe nervurile plantei si va omora toti paienjenutii pe care i-am spray-at o saptamana intreaga si parca nimic nu se intampla. Mureau unii si reveneau altii proaspat iesiti din oua (si-i dadeam spray de cel putin 3 ori pe zi).
Miriapodele, o sa le elimin prin schimbarea pamantului dupa ce isi mai revine trandafirasul.
Am si eu un crin care a avut 5 flori (mai demult). Ce fac cu tulpinile ramase ? Sa-l scot din pamant sau pot sa-l las acolo ?
Primulele mele le-am separat (se inmultisera) iar de atunci nu mai infloresc. E drept ca le schimbasem si locul. Ce sa le mai fac ? Erau tare mandre si pline de flori anterior operatiunii de separare. Acuma le-am mutat (de 2 saptamani) pe pervazul geamului (nu bate soarele direct pe ele decat cel mult vreo jumatate de ora - geam spre sud, dar soarele e aproape perpendicular sus pe cer).








pe mine nu ma "vede" nimeni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia-Lia,
Ei cum nu te vede nimeni??? Te-am vazut eu cu trandafirasul tau , numai ca nu am vazut mesajul cu celelalte plantute ale tale.
Sa o luam metodic:
_ ce fel de crini ai? In ghivece sau in gradina. Pe ce-i din gradina le tai tulpinile abia dupe ce se usuca si ii lasi acolo. Ce cei din ghivece, tot ii lasi undeva sa se usuce tulpina, in felul acesta bulbul se pregateste de iernat, dupa care il scoti din ghiveci si il pui intr-o punga de hartie pana mai la iarna, prin februarie il replantezi din nou. in ghiveci. aici poti sa mai vii cu alte amanunte despre felul crinului tau pentru ca cei din ghivece necesita mai multa atentie in functie de soi.
- despre primule(sunt din neamul ciubotica cucului) ce sa-ti zic. sunt plante de primavara, perene(nu stiu cum se comporta in ghivece !!) am si eu pe afara , le-am pus in primavara, ai crescut frumos si au inflorit pe masura. acum sunt numai frunze, doar ceteva mai au niste flori anemice. La carte zice ca ele infloresc in perioada aprilie- iunie.In orice caz mai la toate florile perene separarea pentru inmultirea lor se face primavara, inainte de inflorire, pentru ca palta sa aiba timp sa-si refaca radacinile, si de aceea nu infloreste acum la tine. exact ca tine am patit si eu, cand le-am cuparat era intr-un ghiveci o floare care avea si un pui aproape cat ea, si m-am gandit sa le despart. Ei acele flori au ramas un pic in urma celorlalte pentru ca au avut o perioada de acomodare de refacere a radacinilor.
Succes, si nu mai fii suparata pentru intrazierea rapunsului pentru tine! Sa ne mai dai de veste despre florile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Petra, multumesc inca o data pentru sfaturi. Fucsia a reinviat, e adevarat si dupa ce am tuns cam o 1/3 din lungimea crengutelor. Are forma unui pomisor, incepe sa se contureze "coroana" si acum e plina de bobocei. Primii infloriti sunt dedicati tie
M-am gandit eu ca poate sta si in curent si am dat-o intr-un colt mai ferit al ferestrei.
Acum fac 13-14 asteptand sa se treaca petuniile din jardiniere fiindca asta primavara am facut o prostie: am plantat petuniile in jardiniere direct peste bulbii florilor de primavara, fara sa-i mai scot pe acestia din pamant.
Daca am sa-i scot la sfarsit de august cand se trec petuniile si-i las doar septembrie-octombrie la aerisit si uscat vor mai inverzi la primavara?
Si sunt in cautarea unui hardau pentru ficus lyrata fiindca deja are radacinile cam mari si nu stiu daca mai prinde primavara urmatoare fara o transplantare mai rapida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Si inca o intrebare pentru cunoscatoare:
cojile macinate marunt de oua (nefierte, bineinteles) amestecate in pamantul din jardiniere/ghivece am inteles ca sunt un ingrashamant bun dar oare nu ridica prea mult nivelul de calciu din pamant? Adica n-au sa aiba probleme unele flori cu atata calciu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

[quote]Originally posted by country girl

Petra, multumesc inca o data pentru sfaturi. Fucsia a reinviat, e adevarat si dupa ce am tuns cam o 1/3 din lungimea crengutelor. Are forma unui pomisor, incepe sa se contureze "coroana" si acum e plina de bobocei. Primii infloriti sunt dedicati tie
[quote]

Multumesc mult, ma simt flatata, dar ma bucur ca floarea ta draga si-a revenit si da semne sa se faca frumoasa.

Daca jardiniera unde ai pusi bulbii florilor de primavara este destul de mare, adica ma refer daca are mai mult pamant, sunt mai adanci, nu trebuie sa mai scoti bulbii afara si sa-i replantezi. Cu atat mai bine, bulbii ramasi in pamant in primavara vor iesi mai devreme decat cei care-i pui primavara, si ve-i avea primele flori de primavara mai devreme. Daca vrei doar sa-i scoti si sa-i usucuci ca poi sa-i plantezi iar prin toamna, nu cred ca are rost, doar daca
ai bulbii pusi acolo de 3-4 ani! Asa ca vezi nu munci si nu-ti face griji degeaba!

Despre cojile de oua, macinate si puse in pamantul plantelor, stiu ca acestea au rol mai mult de drenaj al pamantului, o afanare a lui, adica prin faptul ca faina aceea de la cojile de oua este mai aspra nu lasa pamantul sa se intareasca iar daunatorilor nu le prea place acesta chestie. Bineinteles ca o avea si rol de ingrasamant, dar nu am auzit ca o planta sa aiba probleme de la prea mult calciu. Cel mult se poate innalbi mai mult pamantul la suprafata vasului, lucru ce se mai intampla si de la apa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by petra

Otilia-Lia,
Ei cum nu te vede nimeni??? Te-am vazut eu cu trandafirasul tau , numai ca nu am vazut mesajul cu celelalte plantute ale tale.
Sa o luam metodic:
_ ce fel de crini ai? In ghivece sau in gradina. Pe ce-i din gradina le tai tulpinile abia dupe ce se usuca si ii lasi acolo. Ce cei din ghivece, tot ii lasi undeva sa se usuce tulpina, in felul acesta bulbul se pregateste de iernat, dupa care il scoti din ghiveci si il pui intr-o punga de hartie pana mai la iarna, prin februarie il replantezi din nou. in ghiveci. aici poti sa mai vii cu alte amanunte despre felul crinului tau pentru ca cei din ghivece necesita mai multa atentie in functie de soi.
- despre primule(sunt din neamul ciubotica cucului) ce sa-ti zic. sunt plante de primavara, perene(nu stiu cum se comporta in ghivece !!) am si eu pe afara , le-am pus in primavara, ai crescut frumos si au inflorit pe masura. acum sunt numai frunze, doar ceteva mai au niste flori anemice. La carte zice ca ele infloresc in perioada aprilie- iunie.In orice caz mai la toate florile perene separarea pentru inmultirea lor se face primavara, inainte de inflorire, pentru ca palta sa aiba timp sa-si refaca radacinile, si de aceea nu infloreste acum la tine. exact ca tine am patit si eu, cand le-am cuparat era intr-un ghiveci o floare care avea si un pui aproape cat ea, si m-am gandit sa le despart. Ei acele flori au ramas un pic in urma celorlalte pentru ca au avut o perioada de acomodare de refacere a radacinilor.
Succes, si nu mai fii suparata pentru intrazierea rapunsului pentru tine! Sa ne mai dai de veste despre florile tale!

La toti numai bine!


Tot asa metodic ca si tine Petra,
Crinii sunt in ghiveci, crini albi normali. Au inceput sa se usuce lujerii. Sa ma opresc sa-i mai ud ? Ca restul am priceput cum sa fac.
Primulele mele vor implini 2 ani in octombrie. Pana in primavara cand le-am separat (nu erau in floare in momentul respectiv) au inflorit continuu (1 an jumatate). De aceea intrasem in panica, pentru ca la mine au fost in floare non-stop. Le-am mutat o singura data de la ghiveci micut (cum le-am primit) la ghiveci mai mare (intr-o perioada inc are nu prea aveau flori) si dupa mutare le-a mers excelent. Aveau asa de multe flori, ca se inghesuiau si nu reuseau sa infloreasca. Acuma se fac deja 2 luni de cand nu mai au flori (3 ghivece in total)
Vesti de la trandafiras:
Are deja mugurasi noi. sper sa creasca si flori ... nu doar frunzulite. A ramas putin jumulit de frunze dupa atacul daunatorilor. Dar eu sper ca si-a revenit definitiv.
Astept sa-mi infloreasca gladiolelele, si niste zorele (locale). Petuniile sunt superbe, si cam asta e totul la momentul actual.
PS: nu am curte, nici gradina, este "gradinita" mea in ghivece.
Si m-am procopsit cu un melcusor. Nu stiu cum a reusit sa ajunga el intre florile mele, la etajul 8 ! Ce sa-i fac ? Sa-i dau drumul afara sau pot sa-l pastrez ? (pentru binele lui si al florilor)
Multumesc mult pentru raspunsuri Petra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Lia-S, scoate repede melcusorul de acolo ca maninca frunzele plantelor! Melcii si melcii fara cochilie (limacele) sunt adevarati dusmani ai gradinii!
Petra, zi-mi si mie ce fac cu crinii mei imperiali portocalii care s-au uscat, la fel? Ii scot din ghivece si-i pun in hirtie? Pina cind?

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Lia draga,
Daca lujerii crinului au inceput sa se usuce, ii mai poti uda moderat pana lujerul este uscat la jumatate, dupa aceea opresti udarea,lasi ghivecele deoparte si le urezi "somn usor" pana in primavara cand ii ve-i astepta sa iasa. Nu stiu ,(spre rusirnea mea) cum sunt iernile la tine. In caz ca sunt mai aspre bine este sa-ti protejezi ghivecele cu bulbi , peste iarna, acoperindu-le cu ceva.
Iar de melc, NICI VORBA sa-l tii! Dupa cum ti-a zis si Otilia, sunt mari daunatori la plante. sunt ei draguti, dar in poze si poezii, nici decum la flori!(Melc, melc codobelc......!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia
Petra, zi-mi si mie ce fac cu crinii mei imperiali portocalii care s-au uscat, la fel? Ii scot din ghivece si-i pun in hirtie? Pina cind?




Otilia draga,
In general crinii care sunt pusi in gradina, de orice fel ar fii ei, nu se scot din pamant pentru a se usca bulbii, ci se lasa acolo fiind plante pereniale. Cu astia care sunt in ghivece treaba este mai complicata. Tu de care crin ai? Daca este cumba de ala cu frunzele in forma de sabie si bulbul este iesit pe jumatate din pamant, trebuie sa-l lasi dupa inflorire sa se usuce(asta nu inseamna ca nu-l mai uzi, ci se usuca el singur!) dupa care scoti bulbul, si il lasi sa se usuce cam 2 luni dupa care il plantezi din nou in asa fel incat bulbul sa fie pe jumatate lasat afara.
Daca ai crini de astia care au frunzele dispuse te tija care la capat are si florile, daca il ai in ghiveci, si da semne ca ar vrea sa se usuce, lasa-l sa se usuce, scoate bulbul, pune-l si pe el un pic la uscat, la loc umbros dar calduros, iar mai in toamna il poti planta in pamant afara la o adancime de cam 20-30 cm. Sau poti pastra bulbul uscat, invelut intr-o bucata de ziar, pana in primavara si il poti planta afara, sau lasa bulbul sa se odihneasca 2-3 luni dupa uscarea frunzelor si replanteaza-l din nou in vas si il tii in casa peste iarna, si ai si flori. Crinii in general nu sunt prea pretentiosi( nu cei si cu frunza sabie, rosii sau portocalii) si suporta bine mai multe conditii.

Un secret,
cand taiati tija, nu o taiati exact de la baza bulbului ci mai sus cu vreo 10 cm, pentru ca chiar daca este uscata fereste bulbul sa se usuce in vrf si acesta isi mai trage seve din tija. Cand il replantati se inlatura tija uscata, sau cade ea singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Gata Petra, l-am scos din "ghiveci", este un crin imperial orange cu frunze in forma de sabie dar bulbul nu e iesit pe jumatate din pamint! Daca vrei o sa-ti trimit o poza pe mail, sau o sa incerc s-o pun undeva pe net... Buuun, l-am scos si acuma ce fac? Tija a picat singura ca era uscata, dar are radacini multe si lungi... Si are si pamint mult pe el, printre radacini, il las asa cu pamint sau il spal? Nu ar fi mai bine sa-l replantez? Poate mai infloreste o data anul asta, prietena care mi l-a dat mi-a zis ca la ea infloreste de mai multe ori pe an... Si ea il tine in ghiveci, pe balcon.

Uite c-am gasit o poza asemanatoare: http://www.aujardin.info/plantes/hemerocalle.php
Aici se cheama "crin de o zi"... Hmmm, ciudat, la mine tot o zi au tinut florile, credeam ca nu au destul pamint... Prietena mea zice ca la ea tin si cite o saptamina!

Merci pentru sfaturi!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput