Citesc copiii nostri literatura?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

bby_blu3- interesante ideile tale, sa stii ca o sa le aplic. sunt curioasa ce iese. multzi pupici si bine ai venit printre noi

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

"Daca dragoste nu e, nimic nu e".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bby_blu3 spune:

ms ptr urari...si sincer iti spun ca m-as bucura enorm d4e mult ca ideile mele sa va fie si voua de folos masa cum mi-au fost mie...ma bucur ca m-am alaturat voua si stiu caam multe de invatat...sper ca si voi de la mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviujuristul spune:

Din cauza calculatorului si net-ului am avut de furca cu juniorii mei.Nu mai citeau nimic in afara de ce primeau ca tema de la scoala.
A fost un adevarat razboi.Totusi in cele din urma si-au dat seama ca este nevoie si de lectura suplimentara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona_an spune:

Liviu, ma bucur ptr. juniorii tai ca au descoperit lectura, dar..cati ani au si cum de s-au lasat pacaliti????. Fiica-mea nu se lasa ptr. nimic in lume.Citeste saracuta de nevoie, dar eu inca mai sper.

Apropo.....a incercat si treba cu biblioteca, dar cum am mai spus, nu s-a lasat impresionata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Lume, lume, ce minune!
Fetita mea, cae a trecut in cls.a 6-a, a citit in vacanta asta toate cele cinci volume din Ciresarii. Primul mai cu chiu cu vai, mai mult de gura mea, apoi a prins gust de trupa ciresarilor si urmatoarele le-a devorat pur si simplu.
Am tras concluzia ca secretul este sa le oferim niste lecturi cu personaje apropiate de realitate si de varsta lor.
Bafta tuturor (parinti+copii)in noul an scolar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Dee-dee, fericito, cum de-ai reushit
Vreau si eu ciresarii, ma poate ajuta cineva sa fac rost macar de vreo 2-3 carti?

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Lorelei draga, am citit de dimineata mesajul tau si de atunci tot incerc sa caut cu Google o editura online care sa aiba pe lista de oferte si "Ciresarii" dar din pacate nu am gasit nimic.
Eu am cartile pastrate de cand eram mica, dar vara asta tin minte ca le-am vazut si prin librarii. In weekendul asta poate ajung pe la librarii, daca le mai vad ma interesez de pret si de posibilitatea de a-ti fi trimisa prin posta direct de la editura. Stiu ca se vinde numai in formula completa, adica toate cele 5 volume. Te mai tin la curent saptamana viitoare.
Ma bucur ca Malina ta s-a obisnuit cu internatul.
In ceea ce priveste schimbarile in comportamentul lor la varsta asta...sunt multe de spus. Si eu stau cu ochii pe mandruta mea si in fiecare zi apare cu ceva nou in vestimentatie si in comportament in general.
Mai vorbim, acum am ceva urgente (sunt la job).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Pentru doamnele care se contraziceau cu "Panza de Paianjen", exista si varianta Cellei Serghi (infinit mai frumoasa) si cartea "The Silken Web" (tradusa prin "Panza de Paianjen") de Sandra Brown. Eu stiu, ca le-am citit pe amandoua.
M-ati facut curioasa, apropo, cu cartea aia "de ce sa citim literatura", asa ca mi-o comand si eu, chiar as vrea sa stiu ce explicatii poate sa gaseasca cineva.

"I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."(Robert Frost)

Mergi la inceput