Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Am nascut normal,desi eu doream cezariana ca sa nu doara atat(minte de neexperimentata).Momentul cand am simtit fetita mea nascandu-se si cand am auzit-o tipand au fost cele mai minunate din viata mea,cred ca din viata oricarei mame.Nu se pot explica in cuvinte acele sentimente.

Nicky.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

Am nascut normal dar a fost f obositor. Contractiile au inceput de vineri noapte (neregulate), sambata seara m-am dus la spital sa ma vada un doctor, m-a internat si m-a dus direct in sala de nasteri dar abia duminica dimineata la 10.30 am nascut dupa ce m-au tinut vreo doua ore cu perfuzii ( contractiile nu aveau durata necesara).
Eram atat de obosita ca nici sa imping ca lumea nu am putut, m-am rupt, a trebuit sa traga copilul afara cu un vacuum, hemoroizi dupa aceea...ce sa mai...am amintiri cam neplacute si nu cred ca as mai putea trece inca o data prin aceste 'aventuri' - adica s-ar putea sa aleg cezariana.
Dar a trecut totul si marea mea iubire e un copilas jucaus, sociabil si cuminte atat cat poate fi la varsta lui (11 luni).


mamica lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pentru ca nu m-am dilatat nici in urma adminsitrarii perfuziilor am nascut prin cezariana, si nu regret nici o clipa.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Desi am vrut sa nasc natural,am nascut prin cezariana.Bebele a vrut mai repede la aer,contractii ioc si dc a recomandat cezariana.Nu-mi pare rau pt ca altfel nu se putea si bebele nu era prea bine.La urmatorii vreau natural dar asa am vrut si la primul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura030677 spune:

Am nascut vaginal, copii au fost in prezentatie craniana, unul a avut 3000g in greutate si celalalt 4000g. Nici la prima, nici la a doua nu am suferit vreo ruptura de tesut moale. Cred ca am avut bafta!

Sanatate tuturor si nasteri usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adjadyn spune:

PRIN CEZARIANA:::DUPA 20 de ore inca spunea doctorul ca se poate naste normal, eu nu am mai rezistat,eram rupta de oboseala si mi-era frica fiindca eram sleita, nu mai aveam nici o farama de forta......mai bine amandoua sanatoase........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Am nascut normal, usor, si repede. O fetita splendida de 3200gr si 51 cm. Dar a fost norocul meu. E cam loterie la noi nasterea naturala. daca doamne fereste apar complicatii, ai naibii medici daca sunt in stare sa se descurce! Am o prietena care a nascut (natural) anul trecut in august la Caritas. Sarcina normala, bb mare si sanatos, nastere indusa pt termen depasit, travaliu lung si infiorator. Toate ca toate, dar bb s-a blocat la iesire si doctorita n-a mai stiut ce sa faca. Statea perplexa si dadea din colt in colt (ditamai doctor de spital respectabil). Dupa o ora si ceva de chinuri in care nici doctorita nici asistentele nu au facut nimic, dupa certuri si amenintari din partea familiei, a intervenit seful de sectie si a scos bb Matei, mai mult mort decat viu, lipsa de oxigenare a creierului, scor APGAR 5,5, cu sanse minime de supravietuire. Noroc cu o doctorita neonatolog mai mult decat sufletista si profesionista (si foarte tanara!), care a adus copilul la linia de plutire in trei zile. Si acum face controale neurologice periodice si emotiile nu au trecut. oricand pot sa mai apara surprize neplacute, din cauza nenorocirii de la nastere. Mamica a jurat ca al doilea copil il va naste cu cezariana. O puteti condamna?

Salutare la mamici si pitici

mama Mirunei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu am nascut prin cezariana,a fost alegerea mea,cu toate ca doctorita cu care am nascut si care e o persoana super,a insistat sa nasc natural.Am nascut un bb sanatos,nu am facut injectii cu antibiotic,dupa 3 zile am putut sa plec acasa,plus ca taietura nici nu se cunoaste (mi-a spus dr ca m-a cusut pe dedesubt ca sa fie o taietura frumoasa ).Nu regret nimic.La inceput ma incercau niste sentimente de ciuda pe mine,dar mi-a trecut la cate am auzit...

Miha si puiul Robert

Pozele noastre

Uneori cand viata inchide o usa deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Cezariana.
La recomandarea medicului oftalmolog.
Desi eu visam la o nastere normala,in care sotul sa ma tina de mina...Vise!
M-am refacut imediat si nu imi pare rau ca s-a intimplat asa.Am avut mare incredere in dr cu care am nascut si ii sunt recunoscatoare pentru tot.


Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Am fost norocoasa sa pot naste natural, fara epidurala, asa cum mi-am dorit.
M-am refacut foarte repede si nu am avut nici urmari neplacute.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/danana_me/my_photos


Mergi la inceput