De ce cezariana???

De ce cezariana??? | Autor: Emilly

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, ma tot intreb de ceva vreme de ce prefera viitoarele mamici sa nasca cu cezariana?
Mai stiu ca in Romania e la moda sa nasti prin cezariana la cerere, si eu nu inteleg de ce?Sora mea din RO la fel a nascut nici nu vroia sa ia in calcul alternativa nasterii naturale.Mama mea a insistat sa nasc prin cezariana ca sa nu ma chinui, e adevarat ca pa vrenmuri se chinuiau saracele femei si 2 zile sa aduca pe lume mica minune.Acum insa nu mai e cazul, sunt o groaza de medicamente iar personalul medical te ajuta sa simti cit mai putin durerile (mi-au oferit jacuzzi o ora pentru relaxare).
Ca sa nu ma mai lungesc spuneti-mi va rog de ce preferati cezariana, adica se taie muschii abdominali, uterul...

Ilinca @ mami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

ete d-aia:
http://www.gardianul.ro/articol.php?a=mediamonden2004052202.xml

~~Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Raduleasca gravida???n-am stiut...
Astept raspunsuri convingatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Este o lupta pierduta sa intelegi rationamentul cu privire la cezariana.

E o moda ca si si ultimii blugi de la D&G.



Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Sunt unii mai slabi de inger,si o fac la cerere,altii in urma unor complicatii,ca mine din pacate...apropo muschii abdominali nu se taie ,se dau la o parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Pe vremuri se chinuiau femeile 2 zile sa aduca pe lume copii ? Atunci Romania a ramas ca pe vremuri...
Personalul medical te ajuta sa simti cit mai putin durerile, dar nu personalul medical din Romania, astia aici te iau si la palme daca tipi mai tare.
Jacuzzi ? Poate in vise.
In Romania, "moda" (ma distreaza termenul, dara daca voua va place sa il folositi, e ok din punctul meu de vedere) asta e impusa de conditiile sub orice critica din spitale si de personalul medical de care iti vine sa fugi numai cind vezi cum se uita la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

SimonaR imi pare rau sa aud asa ceva, stiam ca personalul medical lasa de dorit in Romania dar chiar cu femeile insarcinte sa te porti asa nu as fi crezut.
Scuze daca am folosit vreun termen deplasat.E o pura curiozitate .Deci se recurge la cezariana din cauza personalului medical???si din cauza conditiilor din spitale???

Ilinca @ mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by Emilly

SimonaR imi pare rau sa aud asa ceva, stiam ca personalul medical lasa de dorit in Romania dar chiar cu femeile insarcinte sa te porti asa nu as fi crezut.
Scuze daca am folosit vreun termen deplasat.E o pura curiozitate .Deci se recurge la cezariana din cauza personalului medical???si din cauza conditiilor din spitale???

Ilinca @ mami


Nu, majoritatea femeilor care ALEG cezariana o fac din teama. Ma invart de ceva vreme pe forumul asta si inca nu am auzit o mamica sa aleaga cezariana din cauza personalului medical. Cititi povestea lui Roxanica-mamica sa vedeti ca personalul medical nu s-a purtat cu ea mai bine pentru ca a facut cezariana sau a platit rezerva privata cu aer conditionat si televizor. Este adevarat ca serviciile medicale lasa mult de dorit la noi in tara si daca nu te duci pregatit sa indesi bani frumosi in buzunarelele personalului medical ai toate sansele sa nu fii bagat in seama, dar lasand asta la o parte am remarcat si eu ca este o "moda" cezariana in Ro asa cum amnio a devenit "aproape o moda" in tari mai civilizate. Sau nu neaparat amnio dar alte analize mai complexe in sarcina (teste genetice, ecografii complexe etc.)
Si ar mai fi un aspect: medicilor le convine mai mult o cezariana decat o nastere naturala. De ce? Pai sa vedem: nu mai vine de acasa pe neasteptate ci te programeaza la operatie cand este el de garda; nu te mai aude schelalaind, prin urmare nu-i mai vine sa te ia la palme; "plicul" este si el considerabil ingrosat pentru o cezariana. Concluzia mea? Un medic serios nu iti da de ales metoda de nastere ci iti spune adevarul care este ca numai in momentul nasterii, in functie de evolutia evenimentelor se poate lua o decizie pertinenta; de catre doctor.

Andreea
Victory belongs to those who believe in it the most!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Andreea, bine ai zis...din pacate nu multe femei sint atit de informate.

Regret foarte mult faptul ca personalul medical se poarte atit de urit cu o femeie gravida. Ar trebui ca macar pe acest forum femeile sa recomande medici de care au fost multumite si sa-i scoata la iveala pe medici (sau moase, asistente) care se comporta necivilizat.


Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex3.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Androix sa inteleg ca medicii recomanda pur si simplu cezariana?fara motive medicale intemeiate???asta nu mi se pare deloc normal...iar teama la o viitoare mamica e normala iar un MEDIC ar trebui sa-i explice si sa o incurajeze nu sa-i propuna cezariana, eu personal nu stiu daca as avea curajul sa-mi fac cezariana de buna voie si nesilita de imprejurari(Doamne fereste!!!).
Apropo se practica anestezia generala???

tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by jojo

Sunt unii mai slabi de inger,si o fac la cerere,altii in urma unor complicatii,ca mine din pacate...apropo muschii abdominali nu se taie ,se dau la o parte



Bine de stiut ca muschii nu se taie ci se dau la o parte.Mersi!

Mergi la inceput