Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Si mie si sotului meu ne e groaza de "suzi" si vrem sa facem in asa fel incat sa nu ajungem la ea.
Teodora, eu zic ca plange de foame pentru ca face un gest anume, deschide gura foarte mare, si isi agita capul in toate partile dupa san, ma musca de bluza, la fel ii face si sotului meu cand il ia in brate. Si se enreveaza rau daca nu gaseste sanul!
Silvia, am incercat si cu bepanthen, a fost principalul meu aliat, asa am reusit sa alaptez pana la urma, dar tot nu au trecut ranile de tot. Chiar acum trimit pe cineva sa-mi cumpere ceai babycalm, daca tu spui ca la tine a dat roade, incercam cu draga inima, , ca si asa lichide beau in prostie! Salata verde nu am voie? Hai ca la ridichi m-am gandit si eu, da' la salata... Si o fructa asa cat de mica...imi cam plange inima dupa un mar sau o banana...


Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

quote:
Originally posted by ellinia

Si mie si sotului meu ne e groaza de "suzi" si vrem sa facem in asa fel incat sa nu ajungem la ea.
Teodora, eu zic ca plange de foame pentru ca face un gest anume, deschide gura foarte mare, si isi agita capul in toate partile dupa san, ma musca de bluza, la fel ii face si sotului meu cand il ia in brate. Si se enreveaza rau daca nu gaseste sanul!
Silvia, am incercat si cu bepanthen, a fost principalul meu aliat, asa am reusit sa alaptez pana la urma, dar tot nu au trecut ranile de tot. Chiar acum trimit pe cineva sa-mi cumpere ceai babycalm, daca tu spui ca la tine a dat roade, incercam cu draga inima, , ca si asa lichide beau in prostie! Salata verde nu am voie? Hai ca la ridichi m-am gandit si eu, da' la salata... Si o fructa asa cat de mica...imi cam plange inima dupa un mar sau o banana...


Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)



ellinia e posibil sa caute intr-una sanul pentru ca s-a invatat sa il primeasca foarte des si sa vrea doar sa stea cu el in gura pe post de "suzi", si il vrea nu neaparat ca ii este foame. si al meu mai face asa, cateodata si dupa o juma de ora dupa ce a mancat.
de mancat fructe eu mananc, am mancat si mere si portocale si nu cred ca i-au facut rau.



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

mai fetelor am si eu o intrebare.

daca nu mi se mai intaresc sanii asa de tare intre supturi (bb are deja o luna) inseamna ca incep sa pierd laptele sau daor ca am inceput sa ne invatam unul cu altul? dupa ce mananca daca incerc sanul mai este lapte asa ca eu am zis sa nu ma impacientez?
voi cum stiti?
ideea este ca am inceput sa nu mai imi simt sanii asa de grei, sa fie mai tot timpul mai moi.
multumesc anticipat.



Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

ninocikap...nici mie nu mi se mai intaresc sanii "ca pe vremuri", dar lapte am la greu. pur si simplu cred ca se adapteaza sanii la cantitatea de lapte, devin mai elastici...
ellina, si eu am avut rani pe sani, cu sange, 2 saptamani (dupa care am facut zona zoster,deci de dureri nu am scapat).trece, cu rabdare.
ce nu ai voie sa mananci: varza, fasole, mazare,linte, marar, paste insuficient fierte,muraturi, salata verde, ridichii, ceapa, usturoi, mere (1 este ok, nu face rau- daca vrei iti poti face salata cu mar, morcov si telina, toate date pe razatoare si amestecate cu miere si lamaie, dar in cantitati mici). in general cruditatile sunt permise in cantitati mici. face tare rau frisca, ciocolata, apa minerala acidulata. mie, de exemplu, imi fac rau cerealele, musli-ul, laptele rece.dar de pinde de la organism la organism. daca tu ai cateva alimente care te baloneaza, evita-le!
babycalm face foarte bine, i-l dai puiului neindulcit! daca nu ii place, bea-l tu. si poti sa bei cam 1 litru pe zi si o sa vezi cat de bine te vei simti! te ajuta si portocalele, sunt excelente surse de vitamine si nu baloneaza!
cand puiul tau se agita, cauta sanul, misca capul dintr-o parte in alta..ii este fomita. asa facea si Ioana cand era micuta. ce sa zic...da-i sanul cat poti, chiar daca il moflaie doar. ar fi grozav daca ai putea sa faci o analiza a laptelui, poate doctorul iti va recomanda un supliment, vitamine, etc. sau iti va schimba dieta. nu ii da puiutului suzeta doar ca sa nu-l auzi plangand. mi se pare barbar...
si legat de salata verde..eu mancam la greu aici, pana cand Ioana a suferit cumplit: gaze non-stop si constipatie. pediatra mi-a spus ce prostie facusem...
va doresc tuturor sanatate si sa aveti bebei sanatosi si frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by silvia_c
nu ii da puiutului suzeta doar ca sa nu-l auzi plangand. mi se pare barbar...



Silvia, avand in vedere ca eu am recomandat suzeta ca sa nu fie Ellinia folosita pe post de suzeta, iar tu califici acest lucru ca un obicei “barbar”, tin sa spun, poate nu am fost destul de clara- cand il doare burta, bb vrea sa suga nu pentru ca ii e foame, ci pentru ca pe el suptul il calmeaza, de aceea cauta sanul. Mama ii ofera sanul si intra intr-un cerc vicios, pentru ca durerea de burta va fi intretinuta ; suzeta e buna nu ca sa nu-l auzi plangand, ci ca sa ii satisfaca bebelusului nevoia de supt. Acum Ellinia s-a exprimat clar ca ea le stie si cu suzeta, si cu faptul ca bebeului ii e non-stop foame, sa ma scuze ca i-am dat niste sfaturi care ei nu i se aplica, am facut-o doar din perspectiva experientei mele de mama care alapteaza la cerere de 11 luni si pt. ca mie mi se pare barbar pt. mama sa stea non-stop cu sanul insangerat in gura lui bb.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Teodora, orice sfat este binevenit, mai ales ca nu mi-am inchipuit ca pot fi atatea probleme cu alaptatul! Daca citeam subiectul asta macar cu doua luni inainte de a naste, poate ca mi-ar fi fost mai usor acum, sau cel putin ma pregateam psihic, pentru ca nu o data am fost tentata sa renunt...E super bine ca ai putut sa alaptezi asa de mult, eu ma rog ca macar 6 luni sa-i dau puiutului meu!
Ninocikap, cred ca ai scapat de "furia laptelui"! Nici eu nu mai am chiar tot timpul sanii ca de piatra, iar bebe face vineri o luna. Am folosit f mult si pompa, pentru ca pe mine ma dureau efectiv d ce plini erau. Acum ma dispera pentru ca imi curg foarte tare, mai ales noaptea, e jale!
Acum am si eu o intrebare, ca nu mai stiu exact: dupa ce am alaptat o data, cand se trezeste puiul si vrea din nou, din care san ii dam? Din ultimul din care a tras, sau din ultimul? Am citit undeva ca e f importanta chestia asta, dar nu mai stiu exact... Mie normal mi s-ar parea sa-i dau din primul ca doar are mai mult lapte, nu?

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uite ce am citit eu in cartea mea: unii bebelusi, cand sunt satui, isi dau ei seama ca e o situatie "ciudata" la stomac si vor sa o remedieze. Si au impresia ca o pot remedia tot prin supt. Asa ca cer iar sanul, mananca iar, ajung sa verse, ca e prea mult, plus ca li se fac colici pt ca nu digera bine masa trecuta.

Daca tu ai lapte si bb ia in greutate inseamna ca este foarte posibil sa fie cazul lui. Ei nu deosebesc asa bine senzatia de "satul", n-au invatat ca atunci ar fi cazul sa se opreasca.

Asa scrie in cartea mea.

Iar suptul la ei e si o placere, un mod de a-ti ocupa timpul in mod placut. Si noi eram cam impotriva suzetei si stii de ce? pt ca vezi pe strada copii de 1 an-doi, care merg si vorbesc dar cu suzeta atarnata de ei sau in gura. Si nu ni se pareau o imagine prea placuta. Dar fata noastra "s-a lasat" de suzeta la 7 luni. Poti sa-l dezobisnuiesti mai tarziu de ea. Noua ne-a spus mama ca a mancat-o catelul.

Eu as zice sa treceti la masa la cel putin 2 ore si intre ele leganat, plimbat, suzeta, etc.
--------------
Witchie, pune-o mai des daca nu se satura, dar NU suplimenta cu lapte praf. Odata ce copilul primeste supliment el nu mai stimuleaza suficient sanul si productia de lapte o sa scada incet dar sigur.

Ai nevoie de multa rabdare si vointa dar e mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

ellinia, eu ii dau la o masa sa suga doar dintr-un san, iar la masa urmatoare din celalalt.Nici cand a fost mai mic nu am alternat sanii la aceeasi masa pentru ca am avut si eu f. mult lapte si bb nu golea decat unul la o masa, sau chiar mai putin.Pana la 8 luni am avut nevoie de pompa! Iar pt. sanii care "curg" noaptea (sau ziua, eu am patit-o pe strada si era vara...)exista niste perinite rotunde de la firma "avent", care se pun in sutien si sunt refolosibile pt ca se pot spala in masina de spalat, dai banii doar o data; mai sunt si cele de hartie, de unica folosinta, la farmacie, mai putin bune calitativ si scumpe.
E bine ca ti-ai propus termenul de 6 luni; ai sa vezi ca incet-incet il vei extinde. Eu din start mi-am propus sa rezist 4 luni, primele doua au fost criminale, iar dupa ce s-au vindecat ranile totul a fost mai usor; vina a fost a mea, pt. ca am neglijat sa-mi "pregatesc" sanii din timpul sarcinii, prin masaje cu un prosop aspru, mi se parea ca alaptatul e un proces natural si nu voi avea tocmai eu probleme; dupa 4 luni am zis sa mai alaptez "macar doua", pana incepem diversificarea, dupa aceea "sa trecem iarna" si acum zic "sa trecem anul si gata" , sper sa reusesc, pt. ca nu mai vrea el sa suga. Si de o saptamana nu mai accepta nici suzeta, buna lui prietena...
Eu iti doresc succes, sunt convinsa ca vei reusi sa alaptezi mult pt. ca esti determinata si stii ce e mai bine pt. puiul tau.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

nu stiu cat e de adevarata chestia cu suplimentul de lapte praf care scade productia de lapte...
eu de la inceput i-am dat completare pt ca nu aveam lapte destul si nu ma lasa inima sa-mi las bb sa planga de foame.
plus ca am avut rani la sani si am folosit si mameleoane de silicon, dupa care am inceput sa folosesc pompa si sa-i dau cu biberonul.
dupa prima luna am ajuns sa am destul lapte cat sa nu mai fie nevoie de completare, iar acum la 4 luni ii dau doar lapte matern si nimic altceva, iar de multe ori am mai mult decat e cazul si mai fac cate o donatzie la un alt bb. folosesc inca si pompa cu succes.
nu am avut niciodata probleme sa refuze sanul, iar laptele nu a scazut indiferent de ce metoda foloseam.
apropo, ii dau si suzeta pt ca o calmeaza pe puiutza, si o prefer in locul degetelor care mai tarziu ii pot deforma dantura, plus ca o pot dezvatza cand vreau eu.
in concluzie, cred ca exista si copii mai mofturoshi, nu neaparat ca medotele de a-i hrani nu sunt bune.
bafta maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Teodora, si eu ma gandeam inainte de nastere ca alaptatul este un proces natural si ca tot ce trebuie sa fac este sa pun copilul la san si el stie ce are de facut! Culmea, si eu care credeam ca am citit cam aproape tot ce se putea citi despre sarcina si nastere, am ignorat sfaturile cu alaptatul, si tare rau am facut!
Impreuna, si pe mine m-a trecut doctorita pe o completare mica de lapte praf, in special seara, pentru ca se pare ca atunci nu se satura bebe. In rest ii dau numai san. Am avut emotii, ma gandeam ca o sa refuze sanul dupa bineron, dar nu a fost asa, chiar se uita mai ciudat la mine cand ii dau cu biberobul, dar fiind obosit, dupa baita, nu mai baga de seama! Poate ca in timp nu o sa mai fie nevoie de completarea respectiva!

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput