Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Ellinia, dar suzeta ai incercat-o? Ca indiferent cate opinii contra am auzit, suzeta e o inventie minunata- ii satisface dorinta de a suge, ii ofera comfort psihic atunci cand il doare burtica sau il dor dintii,il ajuta sa adoarma, il impiedica sa-si suga degetul( care pe termen lung produce efecte neplacute asupra dintilor) , iar dezobisnuirea de ea se face mult mai usor decat de deget , fiind la latitudinea parintelui. Sigur ca exista si copii care nu o accepta in ruptul capului, ba chiar o scuipa “cu bolta”, la noi din fericire nu a fost cazul, poate si pentru ca i-am dat-o cam din a 4-a zi de viata, cand am observat ca il chinuie durerile de burtica(probabil din cauza zelului meu de a-l hrani non-stop). Acum suzeta mi-e si mie un prieten de nadejde, pentru ca i-a atenuat multe colici si plansete, si vad ca incet-incet renunta bb la ea.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cam am oroare de suzeta, dar iau in considerare si posibilitatea asta, ce sa fac! Ma bucur pentru ca am reusit si mi-am desfundat canalele! Am fost uimita sa constat ca intr-adevar laptele tasneste din toate partile, asa cum mi-a spus asistenta de la pediatrie. Cel mai mult imi doresc acum sa reusesc sa-l fac sa manance mai rar, si sa depasim perioada asta de colici, care oricum o sa mai dureze, noi fiind de abia la inceput, dar suntem optimisti!

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ellinia, iar ma bag cu sfaturi peste tine. Daca nu mai poti de rani foloseste aparatori din silicon. Dar foloseste-le doar operioada, pt ca bebe stimuleaza mai bine sanul sa produca prin contactul direct cu areola decat prin silicioane.

Subscriu si eu cu suzeta. Bebeii au o placere de a suge si uneori suzeta poate sa te suplineasca. Fii-mea ma folosea noapte drept suzeta, sa adoarma. Adormea doar cu sanul in gura din care nu sugea ca lumea, doar il morfolea. M-am culcat de cateva ori cu ea in pat, asa si diminetile credeam ca mor de durere. Asa ca am introdus suzeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

De vreo doua zile fetita mea plange cand e la san si da rateuri cand e sa apuce sfarcul. Mananca normal cam 10 minute si apoi incepe sa planga. Nu inteleg de ce, ca lapte curge cand strang sfarcul. Aveti idee de la ce ni se trage si cum remediez situatia? Mi se rupe inima cand o vad plangand...

Anda, mama Irinei
http://community.webshots.com/user/andavutescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Witchie, eu as zice sa nu o fortezi sa mai pape daca plange, 10 minute sunt suficiente daca suge cu forta, mai mult ca sigur ca se satura.Cat de des ii dai sa suga?
Baietelul vecinei mele a supt de cand s-a nascut doar 5 minute, o data la 3-4 ore, e drept ca a avut la nastere 4 kg(ceea ce inseamna forta mai mare la supt) si a ramas tot grasunel.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Pai o pun la san cam la 3 ore jumate, patru si de obicei mananca in jur de 25 de minute. Daca doarme nu trag de ea, de regula se trezeste singura. Cel mai mult au trecut cinci ore intre 2 supturi. Problema e ca nu se satura. Ieri i-am dat completare cate 30 ml de milumil la fiecare masa si i-a lins pana la ultima picatura. Seara, dupa baie nu a mai acceptat biberonul iar azi noapte a mancat extrem de putin, doar vreo cinci minute. In dimineata asta m-am incapatanat sa nu-i mai dau lapte praf. Cand a inceput sa planga am ridicat-o, am batut-o pe spate, am pus-o iar la celalalt san...si uite-asa trecura 45 de minute si dupa atata vreme fata mea inca mai dadea semne ca ar vrea sa suga... Ce ma fac?

Anda, mama Irinei
http://community.webshots.com/user/andavutescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

witchie,lasa fata in pace.Asa au ei perioade in care mananca mai prost.Cata vreme ia in greutate restul sunt mofturi.
bafta!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Din pacate chestia cu alaptatul la minim doua ore nu merge... si pace! Azi iar am avut o zi din aceea in care intoarce capul dupa san non stop. Nu pot sa pricep! Lapte am suficient si chiar mai mult, suge cate douazeci de minute, dupa cinci minute plange iar ca vrea...De dimineata in continuu de m-a adus la disperare! Si ma sperie ingrozitor cand se ineaca sau varsa.
Lavi02 nu merge cu tetinele de protectie. Nici macar nu se uita la ele, mai ales sa mai si traga din ele. Nu mai stiu cum sa procedez. Sa-l las sa planga prea mult nu pot ca se inroseste la fata de ma sperii!

Cristina si bebe Stefanut (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut!
daca ai probleme cu sanii, te dor si se irita, dupa alaptat pune un p9ic de bepanthen, apoi inainte de alaptat spala-te.si sa sti ca bebe nu poate papa daca esti nervoasa! fi linistita, leagana-l, canta-i.cu multa liniste si dragoste va papa. dar daca ii dai lapte praf, sa stii ca secretia lactata va scadea! asa ca hotaraste-te ce vrei sa faci cu adevarat!
si daca are colici, iti dau un sfat: bea tu ceai babycalm. fetita mea nu a vreut biberonul cu ceai, asa ca am baut eu ceai la greu, a trecut in lapte, si deci colicile au fost doar amintiri (sau probabiil nici atat!).
si mare, mare atentie cu ce mananci tu! evita frisca (asta produce colici tare rele!), ridichiile, salata verde...daca vrei iti pot sugera ce poti papa tu.
si inca ceva: alaptarea cu program nu exista!
va doresc sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Ellinia, ti-a spus bb ca plange de foame? Poate plange ca papa prea mult si il doare burtica, el nu stie de ce il doare si ca trebuie sa se opreasca din supt;cred ca am mai spus ca la fel am patit si eu din cauza excesului de zel, dar vad ca tu esti mai zeloasa; de altfel si faptul ca vomita e un semn ca stomacelul e prea plin. Daca plange si crezi ca mai vrea sa suga incearca suzeta.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput