Alaptatul - Help Line- (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Crinuta, mie mi s-a spus ca pot sa beau o cafea pe zi daca esti bautoare de cafea. Daca bb suge nu ii mai da din biberon, foloseste pompa numai daca vrei sa produci mai mult. Pune-l in continuare pe bb la san cat mai des.
Kittie, cu placere.
Bafta in continuare la alaptat. Eu m-am stresat cu candida pana bb a avut 3 luni, dar uite ca totul trece si acum bb are 9 luni si inca suge si sunt foarte fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Pai sunt bautoare de cafea, toata sarcina am baut, e adevarat in ultimele luni faceam cafeaua extrem de slaba, dar acum mi-e foarte greu fara cafea, mai ales ca noptile sunt intrerupte.

Eu inca nu alaptez la san, e greu. Am comandat o pompa electrica, dar oricum nu cred sa pot scoate cantitatea necesara, asa ca nu pot renunta la Humana. Eu voi fi fericita si daca ii scot 1,2 mese de la san.

Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Codritu, Slava Domnului, ma refac, nu cred ca e vorba de nimic mai mult decat gingii care se intaresc si sfarcuri sensibile.. Oricum, mi-a fost de ajutor mamelonul de silicon. Pompa am folosit-o ieri si azi dimineata imi crapau sanii.. cred ca nu e cazul sa insist cu pompa, risc sa dau pe dinafar' si e mare pacat. Imi aduc aminte de zilele de la maternitate, primele zile in care nu iesea mare lucru (sigur, era colostru..) si erau fete carora le curgeau cu adevarat sanii si-mi venea sa plang, sa le rog sa stranga lapticul pentru cele care n-au inca lapte.. Parca e un adevarat pacat sa irosesti lapticul de mama..
Crinuta, uite eu am incercat cu pompa manuala si e super bine, nu doare asa cu ma temeam eu si rezultate sunt, mai ales la sani! Dar vezi sa nu se obisnuiasca cu biberonul, sa nu-i mai placa dup'aia la san, sunt copilasi care nu mai au dup'aia rabdare sa suga dupa ce-au gustat debitul de biberon :(
Daca nu esti cumva dependenta de cafeina sau de ideea de cafea si doar ai nevoie de energizant - o banana , un ou, o cana de lapte dulce, miere dupa gust, amestecate bine, ca un pure, si rezultat garantat! ai grija cu bebe.. incearca doar ziua chestia asta... serios te baga in priza!
Pana cand alaptati voi?

sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kittie, pai sunt dependenta de cafea. De ex azi dimineata nu am baut deoarece vreau sa ma mulg.
Voi ce faceti diseara, beti sampanie? Eu cu siguranta nu o sa ma pot stapani, din timpul sarcinii tanjesc la ea, asa ca probabil nu ma voi mulge maine.
In legatura cu biberonul, si eu stiam ca daca ii dau biberon nu mai primeste sanul, dar, venind din spital, mi-am dat seama ca e foarte greu cu seringa, din simplul motiv ca nu aveam control la impins laptele( probabil seringa nu era buna, desi o cumparasem de la farmacie), asa ca am decis sa ii dau la biberon fie ce-o fi.
Culmea e ca ieri cand l-am pus la san ( desi v-am spus ca sfarcurile nu sunt suficient de mari pentru alaptat) mi-a prins mamelonul si a inceput sa suga. Mult lapte nu am, e clar, insa poate daca suge va stimulta, dovada fiind faptul ca dupa aceea au inceput sa imi curga sanii de mi-am udat camasa de noapte.


Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Crinuta, eu am fost mare fumatoare.. dependenta de gest mai mult decat de tutun si dadeam si cafelute pe langa tigari , ca parca n-avea gust altfel si m-am oprit cu maaare greutate prin luna 3-a (multumesc lui Dumnezeu, copilul mi-e sanatos!) dar n-am mai simtit nevoia dupa 2 zile, chiar dupa o saptamana ma intrebat de ce fumam... de cafea nici nu s-a mai pus problema, mi se facea rau urgent.. Cu alcoolu' la fel, nu puteam nici sa miros alcool si-mi venea rau..poate renunti si tu la cafea daca e numai "dependenta" si nu vreo chestie cu tensiunea sau eu stiu ce.. (am un prieten care pana isi bea cafeaua tremura asa de rau incat si sa puna zahar in cana e un chin!)... ma rog, cum crezi..
Pentru diseara, razi au ba, mi-am luat sampanie d-aia pentru copilasi :) fara alcool si cu gust de piersica :)
incearca si tu cu mameloane de silicon, prinde bine bebe cu ele . Eu n-am avut sfarcuri prea mici, si chiar si asa mi le lungeste bebe de zici ca sunt din plastilina :)

Hai sa ne traim de p-acu', dup'aia pun pariu ca si zapp-u' meu cade (ma conectez la net cu un zapp..)

La multi ani, sanatate si numai bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kittie, cum a fost sampanie pentru copii?
Eu una nu am rezistat si am baut sampanie adevarata. Pai stii de cand tanjeam?

Mameloanele de silicon de care ai pomenit, de unde la cumpar?

Sunt tot aia cu nipple formers? Am vazut nipple formers de la firma Medela si ma gandeam sa iau, insa, ajuta sau dau banii de pomana?

Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Crinuta, lasa sampania etc.Important acu e sa suga, ca sa se formeze laptele!!!
Go for it!

Sabina si Sofia Galagia
www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=834" target="_blank">Poze cu noi

Cele mai frumoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Crinuta, eu am luat mameloanele de la farmacie, de la NUK si sunt ft bune (2 buc + suport 230mii). Pune-l cat mai des, daca o sa iei si mameloanele, tre' sa iasa!
O fo minunata sampania :)))
lol ca ne cearta p'acilea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Buna, fetelor, am si eu mare nevoie de ajutor:

Avem 9 zile si nu vrem sa sugem...

Dragos al meu e un lenes nemaivazut, adoarme cu tzitzi in gurita ( lapte este, curge chiar), iar in primele 7 zile a scazut in greutate de la 3200 la 2650, prea mult! Atunci am hotarat sa ii dam completare cu lingurita.
Ce sa fac cu el daca e lenesuc ? In pisc, il trag de nas, ii schimb pozitia, in trag de picioruse, il las sa planga de foame, il mut de la un san la altul, doar-doar o suge mai bine, dar nu vrea si pace ! Daca ii dau cu lingurita laptic muls de la mamica lui il bea! Iar la san in tin corect, asa mi-a spus si doctorita si asistenta...
Inca ii dau completare cu lingurita ca sa nu se invete cu biberonul, doar-doar ajungem inapoi la san...


Daca aveti vreo idee, va rog spuneti-mi-o si mie, vreau neaparat sa alaptez dar nici nu vreau sa imi infometez copilul...


bebe Dragos si mamica Lali

http://community.webshots.com/user/laurastoica100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lali, sa se ia de mana cu Rayan.Te inteleg perfect, la mine fiecare masa a ajuns o mare provocare.
Daca iti spun tot ce fac eu ca sa il trezesc ( inclusiv masaj la cap de iese freza punk) si el nimic, ce mai zici?
Acum urla de zici ca nu a mancat de 3 zile si dupa 10 minute a adormit desi nu a mancat decat putin.

Kittie, zici ca mameloanele alea sunt bune? Eu am vazut de la Medela parca Nipple formers, la 500000. Or fi asemanatoare cu cele de la Nuk?



Crinuta si micutul Rayan

Mergi la inceput