Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudya Apostol spune:

Am avut norocul sa am parte de o nastere normala si usoara , a fost mai greu dupa pentru ca moasa a fost putin neglijenta cu mne si ma lasat sa ma" rup" si nu am putut sta normal pe fund mai multe luni , in rest totul daca se poate spune a decurs normal ;cezariana in cazurile de urgenta trebuie folosita pentru ca este o operatie care salveza doua vieti dintr-un sigur foc daca este folosita din timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Cezariana,din cauze medicale.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Cezariana.
Pt ca nu suport durerea.In ultimele luni de sarcina, nici controlul banal nu-l mai puteam suporta, sa nasc natural mi se parea o idee SF pt mine...

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

As fi vrut nastere normala, dar domnisorica n-a putut lua pozitia de iesire pentru ca avea un cordon ombilical f. scurt, asa ca a fost cezariana si a fost ok. Basca cei 30 de ani trecuti fix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Cezariana.
Pe Eva cu cezarian si pe bebe Teodor la fel , am miopie forte, deci nu se pune altfel problema.Urasc operatiile, mi-e groaza de reanimare, dar alta solutie nu a fost si nic nu va fi.

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Vot pt cezariana, nici nu vreau sa ma gandesc la durerea unei nasteri naturale!

Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Eu am ales cezariana si bine am facut. In momentul cand m-au taiat au observat ca aveam placenta praevia. Si facusem o gramada de echografii....dar nu s-a vazut.
Ma ingrozea gandul cand auzeam ca "au folosit forcepsul si l-au tras pe bebelus de cap" sau "i-au dislocat umarul bebelusului pentru ca au folosit forcepsul". Mi-am zis ca mai bine ma taie pe mine decat sa i se intample ceva bebelusului.
Parerea mea este ca nasterea normala este o idee preconceputa. Majoritatea doctorilor recomanda, din comoditate, nasterea normala . Pe cand la cezariana e altceva.
Daca ar fi sa mai nasc si a doua oara as alege tot operatia de cezariana.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Am ales sa nasc prin cezariana. In primul rand pentru ca mi-a fost foarte frica de ore lungi cu dureri, in al doilea rand pentru ca operatia mi-o putem inchipui pe cand nasterea normala nu, in al treilea rand ma gandeam ca oricum ajung la o cusatura si parca mai bine pe burta decat in locuri considerate de mine mult mai sensibile. Am nascut cu cezariana si anestezie epidurala si nu am regretat nici un moment alegerea facuta. Am nascut la 23.15 - am avut un pic copilul langa mine imediat dupa operatie, a duoa zi m+am ridicat din pat iar in a patra eram deja acasa. Nu spun ca nu au fost dureri - au fost si inca mari, dar nu stiu cu sa explic, pare putin absurd, mi se parea mai o.k. sa ma doara o taietura pe burta decat o cusatura acolo jos

Mamica de spiridus

Poze cu Loriana
http://community.webshots.com/user/danielactin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Am fost nevoita sa nasc cu cezariana si nu imi pare rau.
Pot sa vorbesc din experientza si sa compar cazul meu cu a celorlalte pe care le-am vazut in spital, inclusiv cu o prietena buna care a nascut a doua zi dupa mine:
- Nu a trebuit sa suport un travaliu lung si chinuitor
- Bebe a venit pe lume fara probleme si fara sa se chinuie, dupa 2 ore mi-a adus-o la alaptat. BB prietenei plangea intontinuu dupa nastere pana pe la 3 luni iar dr a zis ca probabil a ramas cu ceva sechele de la nastere ca s-a chinuit mult. Si-a revenit greu, era toata vanata si nu respira bine...
- Eu a doua zi puteam sa stau in fund, sa ma plimb, cealalta era toata taiata si nu avea voie sa se aseze cateva saptamani
- La mine durerea din cauza operatiei era aproape inexistenta, la cealalta...naspa, abia se misca.
- O cusatura interna se vindeca mult mai greu decat cea externa.
- Nu cred in bancuri cum ca o femeie s-ar simti mai putin "femeie" dc naste cu cezariana.
A doua nastere va fi clar tot prin cezariana, nu vad de ce m-as complica altfel.

Insa..., daca nu ar fi aparut probleme in ultimul moment, as fi vrut sa nasc natural, insa acum dupa ce am vazut avantajele unei cezariene m-am razgandit.
Oricum ar fi nasterea, tot are avantaje si dezavantaje si depinde mult si de organism.

Cam asta e parerea mea.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Am nascut prin cezariana din cauze medicale (bebe in prezentatie elviana, cu un picior deja angajat!), iar daca as avea posibilitatea de a alege... as alege cu ochii inchisi CEZARIANA!

Mergi la inceput