Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

si eu am nascut din pacate cu cezariana, pentru ca am miopie si am dioptrii destul de mari. Ma simt frustrata ca nu am nascut normal, mai ales ca am ajuns la spital in ziua programata pentru operatie cu dilatatie de 3-4 cm, fara dureri si sunt convinsa ca as fi nascut usor. Dar in schimb durerile si spasmele de dupa operatie au fost groaznice. Si ce m-a durut foarte tare a fost faptulca nu l-am avut pe bebe linga mine din prima clipa, sa il pot alapta. L-am cerut a doua zi.
Mai vreau un copil si ma ingrozeste gindul ca voi fi nevoita sa nasc din nou cu cezariana.
Eu nu recomand cezarina ls nimeni, doar in cazul in care exista motive serioase.

Gabi si bebe Tudor (22.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Eu pot sa zic ca am ales sa merg singura sa mi se induca nasterea pt. ca a fost lenes bb , dar nici nu sa pus in discutie cezariana.
Dupa nastere am aflat ca din cauza ca bb era blocat in col , in salonul de alaturi se pregatea masa pt cezariana noroc ca atunci sa grabit si nu a mai fost nevoie de cezariana.
Si la a doua nastere voi alege tot calea naturala daca nu vor fi probleme!

Ione`
www.saracut.go.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Am deja o nastere cu cezariana, asa am ales eu. Asta cu NORMALUL la nasterea naturala mi se pare putin exagerata cind este vorba de niste dureri incredibile si mai mult de faptul ca risti oricind dupa nu stiu cite ore de travaliu sa nasti tot prin cezariana. Se spune ca fericirea este mai mare dupa ce nasti normal................ lasa ca pot sa/mi gasesc multe motive de fericire si fara sa trec prin chinurile iadului, mai sunt si alte metode si in afara de asta copilul te face fericita oricum in fiecare zi.
Riscuri exista in ambele cazuri la fel de multe ....... doamne fereste la fel sunt si avantaje si dezavantaje pentru ambele depinde de fiecare persoana in parte ce simte ca este mai potrivit pentru ea.
Oricum nu vreau sa militez neaparat pt nasterea prin cezariana, este ok si nasterea normala cu anestezie epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

nastere normala, dar am facut cezariana la indicatia medicului, col nedilatat, contractii ioc...si acum regret ca nu l-am vazut pe tzumpurel cand s-a nascut, dar asta e!

Oana si bb Erik
http://community.webshots.com/user/oana_noemi
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Dupa o nastere normala am vazut femei in spital ridicandu-se la 3 ore in picioare, pe cand la cezariana zaceau si 2-3 zile in niste dureri groaznice.
Nu stiu cum este dar depinde de mai multi factori-varsta, sanatatea mamei si a copilului, posibilitati.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by annaa

Dupa o nastere normala am vazut femei in spital ridicandu-se la 3 ore in picioare, pe cand la cezariana zaceau si 2-3 zile in niste dureri groaznice.


Dupa nastere m-am dat jos de pe masa si m-am dus pe picioarele proprii in pat. Am avut noroc sa nu fiu taiata si in afara de oboseala nu am avut nici un alt discomfort. Eu am o manie cu dusurile si nici macar doctorita nu a reusit sa ma opreasca sa fac dus dupa 2 ore (cat am fost consemnata la pat). Stiu ca tentatia de-a face cezariana este mare dar cred ca in afara cazurilor unde este indicatie medicala, nu merita sa-ti tai burta, cred ca in final suferinta este mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Oricine alege de buna voie operatia cezariana o face pentru ca nu stie ce o asteapta. Eu am vrut sa nasc normal, intuitia imi spunea ca nu e cea mai usoara cale, dar bebe nu a vrut.
Rezultatul e ca am fost privata de a auzi primul strigat al copilului meu de a-l vedea si de a-l stringe la piept in prima zi de viat
Ce-i drept exista insa si varianta ca nasterea naturala sa insemne un travaliu foarte lung in care sufera si mama si copilul.
Pentru ca desi pentru mama cezariana inseamna suferinta pentru copil inseamna mai curind venirea pe lume fara prea mari eforturi si probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Nu stiu de ce spui "chinuri groaznice". Eu nu am avut deloc dureri. Depinde de si de asistentele de langa tine, ca sa nu suferi dupa. Neplacut e ca trebuie sa stai in pat cu sonda dupa tine, ca ai nu stiu cate cabluri legate de tine..si ca esti cat se poate de ametita; ca in primele 24 ore nu te poti spala singura si ai nevoie de ajutoare ptr asta..Iar apoi ai si probleme cu ..
Dar si daca iti face epiziotomie..ai da orice numai sa nu treci pe la toaleta. Sa fim cinstite!
Am spus ca nu as alege cezariana din cauza ca: am fst ca dupa nastere, ca mi-a venit laptele f tarziu (iar bb s-a obisnuit sa suga la , si apoi a respins sanul..)... Iar cezariana e pana la urma o operatie si ca orice operatie e destul de riscanta!

Lumy si David
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lucaluminita/my_photos

http://www.infobebes.com/TVBB/image.asp?img=3840&taille=1

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Am nascut natural si tot asa vreau sa nasc si la urmatorul bb.
Am nascut repede,usor,cu dureri suportabile in 2 ore,dar chiar daca ma chinuiam mai mult nu as fi ales cezariana ca mor de frica numai cand aud de operatie.
Adriana si bb Julia(7 luni)

Julia23
http://community.webshots.com/user/julia062003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Cezariana!!! (asa cum spunea iris): pentru ca merit.
De ce? E mai putin dureros si complicat. Este o cale foarte sigura de a aduce pe lume un copil.
(am exclus faptul ca am miopie. Puteam sa nasc foarte bine natural dar am refuzat, toata perioada sarcinii am citit despre nasteri si am hotarat cezariana, informata fiind!) La fel am sa aleg si la urmatoarele nasteri.
Vad ca unul din motivele pentru care se opteaza pentru natural este: "de a auzi primul strigat al copilului meu de a-l vedea si de a-l stringe la piept in prima zi de viata". Eu am nascut cu rahi si nu am fost privata de acest lucru, am fost treaza si constienta tot timpul.
spic de grau> nu depinde cum nasti ca sa influenteze cantitatea laptelui in primele zile! (important e sa fie la termen!)
In ceea ce priveste refacerea dupa o nastere sunt de acord ca natural te refaci imediat (dar asta nu e un argument convingator pentru mine)
Desi nu am avut dureri absolut deloc mie mi-au trebuit 2 zile sa ma pun pe picioare, in astea 2 zile ma ridicam f greu din pat pentru a merge la baie sa ma spal (mai ales pe dinti imi era greu sa ma aplec) dar eram ajutata.... simteam ca scap un fel de burta la vale . Din a 3-a zi deja puteam sa fac si dus, neajutata.

Nasteri usoare oricum va decideti!

~~Adela &Julia

Mergi la inceput