Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onyx_neo spune:

De ales nu cred ca are cineva ,frica de nastere(de durere)copleseste pe toata lumea,eu m-am crezut viteaza si am vrut sa nasc natural m-am pregatit sufleteste si am zis ce o fi o fi dar pana la urma am ajuns la cezariana la recomandarea doctoritei datorita unor probleme de sanatate ,acum asteptam sa treaca timpul si sa vedem ce va fi,nu cred ca voi putea compara nasterile intre ele pentru ca deocamdata nu voi trai decat una din doua experiente fericite<cred eu>.Tuturor mamicilor de mai -iunie 2007 curaj si haideti sa nu ne mai gandim ce vom gasii prin maternitatile din Romania ca nu vom sta pe acolo o vesnicie,bebeii nostri sa fie sanatosi si taticii ce au grija de mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Am nascut prin cezariana impusa, si chiar daca as fi putut, as fi optat tot pentru cezariana, pt ca fetita mea a avut 3, 800 kg, iar eu eram 3 cm dilatata dupa 8 ore. La mine in familie cine a nascut normal a suferit groaznic si ulterior, a operat perineul. Dau un exemplu de nastere destul de usoara, sora mea a nascut la Giulesti in 2 ore, nastere provocata, si acum este dupa 8 ani gata sa devina mamica a 2 a oara. Problema este, ca desi a nascut in conditii foarte bune, cu epiziotomie foarte bine realizata, va trebui sa opereze perineul dupa ce va naste urmatorul bebelus. Care...sta in pelviana deocamdata (este deja in 7 luni). Asa ca s-ar putea sa ajunga la cezariana, si apoi la operatia perineului.
Mama mea, la fel, ruptura nasoala de perineu, reparata deja.
Eu nu mi-am dorit sa am perineul zdrente, si desi ar fi fost o provocare sa nasc natural, nu cred ca as fi ales asta, daca aveam de ales.
Operatia mea arata ca un fir subtire de ata, nu prea se vede, m-am ridicat din pat la 2 ore dupa ce m-au adus de la Terapie Intensiva, in dupa-amiaza aceleiasi zile. A doua zi eram la copil, alaptam.
Mai nasol a fost cu constipatia decat cu taietura de pe burta, care nu ma durea, doar ma tine putin (mergeam cam aplecata).
Nu am nici un fel de probleme si daca voi mai avea un bebelus, voi decide tot cezariana, daca au trecut 2 ore de travaliu, este perfect dpdv respirator pentru copil sa se nasca prin cezariana.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onyx_neo spune:

salut!am auzit niste discutii foarte interesante,cica mamale ce nasc prin cezariana <nu toate> nu sint suficient de mame!si n-au instinctul matern asa cum l-ar avea o mama ce naste pe cale naturala,mie mi se pare o prostie eu voi naste prin cezariana datorita unor probleme de sanatate dar asta nu ma va face niciodata sa-mi iubesc puiutu mai putin decat daca as naste natural,nu mai am rabdare ,astept sa treaca timpul sa pot sa-l tin in brate si sa-l pupacesc,l-am asteptat 5 ani iar pentru mine va fi mereu o minune si indiferent cum trebuia sa nasc nu cred ca imi va influenta instinctul matern,adica mamele ce s-au chinuit zeci de ore in travaliu nu isi iubesc copii? cica nu toate asa a spus un mare psiholog care binenteles ca e barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Eu as vrea naturala.Acum sa vedem ce va fii.Eu sunt cam ingusta in solduri.Sa vedem ce va spune doctorita.Mai avem 5 luni pana atunci.

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel15+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu am nascut natural, cu epidurala. la momentul nasterii aveam 31 de ani.
am avut nastere provocata.
travaliul a fost destul de lung, dar avand anestezie am tras si un pui de somn.
am nascut un baiat de 4200 g, 56 cm si apgar 9.

Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadias_hd spune:

Eu mai am putin si voi naste prin cezariana,mai precis pe 10 iunie.N-a fost alegerea mea,bebe nu vrea sa se intoarca si sunt putin ingrozita pt ca e prima nastere.Am tot citit pe-aici pareri pro si contra.
In cazul meu nu am ce sa aleg.Sper sa treaca perioada asta cu bine si totul sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Eu as opta pentru naturala. Ideea este ca acum 3 ani m-am operat (chist endometriozic spart, extirpare de ovar stang) As putea sa nasc natural, nu ar fi periculos?

YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Cezariana as alege si cezariana a fost nevoie.
Povesteau fetele ce au simtit cand s-au chinuit si cand au nascut ... habar nu am daca as fi rezistat.Nu cred , nu stau bine la capitolul suportat durerea.
Oricum nu s-ar fi putut , apa fisurata , bb avea 4.400g si era cu capul in sus si nici gand sa se intoarca.
Asa ca ...!
CEZARIANA.
Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu cand va fi cazul daca vafi vreodata aleg cezariana fara nici o discutie.Nu as putea suporta toata durerea si mai ales eu cand vad ace sange si alte instrumente lesin pe loc.Deci prefer o injectie si apoi sa nu mai stiu ce se intampla.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Am nascut normal.Travaliul n-a fost lung,mi s-a rupt apa in jurul orei 20,am plecat la maternitate si m-a intrebat d-na.doctor daca am dureri.I-am spus ca nu,si mi-a bagat perfuzii.Timpul trecea,si pe mine tot nu ma durea nimic-nu aveam contractii.Asa ca mi s-a mai bagat ceva in perfuzie.In jurul orei 24.00 am inceput sa am dureri,stiu ca eram f obosita,si va vine sa credeti sau nu,in pauzele dintre contractii-care se indesisera spre ora 1.00,atipeam.Nu pot sa va descriu ce am simtit in acele momente...n-am simtit niciodata asa ceva.Dar la ora 2.15 am nascut,si credeam ca s-a terminat,citisem mult inainte si unele mame spuneau ca dupa ce nasti vine "pacea".Dar pe mine tot ma durea burta,si m-a tot durut pana am nascut si placenta.A fost destul de dureros;mie-mi este frica de durere,si ganditi-va ca bebe era mic,avea 2,400 kg.Daca ar fi avut o greutate normala...cred ca nu stiu ce as fi simtit!Daca ar fi sa mai nasc un copil,as naste tot natural,pentru ca mi-am revenit f. repede,si o prietena care a nascut in acelasi timp cu mine si care a avut cezariana dupa o saptamana inca abia mergea;o durea burta f. rau.Acum,depinde de organismul fiecareia dintre noi.

Mergi la inceput