Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns comanmilena spune:

mie imi era foarte frica sa nasc normal si iata ca am ajuns sa fac cezariana ptr ca copilul nu se intorsese cu capul in jos. nu imi pare rau acum daca as da timpul inapoi as alege cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

As alege la orice ora nastere normala. Am si nascut normal primul meu copil in 4 ore de travaliu. E si mult mai sanatos si pentru mama si pentru copil.
Ildi si Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Fetelor, o nastere naturala e fara calmante si epiziotomie!
Credeti ca epidurala nu afecteaza deloc bebeul sau taietura nu va va afecta pe voi in timp, asa cum si la cezariana exista anumite riscuri?

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns supermomy05 spune:

Daca ar fi fost dupa mine as fi ales nasterea normala. Sanse as fi avut cam 80%, in ciuda faptului ca eram cu sarcina gemelara. Opinia mea si experienta ma fac sa sfatuiesc viitoarele mamici sa opteze ptr nastere normala, daca nu e in pericol bb sau mamica. Intradevar cezariana este o operatie complexa, dar dureaza pana cand vei fi aproape ca inainte. De ce? Ptr ca durerea va persista si la o banala schimbare de vreme, sa nu mai zic ca vei simti taietura de fiecare data cand iti vei tine bb in brate. Nu zic ca ma plang, dar ptr mine a fost o experienta pe care nu o doresc la nimeni. Si din pacate nu o voi putea uita niciodata. Asta datorita si circumstantelor prin care s-a intamplat cezariana. Deci, viitoare mamici, nu uitati: daca sunteti destul de curajoase, nu sunt complicatii, nasteti normal. Durerea de dupa, tine o zi, doua, dar la cezariana dureaza 3-4 zile pana te poti ridica pe piciorele tale, si abia dupa aceea te lasa sa-ti vezi bb-le.

Kinga, alias Supermomy05.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Sunt adepta nasterii naturale si asta am ales la ambii copii. La primul aveam 20 de ani si uite ca nu mi-a mai fost frica.
Dupa o nastere naturala ai dureri cateva zile dar dupa o cezariana, pot sa spun ca toata viata.(ex. la schimbarea vremii).
Le compatimesc pe mamele care trec prin cezariana ; nu pot sa se bucure la fel de mult ca cele care nasc normal ,de primul zambet sau primul planset al bebicului.

Oricum, o pentru toate mamicile.

If u wanna c the rainbow,u have to put up with the rain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by Dandush

Sunt adepta nasterii naturale si asta am ales la ambii copii. La primul aveam 20 de ani si uite ca nu mi-a mai fost frica.
Dupa o nastere naturala ai dureri cateva zile dar dupa o cezariana, pot sa spun ca toata viata.(ex. la schimbarea vremii).
Le compatimesc pe mamele care trec prin cezariana ; nu pot sa se bucure la fel de mult ca cele care nasc normal ,de primul zambet sau primul planset al bebicului.

Oricum, o pentru toate mamicile.

If u wanna c the rainbow,u have to put up with the rain.



Daca nu ai experienta cezarienei nu poti sti daca ai sau nu dureri. Eu le compatimesc pe toate mamele care au fost nevoite sa suporte o epiziotomie!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

Eu am nascu natural pentru ca mi-a fost frica de cezariana. Cand m-au apucat durerile (nastere provocata) i-am zis doctorului ca vreau cezariana si el a inceput sa rada(imi venea sa-l bat ca nu-mi face).
oricum nasterea a fost grea, recuperarea grea, am avut 4 copci jos, multa vreme n-am putut sa stau in shezut. Am o fetita superba, si incerc sa ma conving sa mai fac unul, dar... mi-e teama.

moni si maria 5,2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viermisor spune:

Pro-cezariana si eu.

oamenii uita ce ai zis sau ce ai facut, dar nu uita niciodata cum i-ai facut sa se simta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

am nascut acum 7 ani si am facut-o normal.peste cateva luni voi naste din nou si daca totul este in regula voi alege tot calea naturala. cred ca asa a fost lasat de Dumnezu pe lumea asta... parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celsi spune:

am vrut cezariana dar au aparut complicatii pe la 4luni si doctora mia spus ca ea nu se risca sa ma opereze.acum ii multumesc pt ca daca faceam cezariana nu mai traiam clipele fericite de la nastere

Mergi la inceput