Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina varga spune:


Eu din pacate am fost fortata de imprejurari sa nasc prin cezariana,dar daca as avea posibilitatea sa nasc din nou si sa nu fie alte probleme ,as naste normal deoarece e minunat dupa chinul pe care il tragi in timpul nasterii sa auzi plansul micutului care iti va umple sufletul de bucurie.PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2006 spune:

cezariana...de ce? de frica, sunt o lasa...asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nasteer naturala, pentru ca este un proces fiziologic normal dupa care corpul se reface mult mai repede.
Bineinteles ca daca ar fi indicatii medicale, as alege cezariana.

Acum e drept ca nasterea a ales-o de fapt bebe, care s-a nascut la 8 luni si in 4 ore am nascut, dintre catre cel putin o ora am mai si motait. Asa ca imi da mana sa vorbesc de nastere naturala, ca a fost usor!

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/album?.dir=mail&.src=ph


Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

normala..e mai bine si pentru BB si pentru mama...


mama lui bebita(29.05.2004) in sfarsit poze... http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviapopcj/album?.dir=/7d54

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

quote:
Originally posted by frosa

Am deja o nastere cu cezariana, asa am ales eu. Asta cu NORMALUL la nasterea naturala mi se pare putin exagerata cind este vorba de niste dureri incredibile si mai mult de faptul ca risti oricind dupa nu stiu cite ore de travaliu sa nasti tot prin cezariana. Se spune ca fericirea este mai mare dupa ce nasti normal................ lasa ca pot sa/mi gasesc multe motive de fericire si fara sa trec prin chinurile iadului, mai sunt si alte metode si in afara de asta copilul te face fericita oricum in fiecare zi.
Riscuri exista in ambele cazuri la fel de multe ....... doamne fereste la fel sunt si avantaje si dezavantaje pentru ambele depinde de fiecare persoana in parte ce simte ca este mai potrivit pentru ea.
Oricum nu vreau sa militez neaparat pt nasterea prin cezariana, este ok si nasterea normala cu anestezie epidurala.




Eu sunt de acord cu tine si ca dovada, am 2 cezariene si 2 minuni de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu inca nici nu m-am casatorit, dar deja imi pun problema asta. Nu stiu cum ar fi mai bine sa fac, nu prea rezist la durere, in plus mama mea a nascut natural (de doua ori) si cel putin cu frate-meu a avut niste probleme super nasoale, s-a infectat pe cusatura (ca a trebuit s-o taie putin) si a suferit un an de zile de pe urma asta, in plus i s-a lasat uterul si acum a trebuit sa se opereze. De aceea eu as fi inclinat pentru cezariana. Am auzit ca acum taietura e mica si se face in asa fel incat poate fi acoperita de parul pubian.
Am vazut ca unele spuneati ceva de miopie, exista vreo legatura intre miopie si nastere? Ca eu nu stiam nimic de asta.
Pentru cele care ati nascut cu cezariana, e chiar asa nasol? Noi avem o clinica particulara de gine in Cluj, am inteles ca fac si cezariana, a nascut vreuna dintre voi acolo prin cezariana?

Miresica de 15 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Si eu mai am cam 2 luni pina voi naste prin cezariana la cerere, eu personal nu ma simt capabila sa nasc normal din cauza fricii...
Le admir pe toate femeile care nasc normal sunt curajoase si ma inclin in fata lor

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

cezariana-planificata, pentru ca suntem in RO si n-am vrut sa am "surprize" la spital..

mi-am revenit foarte repede, am nascut joi si am iesit din spital luni dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Naterea naturala e benefica pentru evolutia copilului.


Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilona77 spune:

am ales cezariana si din comoditate, dar mai ales din frica si nu regret alegerea facuta chiar daca multe persoane imi impuiau capul cu beneficiile nasterii normale ...

Mergi la inceput