Romani in Anglia!(postati aici!!!!)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Miruna, ce eficienta esti cu pozele, deja le-ai pus in album.

Poate prin Septembrie, dupa vacantele de vara, sa ne intilnim din nou. Si poate in grup mai mare.

"Mary-Jane"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

ieri cand sa vad si eu pozele mi-a picat netul...

dar le-am vazut azi si tare mi-au placut.

miruna - abia azi am vazut mail-ul... hai ca poate pana in septembrie imi revin ca nu-s de regula asa aiurita. sunt convinsa ca m-as mai insenina cu voi.

bine ca nu mi se intampla numai mie chestii din astea aberante ca as fi avut impresia ca are cineva ceva cu mine.

va pupic si ma car la smotru ca n-are maica-mea nici unde dormi ca-i camera aia intr-o dezordine totala (parca restul casei nu-i tot asa...).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Super pozele de la intilnire!

Data viitoare vin si eu..sper sa pot, tocmai pe la mijlocul lui septembrie ne intoarcem..mergem trei saptamini in Romania!

Pupici!

Cristina si Lilly Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Cristina - unde mergeti ??? Si noi mergem acasa, in Bucuresti, pe 17 august, stam pina pe 7 septembrie. O sa tot bintuim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Miruna, noi mergem acasa din 23 august si pina in 13 septembrie. Daca vrei, ne intilnim...ar fi SUPER!! Si noi vrem sa colindam..sper sa nu fie insa pea cald pentru ca Lilly a mea face tare rau la caldura! Nu ii place deloc!

Voi cu ce mergeti? British Airways? V-ati rezervat deja biletele?

Pupici!

Cristina si Lilly Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

M-am uitat si eu la poze si mi-au placut mult! Pacat ca nu stam si noi in Londra! Sambata plecam si noi in Romania si stam pina in septembrie!
Sa va povestesc ce am patit eu la banca. Acum 3 saptamini am sunat sa-mi comand un card nou de credit ca-mi expira cel actual si mi-au spus ca mi-l trimit acasa intr-o saptamina. Sotul primeste pinul acasa, eu nu. Ma duc la banca, sun din nou la ei si le spun ca nu am primit cardul si sa mi-l trimita la branch la Universitate. Mai astept o saptamina, ma duc astazi din nou si iar nu este cardul! Intru pe internet sa-mi schimb adresa ca plec 3 luni de aici si surpriza, la adresa locala, o alta adresa din Londra! Cineva mi-a schimbat adresa! Ma duc iar la banca sa le spun si ei ma intreaba pe mine cine a schimbat adresa? De unde sa stiu eu! Suna iar la credit card service si explica din nou si ei imi spun ca au trimis cardul la adresa din Londra! Sa-i ia mama lor cu cardul lor cu tot, ca acum nu imi mai apare cardul de credit pe internet banking. Cica o sa mi-l trimita peste o saptamina la branch la Universitate, dar eu sambata plec!
Ma duc vineri sa le spun sa pastreze cardul la ei pina ma intorc la sfarsitul lunii septembrie.UFFFF!
Abia astept sa plec la caldura, ca m-am saturat de frigul de aici.
Va pup,
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Tzuchi, te inteleg perfect!

Noi am patzit ceva la fel de oribil! Chiar in ziua de salariu, cineva a sunat la banca si a anuntzat cardul nostru ca furat desi sotul meu a avut cardul toata ziua in buzunar. Am depistat inspre seara cind am vrut sa scoatem niste bani, iar cardul a fost retinut in cash machine!
Si ca sa puna capac, cei de la banca refuza sa ne spuna cine a sunat la banca si a declarat cardul furat..cica nu au voie Ca urmare a acestei situatii, banii au ramas blocati in cont si am putut sa-i recuperam abia dupa ce am primit un nou card (si asta abia intr-o saptamina).. Ne schimbam banca acum..alte acte, timp pierdut..Ce nebunie!

Pupici!





Cristina si Lilly Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

salutare!

ca veni vorba de banci si card-uri anul trecut mi-a ajuns card-ul la altcineva (posta o fi fost de vina, nu stiu) care s-a si apucat sa-l foloseasca la greu... am bagat de seama cand am primit extrasul de cont ca eu cumparasem benzina si alte alea prin nordul tarii pe unde nu-mi calcasera picioarele in viata mea. am sunat si m-au descusut o groaza pana au acceptat ca nu am fost eu si au anulat card-ul si m-au scutit de plata.

puse una peste alta tot mai mult imi place cu card ca nu mai car si am grija cash-ului, cand ajung in romania (desi mi s-a intamplat si in germania) ma stresez toata calculand cati bani am in buzunar si pe unde sa-i mai aranjez in geanta.

ati inchis geamurile ca vine tornada?! si eu am ora la doctor cu fie-mea si-i cam departe de casa... sper sa nu ma dea cu rotile in sus.

maine vine maica-mea, o ofer la schimb pe oricati copii scandalagii ca sigur nu m-or scoate din sarite cat reuseste ea. o luna ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salutare fetelor! Ce mai faceti? Long time no see! De fapt, am intrat si v-am mai citit dar nu am mai avut timp sa scriu si eu un pik...
Pot sa spun ca sunt un pik invidioasa ca ati reusit sa va intalniti si ca nu am fost si eu acolo, pt ca sunteti niste tipe super toate si mi-ar placea sa va am si eu prietene...Deh, la urmatoarea intalnire o sa fiu sigur...daca ma primiti!
La mine se apropie nunta, creste stresul, creste dorul de Lari al meu dar si nerabdarea sa ma vad odata plecata de aici. M-am saturat de toate, e o plictiseala...
In Romania in sfarsit a venit canicula deci va puteti bucura, in special cele care veniti in concediu la mare aici! E vreme de plaja si de balaceala in apa...
Stie cineva, daca sunt traducator autorizat in tzara am ceva de castigat acolo? Adika daca m-as baga la un notariat ceva pt traduceri rom-engl? E valabila autorizatia mea de aici?
In rest....voi ce faceti? Sper ca sunteti toate bine si copiii vostri dulci la fel! Pupici zgubilitici!!!
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Andra - unde vei locui in Anglia? Cind e nunta? Nu cred ca e problema daca poti folosi sau nu pregatirea de traducator, mai degraba daca vei gasi de lucru cu ea. Asta doar ce-mi dau si eu cu parerea si nu vreau sa te descurajez. Ma gindesc ca-n 10 ani aici n-am avut niciodata nevoie de traducere profesionala. Ce alte calificari ai, in ce domeniu ti-ar place sa lucrezi? Ca sa-ti faci o idee de job-uri si salarii in domeniul academic, vezi la www.jobs.ac.uk. In academia se plateste mai putin dar sint alte multe avantaje. O idee.

Voljena - mama ta te ajuta la treaba in casa cind vine aici? A mea ma ajuta si in casa si cu copilul. Desi de multe ori mi-am zis ca mai bine plateam pe cineva dar stiam ca la 5 seara plecau acasa la ei. Asta e, sint parintii nostri si n-avem incotro...Ai mei au imbatrinit parca prea mult in ultimul timp, ma uit totusi la diferenta dintre cei de 60 ani aici si cei din Romania...Asta-i viata.

Celor ce plecati in Romania, va doresc o vacanta frumoasa. Noi nu mergem nicaieri in vara asta. Azi am luat bilete pt o saptamina in Vilamoura, Algarve, Portugalia, la sfirsitul lui septembrie. Merg la o conferinta si ii voi lua si pe sot si baiat cu mine si stam 5 zile in plus. Am gasit cu £900 pentru toti 3, avion la ore rezonabile si o saptamina intr-un hotel de 4 stele.

Cam astea sint stirile noastre. Am mult de lucru la serviciu si as vrea sa lucrez de-acasa dar uite ca ma ocup de orice numai de munca nu.

"Mary-Jane"

Mergi la inceput