caracatite

caracatite | Autor: matia

Link direct la acest mesaj

Sint in Italia si ma gindesc sa duc acasa caracatite (congelate in cutie frigorifica)DAR habar nu am cum sa gatesc. Astea cred eu ca le-ar face placere alor mei, asa ca o curiozitate exotica pe care in Romania nu prea pot sa o incerce...
Stie cineva cum se gatesc astea?
Dar gambereti aceia micuti?

Va rog dati-mi o retete!

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

CARACATITA CU SOS SI MACAROANE SCURTE

Avem nevoie de caracatita,1 ceapa mare sau doua mai mici,suc de rosii,1 pahar de vin alb,putin usturoi (la alegere),sare si piper.
In primul rind punem la "fiert" caracatita intr-o oala FARA NICI UN PIC DE APA!!!
Caracatita are mult lichid care se lasa cu fierberea.Nu punem nici sara,traieste in apa sarata si carnea ei e sarata de la natura.
Cind se evaporeaza toata apa obtinuta prin "fierberea" Caracatitei,luam de pe foc si taiem in bucatele mici,ca o maslina!!!
Separat calim ceapa cu usturoiul,adaugam sosul de rosii,stingem cu vinul si daca e nevoie adaugam si putina apa.Adaugam caracatita taiata cubulete.Punem sare cu grija sa nu facem prea sarata mincarea si piper dupa gust...si asta e sosul!

Fierbeti 500 gr macaroane...aici le zicem scurte...sint macaroane cu gaura(!) mici cit unghia!
Daca nu gasiti asa ceva,puneti cele mai mici macaroane care circula in locul unde lociuti!

La sfirsit amestecam sosul obtinut cu macaroanele si ...pofta buna!
Nu se recomanda brinza rasa ca la alte macaroane...caracatita e considerata "peste" si nu e indicat sa se combine!

Asta e cea mai traditionala reteta cu carne de caracatita.

Se mai face si la gratar cu carbuni...cind se coace se taie in bucatele mici si se stropeste cu un amestec de ulei,otet si cimbru (oregan!).
Asa e doar un aperitiv si insoteste diferite baututi mai tari!

Un alt mod,care e unul din preferatele mele e asa numitul STIFADO! Adica cu ceapa arpagic!
Puneti de seara in apa 1/2 kg arpagic. A doua zi va fi o joaca curatarea lui!!! Caliti arpagicul la fel ca la orice mincare,puneti sos de rosii sau rosii proaspete,bine coapte,taiate in cubulete.Caracatita o pregatiti ca in prima reteta si la fel,taiata o adaugati in sos. Sare,piper si citeva foi de dafin. Adaugati si putina apa la fiert.
Se poate servi insotit de orez fiert.




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

multumesc mult!cind voi ajunge acasa asa voi face!

DAR caracatitele pe care le voi duce eu sint inghetate in vid.Pe punga scrie doar ca se fierb fara sa se scota din vid.Asta tine locul fierberii de care vorbeai?

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Nu stiu ce scrie pe pachetul de care zici,dar eu scot carnea din pachet!
Si cum sa fierbi pachetul in vid???
Nu inteleg,eu zic sa o scoti din pachet!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu Teodora, pungile de care vorbeste Matia sunt ca cele de orez uncle ben's, se baga in apa fierbinte si se fierbe acolo.
mie imi place fff mult la gratar, cu zeama de lamiie si oregano la sfirsit, asa simpla.
dar Matia draga, nu te supara pe mine, dar caracatita e in Romania in orice supermarket la congelate...dar daca ai tai nu cumpara in mod normal ai dreptate, le faci o surpriza placuta.
Roxi
PS: Teodora, am inregistrat reteta cu paste, nu o stiam...o sa o incerc precis si iti zic "rezultatele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gorjan spune:

cind o faceti la gratar o mai fierbeti in prealabil sau nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Nu pot sa-ti spun din experienta despre caracatita la gratar pentru ca nu am facut niciodata singura,doar la restaurant am mancat,dar cred ca nu se fierbe!
Pe malul marii,unde se servesc de obicei mancaruri de acest gen,bucatarul inainte de a gati caracacatita,sau cel care a prins-o si a vandut-o,o bat de o piatra mare mult timp,o apuca de tentacule...si da cu ea de piatra!!! Saraca!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu nu o mai fierb daca o pun la gratar - o las doar la decongelat. si folosesc sau pungi cu "baby octopuss" - ca sunt mai fragezi si se fac mai repede sau daca e una mai marisoara doar tentaculele.
Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

CARACATITA CU OTET

1 caracatita(2-3kg)
1 cana otet
citeva fire de telina
2 morcovi
1 ceapa
10 boabe de piper(!!!)
sare
putin patrunjel

Pentru sos:
1/2 cana ulei masline
1/4 cana otet
10 boabe piper
putina sare

Folosim caracatita congelata.
Spalati bine caracatita si o puneti in oala cu apa cit sa o acopere.Adaugati otetul puneti capacul si fierbeti pe foc tare.
Cind incepe sa fiarba,incetiniti focul si fierbeti timp de aprox 1 jumate.Cind a fiert,scurgeti-o,clatiti-o cu apa din belsug cu apa rece si puneti-o din nou in apa curata la fiert cu telina,morcovii,ceapa boabele de piper si sare..Acoperiti cu capacul si din nou la fiert timp de 1 ora.

Amestecati toate ingredientele pt sos intr-un borcan cu capac si turnati-l peste caracatita cit e calda.Lasaticaracatita 24 ore in sos amestecind din cind in cind.
Serviti pe platou cu garnitura de ardei rosii si frunze de patrunjel,taiata in bucatele si cu sos deasupra.

CARACATITA CU PAPRICA IUTE

1 caracatita
2 cepe mari
usturoi
4-5 cartofi
350gr rosii pasate(sos)
1 pahar jumate ulei masline
1 cub Knnorr
piper
paprica iute
sare

Curatam caracatita si o spalam.Taiem corpul in bastonase si tentaculele in cubulete.O spalam din nou si o stoarcem bine.
Dizolvam cubul knorr in putina apa calda.Curatam cartofii si ii taiem in felii groase.
Intr-o oala mare puneti 1 pahar de ulei si calim ceapa si usturoiul.Adaugam zeama de knorr si caracatita taiata si o lasam sa se rumeneasca.Fierbem caracatita adaugind din cind in cind cite putina apa calda pina se inmuaie.Cind e pe jumatate gata,adaugam si cartofii,rosiile pasate,paprica si piperul
Cind mancarea e gata,turmam vinul si lasam sa fiarba pana se evapora...


CARACATITA CU PRAZ

1 caracatita
1 ceapa rasa
1 kg praz
1 ceasca jumate ulei
1 kg rosii coapte
foi de dafin
putin vin rosu
sare si piper

Curatam caracatita si o taiem in bucatele.
O punem la fiert fara apa pana se inmoaie intr-o oala separata.
Curatam prazul si il taiem marunt. Il punem intr-o oala si il calim putin,adaugam rosiile date prin razatoare,punem sae si piper si fierbem pt 10 min.
Cind caracatita ramane fara suc punem uleiul ,ceapa rasa si vinul rosu si lasam sa fiarba 2 min.
Amestecam sosul de rosii cu praz si caracatita si fierbem impreuna inca citeva min.
Mancarea trebuie sa ramana cu foarte putin sos,gros!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Sinteti f. dragute, toate!
Azi am mincat in Italia caracatite cu mazare!

Nu ma supar roxanaz, dar la noi inca nu am vazut. Eu sint din Deva si abia acum se deschide la noi Bila si poate atunci o sa avem si noi caracatite!
Multumesc!

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput