Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

Engleza-fluent
Franceza-se poate spune fluent :-) ..cu scrisul mai am inca probleme
Spaniola si italiana le inteleg 70% dar nu le vorbesc decit foarte putin.
Romana bineinteles...pentru ca "mult e dulce si frumoasa limba ce-o vorbim"

Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003)
http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza ; http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza_1




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Mey, parca era vorba de limbi straine aici...ce tot socotiti si limba(ile)materne? don`t mind me!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Engleza - fluent
Italiana - fluent
Franceza - bine

Venera, mama lui Markus (10 dec.2003)
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Doamne...sunteti de groaza!
Cum se face ca orice subiect se deschide se transforma intr-o lupta?
Hai sa cautam greselile de scriere si...nod in papura.
Pana la urma care e scopul site-ului?
Ca peste tot va certati ca...la usa cortului.
Cine vinde biletele?
Nu poate lumea sa-si exprime parerea?
Si daca mai si infloreste putin lucrurile ce strica?
Cred ca majoritatea intra pe site dintr-un singur motiv: sa se simta bine dupa o zi lunga si plina de greutati, sa aiba cui sa-si spuna of-urile si pe cineva care sa-i ridice moralul cand are necazuri. Si eventual sa adune informatii sau sa invete din greselile altora.

As vrea sa postez mesajul la toate subiectele transformate in lupta.

Mamica Briannei (2 ani)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Engleza, franceza, italiana


paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Buna!

Eu am facut 9 ani de engleza( ultimii 5 in colegiu) si am avut atestat de predare a limbii engleze( pt. 3 ani), cu care am si castigat ceva banuti.
Dar pot sa spun ca am invatat cu adevarat engleza cand am venit in Olanda.
Aici am invatat si olandeza, nivelul suficient pentru a studia la universitate.

Am mai facut si vreo 5 ani de rusa, dar abia acum imi dau seama de importanta si de frumusetea ei, deci mi-ar placea sa invat mai mult pentru o calatorie cu Transsiberianul pana in Japonia.

De cand sunt in Olanda inteleg si ceva Germana, pentru ca cele doua limbi seamana intre ele si pentru ca prietena mea e romanca, casatorita cu un grec nascut in Germania, cu care are o fetita de 8 ani ce vorbeste la fel de bine romaneste, nemteste, greceste si olandeza. Deci daca merg la ei in vizita, televizorul lor sta ori pe romani, ori pe greci, ori pe nemti si foarte rar pe olandezi.

As mai vrea sa ma laud si cu alte limbi straine, dar din pacate nu stiu decat cateva cuvintele in greaca, japoneza, spaniola, franceza, daneza, suedeza, italiana etc. atat cat stiti si voi probabil de prin vacantele voastre.

Si pentru Liviu: eu imi voi invata copilul in primul rand limba tarii in care locuim, pentru ca nu vreau sa fie marginalizat la scoala. Restul vine de la sine. Si daca va avea o conversatie cu mama mea din Romania, poate sa vorbeasca cu ea si fara cratime.

Si tot pentru Liviu( pentru ca numele tau e mai usor de retinut), sunt f. multi olandezi care invata romaneste, din motive economice si umanitare.

Am un prieten olandez cu care locuiesc impreuna de 1 1/2 si invata singur romaneste. Poarta conversatii cu familia mea la telefon si am fost de 4 ori pana acum impreuna in Romania. Vorbeste uneori si in somn in limba romana si mi-e tare drag de el cand il aud. Ca doar ce limba e mai frumoasa decat limba romana?

Scuze pt. greseli. Ma grabesc f. tare.

Salutare si o la toti( sau mai bine zis, la fiecare)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Am scris ca sunt multi olandezi care invata limba romana si asta din motive economice si umanitare. Dar am uitat sa scriu ca si din cauza ca au prieteni/ prieten sau soti/ sotii din Romania. Si asta e un motiv foarte important, dupa parerea mea.

Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nic23 spune:

Si inca ceva care, de asemenea, nu are nici o legatura cu subiectul...

Vi s-a intamplat ca in Romania sa aveti o profesie, iar in "tara de adoptie" sa lucrati in cu totul alt domeniu? Si ca in limba tarii respective sa invatati anumiti termeni pe care sa nu puteti sa-i traduceti foarte usor in limba romana?
De exemplu, eu am lucrat in Romania in invatamant, iar in Olanda lucrez in automatizare. Pot sa explic foarte usor in olandeza sau in engleza din ce e compus un calculator si cum fiecare particica functioneaza si multe altele, dar in romaneste trebuie sa-mi caut cuvintele. Pentru mine olandeza e un fel de limba nativa in ceea ce priveste informatica.

Bineinteles ca nu consider olandeza ca limba mea nativa sau materna( cum vreti). Am facut doar o paranteza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenity spune:

Engleza : foarte bine ( 12 ani de studiu )
Germana : bine ( 9 ani de studiu )
Suedeza : hmmm .... destul de bine spun cei de aici . Important este sa poti comunica , sa nu faci dezacorduri gramaticale ( din respect si politete ) si sa ai o pronuntie cat mai buna . Perfectiunea in vorbirea unei limbi straine se dobandeste in timp ca si mersul pe sau .


Alexandra , mamica lui Mihaita
************************

Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pina la lacrimi ( A.Camus )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Franceza foarte bine scris/citit/vorbit
Engleza bine scris/citit/vorbit
Italiana satisfacator



Cristiana si BB Andreea http://community.webshots.com/user/cristiana_negrila
http://community.webshots.com/user/andreea_negrila

Mergi la inceput