Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

quote:
Originally posted by petra

Anto draga,
Tu crezi ca daca ar trebui sa stau cu fundu-n sus sa tai iarba cu masina, mi-ar mai place??? No way!!!

Hihi, Petra!
In plus eu nu tund iarba, se ocupa consortul de treaba asta grea... Ce zici, Anto, mai rizi acum?

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">




Iti dai seama ca nici eu nu am sa ma bag la treaba asta, pentru ca este chiar treaba grea, dar ca orice lucru nou - atrage!
Mi-e imi ajunge cat stau cu adevrat cu fundu-n sus la amaratele mele de floricele. Acum au mai prins la suflet, si le astept sa fie frumoase asa cum le-am dorit! In rest nimic deosebit! Mi-au iesit gladiolele , sunt destul de mari acum si canna scoate niste frunze mari de toata frumusetea(dar florile eu le vreau!), am mai pus un soi deosebit de gladiole,sunt mai mici, nu sunt dipuse simetric pe tulpina si aduc mult cu orhideele, au iesit si ele, semn ca nu au putrezit in pamant! sa vad ce flori o sa iasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by amuleta

multumesc, Petra.






Cu placere!
sper ca nu te-am dezamagit zicandu-ti ca frumoasele clematis nu infloresc in primul an! Si eu sunt in suferinta asta la fel ca tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

dragele mele,

sunt pentru prima data aici, scriind, :)in mijlocul subiectelor voastre, desi le citesc aproape regulat...
Am mare nevoie de un sfat.

Cum pot scapa de niste musculitzele negre si uricioase care s-au "lipit" de tulpinile rosiilor mele?
Initial, am crezut ca-s trecatoare, dar ele par sa se simta foarte comfortabil acolo si eu innebunesc!

va rooooog, o solutie pentru combatere, unsfat?

Am mai patit-o cu mararul, doar de doua ori am apucat sa folosesc din el, apoi a facut niste ganganii albe si marunte, ca niste puricei, a devenit lipicios si a trebuit sa il scot pe tot, sa nu se raspandeasca si la alte plante..

...tare mi-e draga gradina asta a mea si numai in weekend am timp de ea, asa ca sunt trista pentru rosioarele astea pe care le-am indragit..
Ce sa fac?
Multumiri anticipate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Andrada,
Uite aici niste retete de insecticide naturale, facute in casa. Le-am mai postat, dar acum le-am repetat pentru tine.
Daca acestea nu sunt utile, trebuie sa salvezi rosiile tale cu ceva chimicale mai tari pentru combaterea acestor daunatori. Daca zici ca au avut aceeasi problema si la marar este posibil a acesti daunatori ori sa se fii raspandit mai fim timp, ori sa aiba larvele in pamant! Succes!

Pest spray - insecticid

200 ml. ulei vegetal
1 lingura detergent de vase.
Se amesteca energic, si pentru a putea fii pulverizat pe frunsele afectate, se pun 1,2 linguri din acest amestec in 200 ml. apa. Se amesteca din nou si se pulverizeaza.

Aici se atentioneaza ca se da intai pe cateva frunze si se observa 2 zile, daca nu pateste floare ceva se continua tratamentul!

Fungicid "de casa"

1 lingura bicarbonat
1 lingura ulei vegetal
cateva picaturi detergent de vase
4 1/2 litri de apa
Cu acest fungicid, se dau plantele preventiv, inaintea aparitiei daunatorilor, sau imediat ce se observa ca au aparut!


Nota:
Retetele de mai sus cu notitele respective le-am luat dintr-o carte despre gradinarit, aparuta aici in USA.
Asa ca daca va cheleste vreo planta iubita pe care doriti sa o salvati din fata daunatorilor, nu aruncati cu pietre in mine, sau mai rau sa ma dati vreuna in judecata!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Petra, sa stii ca eu din pacate am incercat prima reteta contra daunatoarelor (niste musculite negre) dar desi pe moment pica si mor, peste citeva ore sau a doua zi apar altele. Mie mi-au atacat leandrul, patrunjelul si leusteanul. Sunt teribil de multe!
In plus, cu atita insecticid cred ca mi-am distrus mai degraba plantele, leandrului au inceput sa-i rugineasca frunzele, leusteanul si-asa n-avea decit citeva frunzulite timide acum nu mai are nimic, iar patrunjelul e si el pe moarte, au mai ramas citeva fire si alea ingalbenite. La naiba, nu mai stiu ce sa fac cu nenorocitele astea de musculite (care de fapt sunt "pucerons", adica paduchi negri cu aripi) Am citit ca furnicile aduc aceste musculite, dar de furnici am scapat cu o capcana cu otrava mai demult (stiti ca nesimtitele mi-au devastat cimbrul!)
In rest, vesti: acum am 5 anemone inflorite, sunt SUPERBE, de culori diferite (nuante de mov, roz...) si culmea, mi-a inflorit si un trandafir ramas pe aici pe care-l credeam mort, (cineva tare "priceput" chiar imi zisese sa-l arunc, aceeasi persoana care mi-a explicat care-s buruienile sa m-a facut sa-mi arunc o buna parte de maci!) a facut niste flori roz!!! E doar un fir... As vrea sa-i schimb locul pentru la anu', aveti idee cind pot sa o fac, daca suporta statul in ghiveci sau in casa si... daca trebuie taiat?

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

gradinareselor,

tare harnicute sunteti, eu nu ma pot lauda cu mai nimic nou.
otilia, deci si tie ti-a atacat ceva tufele de ierburi?deci suferim impreuna. mie mi-au mancat de tot cele 3 tufe de marar, asa ca am luat seminte si acum le tin intr-o ladita pe care o mut dupa cum se duce soarele si oricum e mai aproape de casa, unde nu indraznesc sa vina chip-n-dale.

mai tineti minte cuibul din muscata mea? din el au iesit doi puiuti, pe primul am reusit sa-l fotografiez cu cateva minute inainte sa-si ia zborul, dava sunteti curioase, am pus niste poze, le gasiti in folderul geranium.tot aici am si niste poze din gradina mea de rosii si cea de floricele din fata casei, plus ciresul japonez care se pare ca e fericit. http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/lbota_1201/my_photos

petra, ai cumva idee daca supravietuieste clematisul meu daca as incerca sa-l mut? acum e la cutia de scrisori si l-a invadat o tufa de mana-maicii-domnului, nici nu stiu cum sa-l scot fara sa rup din radacini. multumesc anticipat si spor in continuare la impins masina de tuns iarba si in gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada34 spune:

Multumesc frumos, Petra, chiar acum am si eu alaturi un teanc de reviste despre gradinarit si daunatori posibili ai plantelor noastre, sper sincer sa imi scap rosioarele de uricioasele de musculitze !
Am sa mai vin si am sa va spun ce am mai facut.
O zi frumoasa si toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Cleomax
petra, ai cumva idee daca supravietuieste clematisul meu daca as incerca sa-l mut? acum e la cutia de scrisori si l-a invadat o tufa de mana-maicii-domnului, nici nu stiu cum sa-l scot fara sa rup din radacini.


Cleomax,
In general clematisul rezista la mutari, dar acum daca este invadat de alta floare si nu ai cum sa-l scoti de acolo, eu zic sa-l lasi pana in primavara, sa-l muti. Primavara il poti sapa imediat de cum vezi ca-i dau mugurii. Daca totusi vrei sa-l muti acum , trebuie sa faci cumva sa-l sapi din locul lui, sa reusesti sa scoti cat mai multa radacina si chiar cu tot cu pamant. I-ar daca este inflorit, pregateste-i viitorul loc, cu pamant bun si la soare. Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

petra, merci, asa o sa fac, il las pana-n primavara, acum deja a inflorit si ma tem sa nu moara, mai ales ca e innorat de cateva zile, deci nema soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Imi pare rau pentru plantutele tale care nu au rezistat tratamentelor cu retetele de la mine. dupa cum ai zis si-a facut efectul dar poate fiind prea multi si prea rezistenti daunatorii nu a avut efect.

Cleomax,
Mai masina mea de tuns iarba, este una cumintica, merge singura inainte, nu trebuie impinsa, ca daca ar trebui, iti dai seama ca nici nu ma uitam la ea, ca doar nu o sa ma spetesc impingand la ea.
Realitatea ca nici cu asta noua nu am facut operatiunea, ci doar am incercat!
Am vazut pozele, cu "geraminum bird" si mi-au placut mult. La fel si cele cu floricelele de prin fata casei tale, iar rosiile sunt babane nu alta. Din ele scoti recolta nu gluma!


Andrada,
Daca Otilia zice ca nu au avut efect insecticidele de casa, poate este mai bine sa omori daunatorii direct cu ceva mai tare, cu un chimical. Mai cerceteaza si sune-ne si noua ce ai descoperit nou!


Mergi la inceput