Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Ultima vizita la medicul ginecolog a coincis cu niste contractii puternice pe care nu le-am avut pana acum. Bebe este sanatos si se dezvolta in conditii normale. Ieri a trebuit sa stau numai in pat, am ajuns sa iau cinci no-spa dintre care una a fost injectabila amestecata cu papaverina si simteam ca toata sarcina se tine in firul de la cerclaj. De acum incolo va trebui sa stau numai in pat. Si ce dureri pulsatile am avut....azi sper sa-mi fie mai bine. Tensiunea mea era 8 cu 4.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Ultima vizita la medicul ginecolog a coincis cu niste contractii puternice pe care nu le-am avut pana acum. Bebe este sanatos si se dezvolta in conditii normale. Ieri a trebuit sa stau numai in pat, am ajuns sa iau cinci no-spa dintre care una a fost injectabila amestecata cu papaverina si simteam ca toata sarcina se tine in firul de cerclaj. De acum incolo va trebui sa stau numai in pat. Si ce dureri pulsatile am avut....azi sper sa-mi fie mai bine. Tensiunea mea era 8 cu 4.....



Daca cineva mai ia medicamente pentru contractii spuneti-mi ce anume v-a recomandat medicul. Eu am luat no-spa dar n-am simtit un efect relaxant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Buna dimineata

Eu pentru contractiile pe care le am iau tot no-spa 3/zi la nevoie chiar 4 si mai recent mi-a prescris si gynipral 2 pe zi. Sincer vorbind parca nici eu nu vad mare efect de la no-spa dar mergem mai departe. Trebuie sa fim optimiste ca alrfel nu e de bine!

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

mcm, ai mare grija, si tensiunea este cam mica, asa o am si eu 8 cu 4.. parca nici eu nu prea vad mare efect de la No-spa.. eu inca mai fac injectiile cu gravibinon, una pe saptamana, nu stiu daca este efectul psihologic, dar parca imi fac bine, relaxeaza..
Pufymic, se pare ca suntem cam in aceeasi situatie.. si cu placenta jos, si cu burtica tare.. ce sa-ti spun?? doar sa stai linstita..
adeline, bine ai venit si sa ai in continuare o sarcina fara probleme, ca si pana acum!
nature, felicitari pentru fetita, garofitza pentru baietel! sa fie sanatosi!
Cali, 16 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mcm stiu ca este greu sa stai numai in pat dar gandeste-te ca asta ii face bine lui bb. Citeste cat poti tu de mult, uita-te la TV, poate inchiriezi filme pe care doreai sa le vezi, muta-ti calc langa pat si nu stiu ce altceva sa te mai sfatuiesc. Este greu dar tie iti va trece - sunt persoane care asa stau toata viata ............... Cel mai important lucru este sa fii optimista (eu vorbesc care ieri am plans toata ziua).

Ce tensiune mica aveti voi. Eu am 9 cu 5 si credeam ca-i mica dar cred ca e parfum pe langa a voastra. DAr nu va simtiti rau?

Eu sunt de groaza pe cuvant: pana ieri am tot stat cu inima cat un purice ca nu-i bb sanatos (si mai stau vreo 3 sapt pana merg la eco morfologica de 20 de sapt) si am bocit, de ieri am mai adaugat una - ca-i bb baiat. Parca sunt nebuna fetelor. Ce este cu mine? Dati-mi voi vreo doua poate ma trezesc din starea asta.

Pupici

Mel 16 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Cali draga,

Din pacate si eu sunt in aceeasi situatie ca tine si Ioana (pufymic), burtica tare si cu intepaturi si chiar dureri cateodata. Eu sunt tare paranoica si ma speri imediat dar dr. zice sa nu-mi fac probleme.

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Georgiana, si eu sunt paranoica cand e vorba de bebe! orice ar fi, numai el sa fie bine, de-asta ma ingrijoreaza si pe mine contractiile!
Georgiana, tu mergi la servici?? repaosul ar fi indicat..dar eu din pacate sunt la munca, si stau si vreo 9 ore pe scaun..
Mel, cred ca ai starea asta pentru ca-ti doreai asa de mult fetita.. e normal sa-ti faci griji, dar totul va fi bine!
Cali, 16 saptamani si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Cali si eu merg la serviciu dar de azi lucrez doar 6 ore/ zi. Mi-a dat Dr. adeverinta cu recomandarea reducerii programului de lucru! La tine nu se poate asa ceva?

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Neata burtici!
Mel nu mai plange si nu te mai stresa ca zau ca nu-i frumos! Pai cred ca stai mai bine decat multe alte mamici si viitoare mamici: la varsta ta ai deja un baietel reusit si esti pe cale sa mai faci unul si mai si!Si apoi de ganduri paranoice nu cred ca scapa nimeni. Bine, bine unele dintre noi sunt campioane - tre sa recunosc ca si eu sunt aici - . Deci nu esti singura care boceste si se necajeste si-si face idei bizare cu privire la un bebe care de altfel e bine merci numai ca n-are deocamdata cum sa te convinga de asta.
Capu' sus si peptu' inainte ca esti o fericita!
Pentru fetele cu dureri de buurtici si burtici tari: eu am re-descoperit un remediu minunat: Extraxt din mladite de zmeur (Rubus Idaeus) facut de Plantextrakt Cluj.Pe mine m-a ajutat extraordinar inainte de sarcina si mi-am adus aminte ieri ca-i extrem de bun si in mentinerea unui tonus foarte bun a uterului pe parcursul sarcinii. Si am gasit si pe acest site recomandari facute acestei plante de o mamica (de la medici si de pe internet):"tonic al uterului din luna a 4-a de sarcina, in timpul nasterii si in perioada postnatala (actiunea relaxanta a fragarinei asupra muschilor uterului), combate diarea, anemia, obosela si starile de slabiciune. Previne starile de greata in perioada sarcinii. Uzitat de-alungul vremii pentru a preveni avortul, a asigura o nastere sigura si eficienta si a stimula productia laptelui." Adresa de internet utila: http://www.naturalark.com/herbencr.html
Eu l-am incercat si zau ca m-am simit mai bine (adica nu mi-am mai simtit burtica incordata).
Sanatate maxima!
Cristiana cu bebe de 17 sapt in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

si eu sunt panicata rau de tot.Azi dimineata pe la 5 , cum dorm eu pe o parte mi-am pus mana la burtica si era tare! intr-o parte numai, m-am intors imediat pe cealalta parte si butica nu mai era tare , deci cred ca a durat cateva secunde si numai intr-o parte.Nu m-a durut deloc , acum nu stiu era bb oare? sau a fost o contractie nedureroasa dar doar pe jumatate de burta?Offf

Mcm imi pare rau ca ti-a spus sa stai in pat insa gamdeste-te ca totul va fi bine pana la urma , vorba fetelor profita de odihna asta fortata ca dupa ce vine bb o sa vezi tu miscare!!

Mie inca nu mi- a venit raspunsul la testul de trisomie- trplu test - si o sa sun eu sa ma progr si o sa intreb...un exemplar sigur e la doc si trebuia sa-mi trimita si mie...dar ma gandesc ca daca era ceva suna el.

Adeline bine ai venit si sarcina usoara!

Pe mine m-ati bagat la ganduri cu luatul asta de kg. eu am aproape 10 in plus deja!! se pare ca nu mai e nimeni ca mine , nu stiu ce sa fac , o sa vb cu doc , dar chiar nu fac excese mananc de 3 ori pe zi si nu mananc dulciuri...vad ca mai intru in pantalonii vechi , bine vb de picioare.





Cristina 18 sapt.UM

Mergi la inceput