Mamici de Sept.-Oct. 2004 (11)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Bine ati venit Naty si Andrada! Deja suntem o multime de mamici de sept.-oct.
Eu ma simt bine in general, doar la anumite mirosuri mai am tendinta de a vomita, asadar stiu de ce sa ma feresc. In plus, nu ma simt prea bine in masina, am dureri groaznice de cap cand fac o calatorie mai lunga de jumatate de ora. Ieri am fost la Frankfurt (400 km distanta de orasul in care locuiesc)si va puteti inchipui ca la un moment dat simteam ca-mi explodeaza capul. A, si inca am parte de vesnica problema cu locurile inchise si aglomerate. Dupa 2 ore si jumatate de stat prin aeroport ieri aveam impresia ca o sa lesin daca nu iau o gura de aer. Asa ca am fost nevoita sa-mi iau rapid ramas bun de la sora-mea si sa ies in cea mai mare graba afara la aer curat.
Roandre, sper si eu ca un al doilea medic sa-ti poata da o veste buna. Oricum ar fi insa, nu intra in panica, ci incearca sa afli masurile pe care le ai de luat pentru a-l ajuta pe bebe sa se dezvolte bine in partea de uter in care se afla. Iti urez multa bafta si iti tin pumnii ca totul sa fie bine.
Si eu am niste senzatii ciudate in burtica, dar inca nu le pot defini, nu sunt dureri in nici un caz. Nu le pot asocia insa nici cu fluturasii, nici cu alte senzatii descrise de voi. Asa ca ma intreb: sa fie oare intestinele mele (ma cam indoiesc deoarece ele sunt cam lenese in ultima vreme, eu fiind cam constipata in ultimul timp) sau sa fie bebe care inoata de zor?
Sper sa aud numai vesti bune de la voi in zilele urmatoare. Eu o sa sciu mai des, deoarece o sa am mai mult timp; de fapt o sa fiu mai des prin preajma calculatorului.
Va pup pe toate,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

'neata

Am ajuns la serviciu si mi-e somn de mor. A trebuit sa ma trezesc la 5.45 pentru ca azi am venit cu metroul si fac mult de acasa pana la lucru,noroc ca am gasit loc pe scaun. Hai sa va zic ce mi s-a intamplat azi! Moarta de somn in metrou, pe scaun , am atipit, nu pot sa cred, eu care nici in masina sau avion nu pot dormi. E clar, BB e stapan pe situatie si pe mine (dar e tare bine).

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Desi am postat subiectul " Gynipral" la clinica virtuala de cateva zile, vad ca nu mi-a raspuns nimeni asa ca va intreb si pe voi. Ia cineva acest medicament? Stiti ceva despre el? Mie mi-a fost recomandat de un alt medic ginegolog ( nu al meu) pentru reducerea contractiilor si a durerilor de burtica in momentul in care i-am spus ca nu mi se pare ca no-spa-ul isi face efectul

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxi spune:

Buna dimineata, maine facem 18 saptamani si nu stiu cum e cand misca bebe! Vad ca voi cam toate spuneti ca l-ati simtit dar eu nu ma pot lauda cu asa ceva, imi puteti descrie, va rog ce anume simtiti?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Doxi e o senzatie unica ce greu poate fi descrisa : cineva spunea ca parca simte un fluturas inauntru , altcineva o broscuta - cert e ca daca simti miscare mai jos de buric este clar ca este bb pt ca uterul a crescut deja pana acolo. Eu la prima sarcina nu l-am simtit pana la 20 de sapt poate chiar 22 asa ca nu te ingrijora pt ca va veni momentul.

Pupici

Mel 17 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Doxi, la mine sunt ca niste falfaieli in burtica, parca ar zbura un fluture prin burtica mea. Cel mai bine iti dai seama daca stai in pozitie orizontala si se spune ca daca bei inainte un suc de portocale reusita e garantata pentru ca lui BB nu-i place acru si se revolta

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Buna dimineata la mamici si la burtici. Nu am mai postat de mult (dar va citesc aproape zilnic) pentru ca nu mai voiam sa ma mai plang de greturi si varsaturi. Acum, la 15 sapt si 2 zile e ceva mai bine, greturi am, dar varsaturile s-au redus mult (2-3 pe zi e suportabil). Bb al meu a miscat sapt. trecuta si de atunci se tot foieste, mai ales dimineata.
Geo, eu am luat Gynipral la prima sarcina si mi-a fost de mare ajutor. Fetita mea voia sa se nasca la 34 de saptamani, dar cu Gynipral pus in perfuzie mi-au oprit contractiile si apoi am continuat sa iau pastilute (2/zi) si am mai dus sarcina 3 sapt., deci am nascut aproape de termen. In spital am vazut fete care luau gynipral-ul si de la 3 luni (tot din cauza contractiilor premature) si chiar in doze mai mari. Stiu doar ca se foloseste cu grija la pacientele care au probleme cu tensiunea, poate da variatii de tensiune.
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Buna Vali

Nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu inca o data ca exista acest forum, ca astfel reusim sa aflam cam tot ce ne intereseaza in acesta perioada. Multumesc si tie pentru raspuns

Geo DPN 06 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Georgiana si eu iau Ginypral cate 1tb/8h. Mi-a fost recomandat pt durerile de burtica si spate care s-ar parea ca ar fi si din cauza uterului meu bicorn. In continuare iau si No Spa si Scopantil pt dureri.

Fetelor, va multumesc la toate pt raspunsuri si pt sprijinul moral.
Pufymic, mie doctorul nu mi-a zis ca am colul sters ci doar ca daca o sa stau in continuare asa mult pe scaun exista riscul sa mi se stearga colul.
Doctorul nu m-a speriat deloc la ultima consultate si mi-a zis doar ca trebuie sa am grija de mine sa nu mi se scurteze si mai mult colul. Nu s-a pus inca problema cerclajului. Maine dimineata, la 9 am programare la ecografie si o sa aflu mai multe.
Bebe meu e tare nazdravan, se joaca mai tot timpul. Azi dimineata pe la 5 el facea tumbe, de nu ma mai lua somnul..stateam sa vad ce face pe acolo .
Durerile de burtica s-au mai redus, mai simt doar mici intepaturi dar spatele tot ma doare, mai ales cand trebuie sa ma ridic de pe scaun sau din pat. Sunt mai rau ca o babuta.

Doxi, eu miscarile lu bebe le simt ca pe niste balonase care se sparg in burtica. Ce sa zic, e o senzatie extraordinara.


Mihaela, 23 ani si puiul mic de 17 saptamani si 3 zile
Dr Branescu, Polizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fete cu burtici!
Revin si eu la problema "col sters". Inteleg ca e un col foarte scurt si deschis?
Nu cred ca apare brusc! Roandre tie cum de nu ti-a zis pana atunci macar ca ai un col mai scurt? Nu mai stiu, tu ai avut dureri de burtica suspecte (contractii)? Adica ceva care sa explice cumva colul sters?! Ca mie mi se pare ciudat ca doctorul sa-ti tranteasca asa tam-nesam asta! Numai de la stat pe scaun nu cred sa apara!
Lamuriti-ma va rog si pe mine!
Cristiana cu bebe 17 saptamani si doua zile

Mergi la inceput