Treburile casei - cine le face?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

In general eu le fac cam pe toate; eu fac mancare, eu calc ca de spalat spala masina, eu sterg praful eu aspir si sotul care este mai mult la serviciu face cumparaturile caci tare ii mai place si mai merge cu copii la plimbare .Ce sa-i faci asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaloredana spune:

Eu fac totul in casa.De cand sant graviduta mai duce el gunoiul si ma mai ajuta asa in mare dar consider ca e treaba mea cu curatenia si mancarea.El lucreaza destul de greu si pana ajunge acasa eu am timp de toate sa fie gata.Nu stiu cum va fii cand vine bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

La noi amandoi, depinde de cat timp are fiecare.Acum vine la 8-9 zile acasa, dar cand vine intotdeauna ma ajuta.Cand sta mai mult acasa eu nu fac decat mancare, iar restul le face el.
Acu 3 saptamani stergea geamurile int-o zi cand eu eram la lucru, iar vecina mea a zis ca in viata ei nu a vazut un barbat sa stearga geamurile.
Eu zic ca munca in casa trebuie impartita pentru amandoi, mai alec cand lucreaza amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Eu: rufe, ordine, intocmit liste cu cele necesare, curatenie zilnica, dus gunoiul

El: mesterit/reparat in casa, dus Matei dimineata la mama, spalat vase, din cand in cand mancare

Amandoi: ocupat de Matei, adus Matei de la mama, cumparaturi

Menajera vine la 2-3 saptamani pt curatenie generala.
Mancarea in general ne-o face mama+menajera.


In general, cand unul n-are chef/timp/etc. face celalalt. Asta e super.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Noi lucram impreuna si suntem obisnuiti ca si acasa sa fim tot impreuna asa ca : mancare facem impreuna-el i-mi curata legumele,mai spala vasele,treburi usoare in general.Mai mult ma tine de vorba dar cu el alaturi trece mai repede timpul.De calcat calc eu,sterg praful dar el da cu aspiratorul.In general ne intelegem care are mai mult timp.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tcelen spune:

AMANDOI FACEM CURATENIE IN CASA SAU SPALAM RUFELE,FACEM PIATA NUMAI INPREUNA,ATATA TOT CA NUMAI EU GATESC!
CRIS6+

T.CRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Pai sa ma laud si eu cu comoara mea ,

la activitatile cotidiene sotul nu face nimic, eu fac restul , ce-i drept ma enervez eu da-mi "trece", trebuie sa-l atrag f. finut si sa-l determin sa faca ceva , insa mi-a "robotizat" toata casa , dar nici nu face mofturi, mananca orice ii dau, imbraca ce are curat, nu stiu cum va fi cand vom avea un copil, sper sa o rezolvam cumva... pana atunci,
insa la treburi mai mari atunci pune mana ca altfel iese cu

Loma

Smerenia este regina virtutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Eu gatesc,spal,fac curatenie;el face cumparaturi si calca;de copil ma ocup eu in cursul zilei,seara el cel putin o ora.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

eu gatesc ,calc,fac curatenie.impreuna mergem la cumparaturi iar exclusiv treaba lui este sa duca gunoiul si sa aduca hainele de la masina care este la subsol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Eu gatesc.Cateodata ( week-enduri, concedii, zile speciale pregateste el micul-dejun ).
Eu am grija toata ziua de fetita noastra.
Eu fac curatenie.
Cumparaturile le facem impreuna.
Plimbarea de seara cu fetita o facem impreuna, ca si cele de
week-end.
Baita i-o facem impreuna.
Reparatiile prin casa le face exclusiv el.
Platile si drumurile aferente le face exclusiv el.
Concluzie : el face mult mai multe decat mine, dar eu fac ceva de o importanta vitala : cresc si ingrijesc fizic si psihic fetita noastra !

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput