Treburile casei - cine le face?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Tot ce am citit m-a lasat cu gura cascata...cum ati puput transforma barbatii? Si la mine mai face curat dar in cazuri extreme adica sa ma simt rau,sa fiu plecata sau alte lucruri.Bravo fetelor...va felicit

Ferariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Eu!

Carmen,Ilinca&Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cinta spune:

Eu - gatesc in timpul saptamanii in proportie de 90%. Cand avem petreceri cu un numar ridicat de persoane - petrecerea de casa noua, zile de nastere, onomastici si nunumai - ma ocup exclusiv de menu.
Eu - calc uneori [urasc calcatul] cand il vad prea obosit sau ocupat cu altele sa isi calce pt a2a zi la servici. Cand ma simt extrem de generoasa ma ofer sa ii calc camasi pe intreaga saptamana.
Eu - curat bucataria dupa ce gateste el


El - dat cu aspiratorul
El - spalat rufe
El - spalat vase cand gatesc eu
El - pregatit micul dejun macar o zi din week end & clatite in fiecare week end
El - se ocupa de facturi in proportie de 80% in sensul ca majoritatea chestiilor, inclusiv mobilujl meu sunt pe numele lui. Deci, si facturile sunt pe numele lui. Contribuim amandoi la facturi, dar el e responsabil sa urmareasca termenele si sa execute platile.

Impreuna:
- cumparaturi
- curatenie
- avut grija de pisica: baitza, mancare, schimbat nisipul, dragalit

Pt ca se eschiva de la schimbatul nisipului si curata dupa pisoi, de mos craciun i-am luat un cadou pe masura: o pereche de manusi de cauciuc cu tema: "no more excuses". si se pare ca a prins f bine :)

va pupacesc



cinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addiana spune:

auuuuu! pai eu pot sa spun doar atat: sotul e plecat de dimineata pana seara tarziu! oare cine face treaba in casa! el ma ajuta la curatenia generala, mai baga haine in masina de spalat, si mai face cumparaturi, daca e vreun magazin deschis in drumul lui spre casa!

diana si denisa
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pozedenisa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @lbin@ spune:

pai bineınteles ca ...eu ..el e la munca toata ziua iar eu sınt casnica mi-ar fi şi ruşine sa-l pun la treaba şi acasa :) dar ma ajuta cınd sınt bolnava sau cınd ma apuca toti dracii ca fac munca voluntara degeaba nimeni nu tine curat ın casa el şi fimiu foarte dezordonati ,fimea prea mica ca sa-i cer socoteala :)...cumparaturile le mai face el ın drum spre casa deci ın general ma ajuta şi el cum poate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda_lttl spune:

e un subiect foarte interesant. parerea mea este ca sotii sunt rezultatul educatiei mamelor lor. clar. sotul meu mai are 2 frati, iar in familia lor mama a fost efectiv sclav. prin urmare, barbatilor li se cuvine cam totul. eu gatesc (el extrem de rar), eu bag rufele in masina de spalat, eu sterg praful eu aspir (el foarte rar). eu spal INTOTDEAUNA vasele, eu achit facturile eu fac cam TOTUL. inclusiv la cumparaturi ma duc singura, pentru ca el cumpara din primul magazin care-i iese in cale, chiar daca alaturi, de exemplu, gaseste acelasi produs la un pret mai ieftin. il iau cu mine la cumparaturi doar atunci cand stiu ca voi avea bagaje grele. si, in acceptia si conceptia lui - sa nu radeti - tot femeia e responsabila cu dragostea! pai atunci el ce mai face? vi se pare normala viata mea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lopesca spune:

EL: gateste pentru toata familia, face curatenie in bucatarie, spala vasele, face cumparaturile si isi calca rufele.
EU: spal(la masina), calc rufele mele si ale copilului, curatenie in restul casei.
Consider ca este echitabil atata timp cat eu muncesc 8 ore pe zi iar el 2-3 ore (este profesor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Primel spune:

EL: spala vasele cand eu gatesc;
EL: face curatenie, sterge praful (uneori aici intervin si eu), da cu aspiratorul etc.;
EL: gateste uneori ce ii place si, bineinteles, pune si masa...;
EL: scoate hainele din masina de spalat;
EL: periaza pisoiul, schimba nisipul, ii pune pateuz si mancare uscata, se joaca cu el, il pupa si il dragaleste;
EU: calc (foarte rar si numai ce e necesar; urasc calcatul);
EU: gatesc aprox. 4 zile pe saptamana;
EU: spal vasele atunci cand el gateste...;
EU: pun laptic la pisic si ii curatz castronelul...;
EU: pun hainele in masina de spalat si le intind apoi la uscat...
Cumparaturile le facem impreuna 90%...

www.craiova.ro/argos

"A gresi e omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Treburile casei?
O data pe saptamana vine menajera si face curat: spira, strege praful, freaca in bucatarie si baie, calca rufe iar o data pe luna strege geamuri spala storurile si spala mocheta.
Pe timpul iernii o aduc pe mama mea la mine si imi face mancare iar in restul anului soacra mea se ocupa de acest capitol (stam foarte, foarte aproape de socrii mei).
Mie imi ramane sa vin de la serviciu sa mananc si sa dorm putin, dupa care sa merg cu sotul la cumparaturi.
Nu ma invidiati pentru ca inca nu am copii. Ne tot chinuim sa ii facem sa mai dau o ocupatie socrilor sa nu se plictiseasca. Sper ca anul asta sa dau startul la nepoti.

LilianaM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

al meu sot nu prea face nimic prin casa; drept pentru care nici eu n-o fac pe ; am un fel de bona-menajera - are timp pentru menaj ca acum stau si eu acasa - care face mancare si curatenie; care duce gunoiul; EU pun rufe la spalat si mai fac ordine prin dulapuri; cumparaturi - EL sau impreuna (dar mie imi place sa merg la cumparaturi, asa ca asta nu se pune la treburi)...altceva? nu mai stiu...probabil EU...

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput