Treburile casei - cine le face?

Treburile casei - cine le face? | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Sa luam cazul general cand o familie este compusa dintr-un EL, dintr-o EA si eventual unul sau mai multi copii.

Cine face treburile casei (gatit, curatenie, cumparaturi etc) in familia dumneavoastra?

Alegeti una din variantele de raspuns:

Intrebare sondaj:

Treburile casei - cine le face?



Alegeti una din variantele de raspuns:

Alege respuns:

exclusiv EA
exclusiv EL
mai mult EA
mai mult EL
ambii parteneri, in mod egal/in functie de timp
altcineva (rude, menajera)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Eu gatesc ( cam in proportie de 90%), el spala vasele si face luna bucataria.
El aspira,eu sterg praful, eu spal rufele si le intindem cind el cind eu.
Eu fac cumparaturile.
In concluzie amindoi.

14 sapt si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hihihihi,ce subiect.
Acu sa zic si eu.De obicei eu gatesc,el ar vrea dar sincer mai bine lipsa.Gateste suuuper ,mai bine decit mine insa dupa, bucataria mea arata jalnic iar cea care trebuie sa spele sunt eu
Cumparaturile le fac tot eu,insa nu este regula.Ori de cite ori vine acasa ma suna sa intrebe ce vreau ,de ce am nevoie ,ce as vrea sa pap,ce avem la cina.In ziua(una la nr)libera mergem la cumparaturi impreuna.
Insa cind este singur acasa(cind sunt eu in Ro)face totul singur.Gateste ,spala,da cu aspiratorul.Poate nu zilnic,insa nu-si permite sa ma intimpine cu casa cu fundul in sus
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

eu fac curatenie si spal
el face mancare si calca
cumparaturile le facem impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

le-am impartit: eu gatesc si calc el da cu aspiratorul si face curat (inclusiv spalat vase, de multe ori, ca masa o pun eu); cumparaturile le face cine e mai liber in momentul respectiv; iar daca am treaba, sta el cu copilul (face de toate, hranit, imbracat/dezbracat copil, plimbat, jucat si schimbat pampersi)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

In general le fac eu pe toate ca el e mai mult la serviciu. Cand e acasa se schimba situatia. Face de toate: spala vasele, da cu aspiratorul, da cu mopul, sta cu copilul, face cumparaturi, face si de mancare daca e nevoie, repara diverse chestii.
Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

eu gatesc, mai dau cu aspiratorul, sterg praful, calc
el se ocupa seara de bebe
menajera face curatenia adevarata, o data pe sapt

http://community.webshots.com/user/yasmintarakci
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

El da cu aspiratorul, eu fac restul

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

nu stiu cat de egal sunt impartite treburile casei la noi dar sunt.. impartite adica eu cu casa si el pe afara: gradina (tuns iarba, curatenie dar nu florile.. ala´s ale mele!!!), garaj, spalatul masinii....
il mai pun sa faca si prin casa si atunci se straduieste sa o faca cat poate al de bine ca altfel....
cu mancarea ma ocup eu ca sunt cum sunt de mofturoasa... mai gateste si el in zilele cand nu merge la munca da´cam rar.. oricum cum mie imi place sa gatesc nu ma supar..
spalat vase nu exista cum avem masina iar daca n-am avea le-ar spala el si ne-am lua una urgent..
curatenie fac cam singura pt ca cum el calatoreste mult prea multa mizerie nu se face si prefer sa o fac inainte sa vina el ca sa pot avea cat mai mult timp la dispozie pt alte "treburi"... ....
si uite asa.. cuplu fericit...

da o sa vedem cum va fi cand vom avea si copii daca o sa fie la fel de saritor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu fac tot ... shi impreuna facem cumparaturile (uneori mai le face shi singur daca ii dau o lista).
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Eu gatesc uneori si fac curat,restul le face el,inclusiv cumparaturile.Deci mai mult el..

Mergi la inceput