Cat lapte tb. sa bea un bebelus de 7 luni??

Cat lapte tb. sa bea un bebelus de 7 luni?? | Autor: tigresa

Link direct la acest mesaj

Cam cat lapte beau copilasii vostri intr-o zi?
Al meu baietel bea cam 500ml (san + lapte praf). E mult, e putin???

Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mar_gia spune:

Eu stiu ca la 7 luni, 500 ml lapte este cantitatea minima ce trebuie sa o bea bb.
Bebele meu bea la acea virsta 700-800 ml - îi dadeam cam 3-4 mese a 180 -200 ml.Erau zile cind minca mai putin, totusi ma chinuiam sa-l fac sa bea macar 600 ml zilnic.
Pupici
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Dargele mele,
eu stiam ceva de o cantitate de mL pe kilogram corp, deci un bebe mai mare mai mult un bebe mai mai putin.
Altceva nu stiu... ca la san nu-s gradatii:):):) si n-am cetit mai mult.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna,
Herta Capraru in cartea Mama si copilul spunea ca in jur de 7 luni ar trebui sa bea in jur de 400-600 ml/zi.

Al meu pui de 7 luni e mare fan al biberonului si bea ceva mai mult, in jur de 750-800 ml/zi.


Cu pupici,
Alex si Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Voi va referiti aici la bebei alimentati NUMAI cu lapte????
Sau cantitatile scrise de voi se refera la lapticul baut in plus fata de mesele de fructe si legume?
Lamuriti-ma pliiiiz!
Radu al meu mananca (la 6 luni si-o saptamana) doua biberoane a cate 230 ml lapte cu cereale si mai are doua mese de fructe cu br vaci si apoi legume cu carnitza sau galbenus.
Mercic

danat

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Danat... numai la lapte ca de la sase luni chiar si puii alaptati trec la diversificare:):). Deci jos cu ingrijorarea!

Da nu-i cam devreme pt branzica de vaci? Pe aici nu-i deci nu mi-am pus problema. Ce zice cartulia romaneasca Carmen?

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Cand avea rares al meu 7 luni(acum are 9) problema mea era ca bea prea mult lapte.Atunci mi s-a spus ca daca nu depaseste 1 litru pe zi e bine.
Deci maxim un litru si minim 5oo ml.Cred eu.

Dar sunt copii si copii.Unii refuza sa mai manance lapte de la cateva luni...

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

branza de vaci la 7 luni nu e devreme... noi mancam de la 5 jumate. Intai facuta in casa si apoi cumparata (am reusit sa gasesc otanti care mi-o aduce proaspata in fiecare sambata). Iar lapte... desi avem diversificare.. fructe, legume, piureuri, iaurt si supa si peste, noi mancam lapte dupa fiecare masa. Cam 90-120. In total, groso modo mancam cam 600 ml lapte pe zi.

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Gemenii mei tocmai fac miine 7 luni si iau cam 1 kg de lapte de caciula in 24 de ore, pe linga solide. Noi le dam asa:
dimineata cind se scoala - lapte - cam 125ml in medie
pe la 1030-1100: putine cereale si cite un iaurtel
pe la 12:30: lapte, cam 125ml
pe la 1400: masa de prinz: legume cu carne, apa si/sau suc
pe la 1700: lapte, pina in 125ml
pe la 1830: fructe
pe la 1930-2000, inainte de culcare - putin lapte, cam 1000ml
ii trezim pe la 2300: cam 200ml de lapte
Noi stam inca pe formula pe stadiu 1, doctorita zice ca daca se dezvolta asa bine (au cite 9kg), sa nu-i trecem pe lapte de stadiul 2, desi pe noi ne bate gindul...


Miruna,
Horia si Martin, 26 August 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Buna fetelor si eu ma necajesc tare tare din cauza laptelui. Lisa are 6 luni si bea lapte formula 2 de la Hipp . Problema este ca nu prea bea. Bea cam de 4- 5 ori pe zi. depinde la ce ora se trezeste dimineata, dar bea foste putin. Ajunge la aproximativ 500ml pe zi, dr. zice ca atata timp cat ia in greutate si merge bine,sa nu ma sperii, ca ea mananca atat cat ii trebuie. Dar sincera sa fiu sunt speriata, efectiv o oblig, stau cu sticla la ea la gura si cate o ora ... Voi ce ziceti fetelor? e problema? bea prea putin?
Lore si Lisa-Marie

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

http://community.webshots.com/user/lisa_mica28

lore

Mergi la inceput