Avortul

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Si eu am fost un "accident", dar am raspuns "nu". Pentru ca este posibil ca momentul "accidentului" sa fie atit de prost pentru parinti, incit sa nu se poata descurca cu bb.

Eu vreau bb, n-am facut avort si nu o sa fac de buna voie, dar sint cazuri, cupluri la al n-lea copil, care nu mai pot face fata cu inca un bb. Exista oameni mai puternici si oameni mai slabi.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flor spune:

Buna fetelor,
Fiind noua pe-aici am citit toate paginile cu subiectul asta, mi se pare foarte interesant dar dur in acelasi timp.Si eu am votat cu da,este o crima, chiar daca nu sunt in totalitate de acord sa dai nastere unui copil handicapat, care toata viata ar suferi si tu pe langa el. Stii ca exista institutii specializate care pot ajuta astfel de persoane, ca au si ei lumea lor, dar totusi eu sincera sa fiu nu as avea puterea sa am un asemenea copil. Ii stimez si admir pe cei care pot si mai ales pe cei care adopta copii cu probleme.
Am facut si eu prostia de a face un avort acum 8 ani, si acum ma gandesc cum am putut fi asa inconstienta, exista riscul sa nu mai pot avea alt copil. Asta a fost cea mai urata experienta din viata mea si nu doresc sa se mai repete vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Eu zic ca nu e crima, dacanu este utilizata ca mijloc contraceptiv !!!???

Exista cazuri extreme gen boli genetice care dau nu un handicap minor ci care condamna copilul chiar la moarte in primii ani sau la adolescenta. Exista cazuri tolerate de probleme familiale majore.



Andreea si galusca Anne-Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Buna fetelor. Din punctul meu de vedere avortul este o crima si nu orice crima tinind in cont ca fatul, bebelusul nu are nici o posibilitate de autoaparare. Eu nu am avut nici un avort chiar daca am ramas insarcinata cind baietelul avea doar 1an si 4 luni. Nu a fost nici o problema, i-am crescut pe amindoi si sint foarte fericita si mindra de ei. Parerea mea e ca probabil parintii nu stiu sa asculte si sa explice fiilor care sunt consecintele unei reletii sexuale,(nu toti parintii)nu vreau sa-i invinovatesc doar pe ei.O viata e o viata si nimeni nu are dreptul de ai taia firul.In cazul ca nu se doresc copii cred ca ar fi mult mai bine sa utilizeze metode anticonceptive.Un bebe nu are nici o vina ,nu e el vinovat in cazul in care vine , nu e el vinovat daca mama nu dispune de resurse le necesare,nu e el vinovat daca mama e doar o copila de 16 ani fara experienta. si sint

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

daca nu este sustinut de un motiv medical intemeiat, da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Daca vorbim de avortul terapeutic (cauza:mama sau fatul) atunci nu incape nici o discutie.
Daca vb de avortul la cerere....nu judec, consider ca femeia are dreptul de a alege.
Nu stiu daca pusa in una din pozitii as face-o. Adica terapeutic DA.
La cerere NU. Asa cred fara sa fiu in situatia...
Dar (e un mare dar pentru ca vreau sa devin ginecolog) nu vreau sa fiu in nici una din pozitii: medicul care face sau femeia care cere. Daca va da dumnezeu sa am parte de sarcini du-se la termen...e bine, dar daca viata ma va obliga (medicul are dreptul sa refuze dar cine stie? oricum banii nu sunt motiv destul de puternic). Cineva (un ginecolog caruia i-am cerut parerea si pe care l-am intrebat daca pot scapa, ca si ginecolog, sa fac intreruperi de sarcina la cerere) spunea sa consider ca daca nici un medic nu ar accepta asta fiecare din femeile in cauza ar putea apela la....stiti voi cum era cand mortalitatea cea mai mare era in randul femeilor care apelau la tot felul de metode pentru a scapa de sarcina.

Cred ca nu sunt in masura sa judec fara a fi in cunostinta de cauza. Dar poate fiindca eu am trecut prin multe ca sa am bb si am dorit-o cu disperare tind sa condamn femeile care o fac din comoditate sau egoism. Nu vb de cele care nu-si permit sau care din alte motive nu pastreaza sarcina.
Si mai vb de cele care din lipsa de cultura si educatie raman gravide si fac avorturi repetate. Ca admit ca se mai intampla... dar in vremurile in care exista atatea metode contraceptive....cate 10-15 avorturi....nu exista cuvinte.
Sa stiti ca am intalnit.
Si cazuri in care doresc bb, raman si apoi pt ca s-au despartit de tata...ASTA NU!

E parerea mea si nu judec pe nimeni care e impotriva avorturilor. Cu toate astea lumea e plina de copii abandonati fie ca sunt handicapati (grav) fie ca pur si simplu nimeni nu i-a vrut.

Andrada mamica Briannei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:



Pareri si pareri...situatii si situatii...femei si femei....Nu suntem Dumnezeu, nu putem judeca pe nimeni. Oricum, avortul te distruge fizic (dar recuperabil) si psihic (dar numai in parte recuperabil)...evident, in cazul unei femei care are constiinta si indiferent de justificare sau imprejurare.
Nu conteaza ca ai ramas neintentionat insarcinata, conteaza ca intentionat si cu buna stiinta ii suprimi viata.
O persoana care chiar nu poate avea copii si care vede ca altele fac avorturi cu nemiluita si sunt si foarte degajate cand il fac, are toate motivele sa judece si se considera neindreptatita in fata lui Dumnezeu....
Eu personal, am trait o astfel de experienta si m-am simtit oribil apoi. E cumplit si e bine sa nu te joci cu asa ceva.Cu adevarat linistita ma voi simti cand imi voi strange la piept copilasul(acum sunt insarcinata in 19 saptamani) dar poate nici atunci....pt ca nu exista nicaieri in lume suflet care sa poata tine locul altuia. Cu totii suntem unici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, este o crima, categoric.

Totusi nu mi se pare corect ca numai femeia sa fie vinovata atunci cand se intampla. Barbatii nu au nici o contributie, desi ei sunt de multe ori cei care imping femeia la avort? Desi datoria lor ar fi sa ingrijeasca si sa ocroteasca femeia si copiii lui? Ca femeia doar nu ramane gravida de una singura. Mai cred ca si societatea contribuie cu varf si indesat la aceste crime, prin conditiile care sunt "oferite" femeilor si prin presiunile la care le supune din toate partile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Well,
Am votat "nu". Din punctul meu de vedere nu e o treaba in alb si negru, are de cele mai multe ori o multime de nuante de gri.
Nu sunt de acord cu avortul ca metoda de contraceptie, desi ,din nefericire, stiu ca in unele parti, din lipsa de educatie e folosit ca atare. Nu sunt de acord cu avortul atunci cand e facut dupa primele trei luni decat daca fatul si mama sunt in pericol.
Nu cred ca e o crima facut devreme (in prima luna sau a doua luna) pentru ca nu consider ca se curma o viata, din punctul meu de vedere e o masa de celule in continua diviziune si nu o fiinta umana (inca!) si nu e o crima cand e facut dupa viol...
In rest sunt pro-educatie sexuala, cu cat mai devreme cu atat mai bine, metodele contraceptive trebuiesc folosite daca o femeie are un pic de respect pentru viata ei si pentru corpul ei.



Mergi la inceput