Avortul

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

DA este o crima, in opinia mea.

Nu sunt conditii materiale? da-ti-l spre adoptie daca nu ati putut folosi mijloacele contraceptive cum se cuvine....si nu ati cunoscut niciodata copii proveniti din familii cu conditii mizere de viata? care sunt oameni normali si puternici si care se bucura de viata si au reusit sa se descurce?...

Este handicapat? are o malformatie? asta nu inseamna ca nu are lumea lui unde este fericit! si ca nu poate lupta cu handicapul sau! uitati in cazul lui Cristi are o malformatie la inima f grava insa e un copil vesel si iubit, el nu avea dreptul la viata?
Am vazut un caz pe discovery health, unde o femeie a nascut 2 siameze lipite la cap si una a supravietuit operatiei de dezlipire si e o fetita dulce si frumoasa, daca mama avorta aceasta fetita nu ar mai fi fost...
Hai atunci sa-i euthanasiem pe toti cei care nu sunt ca noi si ii consideram poveri si handicapati si nu o sa fim cu nimic mai buni decat nazistii care tocmai asta faceau in lagarele lor de exterminare....ii distrugeau pe cei "imperfecti"...ii gazau (gazarea se considera o metoda fara durere si prea mult chin.....)

Da, Try ai dreptate nu avem de ce sa ne ratoim la cei care au o parere diferita de noi si sunt intru totul de acord cu cele zise de tine.

Eu sunt f anti mai ales ca sunt mamica si de fiecare data cand il tin in brate pe copilas simt cat de rau este sa faci avort. Inainte de a avea bebe eram impotriva insa nu eram atat de drastica, acum simt si sunt convinsa de asta si ma cutremur mai ales cand imi aduc aminte cum misca in burtica si de primul eco din primele saptamani...

pupici,





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luipetra spune:

Da, daca il folosesti ca metoda contraceptiva sau pentru ca tu consideri ca nu-i momentul potrivit.
Nu, in cazul avortului terapeutic si aici nu intra doar cazul in care copilul e malformat, ci si atunci cand sarcina pune in pericol viata mamei. Optiunea e insa a fiecaruia si ma rog in fiecare zi la Dumnezeu sa nu trebuiasca sa iau eu vreodata decizii de felul asta.
Am votat Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Am votat DA , am dat argumente , dar nu stiu pt cate din noi argumentele sunt bine fondate ! Acum si eu strig in gura mare AVORTUL ESTE O CRIMA , dar nu am uitat si nu voi uita niciodata ca si eu sunt asasina .
Se intampla undeva la cei 17 ani , plina de incredere in partener si cu o dorinta nestavilita de a fi mamica , Dumnezeu vruse asa , El ma alesese pe mine si-mi daruise cel mai frumos cadou . Scumpul meu viitor sot in schimb nu era de acord , trebuia sa emigram (el era deja stabilit in afara ), sa luptam pt o viata mai buna , si nu ar fi fost decat o piedica in calea fericirii noastre .
Nu am avut taria de a-mi asuma responsabilitatea , nu am avut taria de a deveni mama , am fost o LASA si m-am lasat purtata de valul dragostei oarbe , lasa ca el stie mai bine ce este de facut . Un an de zile dupa ne-am casatorit , un an de zile dupa totul s-a risipit ...
Nopti nedormite si doua manute ce se prapadesc strigand intr-una "MAMI" . Mami de fapt il omorase . Ce rost cand spun ca oricum nu se mai intampla , va trece viata dar mereu va fi o intrebare : cu el(ea) oare ce s-a intamplat ?
Nu cer compatimire , si nici n-as merita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Nu putem condamna pe nimeni ptr. ca sint situatii si situatii si nu te poti pune in locul femeii respective! Citeodata nu ai de ales cum a recunoscut Debby, sint de asemenea situatii in care poate femeia respectiva a ramas gravida in urma unui viol, si atunci iar nu poti condamna femeia care se hotareste sa opreasca sarcina respectiva.Sint total de acord ca in principiu e o "crima" sa opresti din evolutie o sarcina, dar sint si cazuri in care nu putem sa condamnam aceste decizii care vin din partea unor femei care nu au de ales,nu au o solutie!De aceea eu ma abtin! Decizia ,precum pacatul ...apartine fiecaruia! Cu respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

sa nu va suparati tare pe mine si sa nu aruncati cu pietre.eu intre 18 si 21 de ani am avut patru intreruperi de sarcina si acum regret f f f mult dar stiu ca asta nu e o scuza ,eram aeriana.daca atunci aveam mintea de acum nu ma gandeam la asa ceva ci faceam copilul fara sa imi pese nici de gura lumii (pentru ca asta e o boala cantagioasa in ro),nici de parinti care au fost destul de ascultatori de barfe si s-au temut intotdeauna de gura lumii si nu concepeau ca fetitele lor dragi si tinute in "puf"sa faca copii nemaritate .asa ca eu am facut aceste intreruperi fara stirea lor(nici in ziua de azi nu au aflat si nu as vrea sa afle)pe banii mei pentru ca aveam deja un loc de munca si cu sprijinul moral al adinei si catalin.stiu ca este de condamnat asa ceva dar asa s-a intamplat.acum de cand am un bebe gandesc si ma comport cu totul altfel.sunt alta.sunt un om matur ,sau cel putin asa imi place sa cred.va pup

LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Nu arunca nimeni cu pietre , Loredana , eu una stiu prin ce am trecut dupa si cred ca o sa-l am pe constiinta o vesnicie . Stii ca la noi preotii spun sa botezi un copil pentru fiecare intrerupere de sarcina . Eu una am facut-o , se numea Diana Mariana (eu ma numesc Diana) , dar se pare ca Dumnezeu nu m-a iertat . Ingerasul ala de copil era totul pentru mine , provenea dintr-o familie saraca care poate nici painea pe ziua de maine nu mai stiau de unde s-o procure . Mi-am pus sufletul pe tava , dar 7 luni dupa , Diana nu a mai fost ... Asa ca am ramas si fara sufletelul meu , si fara cea care credeam ca ma va compensa macar putin , ca-mi va mai lua din remuscari . In orice caz , orice s-ar intampla eu nu-mi gasesc scuze si n-as mai face-o oricare ar fi situatia . O sa scanez cateva poze , triste , dar eu copil asa frumos nu am vazut si toata lumea se minuna de ea .
Cu Dumnezeu inainte !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

DA, o consider ca fiind cea mai mare crima, aceasta de a lua viata unui copil nevinovat, care nu a cerut sa fie adus pe lume, ci noi am facut-o, fara a ne gandi la consecinte. Fiul lui D-zeu zice: "Lasati copiii sa vina la mine", dar asta nu inseamna sa-i trimitem in acest fel! Nu dati cu rosii in mine, caci nu judec pe nimeni care face acest lucru, si mama mea a facut-o, nu sunt D-zeu sa am dreptul sa judec, dar asta o consider eu, o crima. Tot ce am facut si am sa mai fac in viata este sa incerc sa conving fete din jurul meu sa nu faca acest lucru, desi a fost mereu fara rezultate, le respect decizia. Si chiar ma gandesc legat de asta la cat de tare a scazut natalitatea in Romania...

oana-cannes
"Si maine mai este o zi..."
http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si eu am votat tot pentru nu.
consider ca nu e o crima atata timp cat nu ai facut-o intentionat, si asa cum spuneau mai multe fete aici, mai ales daca e din punct de vedere medical facut.

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu NU sunt īmpotriva avortului, insa nu cred ca as putea face unul. Mi-e ciuda pe cele care nu au ce mānca, dar nu se gāndesc sa se protejeze din diferite considerente( religioase, morale sau prostie) si fac copii care vor suferi toata viata.

Inainte de toate cel mai important e sa te protejezi. Dar daca ti s-a īntāmplat, e mai bine sa iei o decizie cu capul si nu cu picioarele. Insa aici vorbesc doar de cele ce traiesc in tari ca Romānia. Sigur ca daca la noi ar fi alte conditii de trai si ajutoare financiare pt mamici, un copil nu ar mai fi asa de greu de crescut.

Cam asta e parerea mea. Nu pot fi foarte stricta decāt in privinta unui avort facut de mine. Fiecare femeie are probabil un motiv foarte īntemeiat de a-si īntrerupe sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leona spune:

Cand exista atatea metode de prevenire a sarcinii,eu cred ca avortul este o crima! Daca copilul deja este,oricat de mic ar fi,este o crima sa-l omori.Daca nu vrei sa fii mama,cel putin fii atenta! De asta s-au inventat anticonceptionalele!

Mergi la inceput