Avortul

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Mamacangur, nici eu nu folosesc pilule, are grija sotul doar. Am folosit vreo cativa ani. Eu stiam ca pilulele impiedica ovulatia. Deci....Totusi, faptul ca te feresti sa ramai insarcinata cum se numeste?
Ca doar nu o sa fac 10 copii, asa cum merg treburile in ziua de azi.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mamacangur , ce legatura au anticoneptionalele cu avortul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

mamacangur, cu tot respectul, traim in secolul 21, mai trebuie sa ne spui ca pamantu' e plat, carat de 4 elefantzi pe-o tipsie si ca einstein trebuia ars pe rug!

pt. numele lui Dzeu, mor ovule la fiecare ciclu, dar nu inseamna ca esti criminala si omori copii!
popii astia de baga-n cap idei demne de evul mediu celor naivi, ar trebui trimisi fortzat la o alfabetizare-ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Sincer... nu prea ma fersc sa am copii! Nu o fac intentionat (desi problema intretinerii lor ma framanta ca pe orice om normal...)ci doar pt. ca imi lipseste dorinta care duce la procreere.Pote din cauza alaptatului si a oboselii mari.chiar incep sa intru la griji! Dar metoda naturala am folosit-o cu succes pana cand am neglijat s-o mai luam in calcul si asa a aparut puiutul nostru.Dar e minunat ca s-a intamplat astfel si nu regretam.In plus e singura pe care biserica de voie de nevoie o accepta...Poate intr-o zi credinta mea va fi suficient de puternica incat sa nu ma mai preocup de nici o metoda...
Cat despre afurisitele de contraceptive primejdia(din pacate f. reala) e ca totusi ovulatia sa aiba loc, la fel si fecundarea, dar nidarea oului este impiedicata.Cum ii spuneti acestui lucru?
Sper ca in curand sa pun cap la cap informatiile pe care le am si sa pot face o prezentare clara cu date stiintifice convingatoare.
nu mai vorbesc de efectele hormonilor sintetizati chimic asupra organismului femeii.Veti intelege atunci amaraciunea din mesajul meu si nu cred c ca veti ramane indiferente. Pana atunci urati-mi spor la treaba!

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

mamacangur, pune mana pe biblie, c-ajungi k onan; metoda naturala e la fel de pacatoasa si datatoare de cazare pe veci la cazanul cu smoala k si un avort in 6 luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

ma tem ca nu impartasim acelasi punct de vedere dar as aprecia o explicatie mai aprofudata!
Asta ca sa fiu sigura c-am inteles mesajul.A propos aceeasi parere o aveam si inainte de a afla ca sunt insarcinata, ceea ce dovedeste ca sunt totusi un om normal si nu am nimic in comun cu personajul biblic!
Un copil avortat e o fiinta ucisa...In privinta asta cred ca suntem de acord.A te abtine de la "relatiile trupesti" pe o perioada relativ scurta presupune un efort totusi un fel de post daca vrei, evident de comun acord!!! La asta m-am referit cand am spus metoda naturala( simpto-termala) si nu la "coitus interuptus" care mi se pare cam nenaturala.
Nu spun ca e cea mai buna varianta d.p.d.v religios dar e mai buna decat altele. Am scris clar ca nu am credinta puternica a unora dar asta nu inseamna sa refuz adevarul!!!

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Deci , eu nu inteleg care e metoda naturala si ce legatura au contraceptivele.

Ele ingroasa mucoasa uterina facand imposibila ajungerea spermatozoidului la ovul , mimand un organism insarcinat.
Daca e sa o luam asa si prezervativul este o unealta de avort , ca impiedica spermatozoizii , deci risipesti samanta , si ovulul pe care il elimi lunar e la fel , samd.
Dezinformare cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by mamacangur

ma tem ca nu impartasim acelasi punct de vedere dar as aprecia o explicatie mai aprofudata!
Asta ca sa fiu sigura c-am inteles mesajul.A propos aceeasi parere o aveam si inainte de a afla ca sunt insarcinata, ceea ce dovedeste ca sunt totusi un om normal si nu am nimic in comun cu personajul biblic!
Un copil avortat e o fiinta ucisa...In privinta asta cred ca suntem de acord.A te abtine de la "relatiile trupesti" pe o perioada relativ scurta presupune un efort totusi un fel de post daca vrei, evident de comun acord!!! La asta m-am referit cand am spus metoda naturala( simpto-termala) si nu la "coitus interuptus" care mi se pare cam nenaturala.
Nu spun ca e cea mai buna varianta d.p.d.v religios dar e mai buna decat altele. Am scris clar ca nu am credinta puternica a unora dar asta nu inseamna sa refuz adevarul!!!

mamica fericita!



mamacangur, cum tzi-am mai zis, pune mana pe Biblie, lasa povestile popilor, vezi ca la cartea sfanta spune clar de ce "gandul te duce in iad, mai repede decat fapta!" daca gandul tzi-e la sex, jaba abtzinerea; in posturi ideea e sa nu-tzi doresti kestiile de la care postesti, nu sa salivezi k cretinul, luptandu-te sa te abtzii; io propun k medicii sa demareze un studiu care sa stabileasca unde trebuie facuta lobotomia k sa fim k Dzeu- sa nu dorim sex, mancare, alcoale sau alte alea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa2007 spune:

mamacangur,sunt intru totul de acord cu tine.Adevarul este mai tare decat orice minciuna ,oricite se vor spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by ham
in posturi ideea e sa nu-tzi doresti kestiile de la care postesti, nu sa salivezi k cretinul, luptandu-te sa te abtzii;
"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."

total fals.Nu e pacat sa poftesti(ar fi imposibil,ca doar nu suntem din piatra,ci din carne),ci e pacat sa nu te lupti cu pofta ca s-o biruiesti.Asta e de fapt si unul din scopurile postului:te invata sa lupti cu ispitele si sa-ti controlezi corpul,sa supui trupescul duhovnicescului.Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput