Avortul

Avortul | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Considerati avortul o crima?

Intrebare sondaj:

Avortul

Considerati avortul o crima?

Alege respuns:

Da
Nu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Nu stiu daca fac bine scriind aici dar tot o sa scriu. Daca avortul este facut numai asha ca nu vrei sa ai bb shi ramai intentzionat gravida mi se pare o crima (pt ca acea sarcina putea fi prevenit in zilele astea cu atatea metode contraceptive), intreruprea unei sarcini din motive medicale nu mi se pare o crima, ci o necesitate (decat sa fac un bb distrus pe toata viatza prefer sa fac avort). Sper ca parerea mea nu deranjeaza pe nimeni. O zi buna shi multa sanatate la toata lumea.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaN spune:

Nu.
Cateodata..un rau necesar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

(decat sa fac un bb distrus pe toata viatza prefer sa fac avort). Gabbriela & Julian



Pai atunci hai sa-i exterminam pe toti handicapatii - ca tot sunt distrusi pe toata viata. La ce sa mai traiasca ?
Japonia spre exemplu e "plina" de handicapati de tot felul, dar nimeni nu-i "scuipa" sau "impinge mai incolo". Toata lumea ii trateaza ca pe niste fiinte umane, (care au avut ghinionul sa se nasca sau sa dobandeasca incapacitatea lor). Si ei la randul lor poate in adancul sufletului se simt "handicapati" dar fac ceea ce pot. (manufactura, repoteri la TV, radio, ingineri de diverse specializari) Se poate trai si asa, iar aici exista facilitati de tot felul care sa le usureze viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Nu m-am referit la copii cu o mana, un picior defect, care nu pot umbla... me refeream la copii care efectiv nu pot sa traiasca fara ajutorul unei persoane, aceeia sunt copii distrushi pe viatza, de ce sa dai viatza la ceva care nu o poate trai, de ce sa faci un om sa il pui numai la suferintze? Copii, oameni care se pot deplasa cu anumite aparate... pot lucra cu mainile, pot sa faca ceva in viata asta shi daca sunt handicapatzi nu ii consider o sarcina cu porblema.... sarcinile cu probleme sunt shi acelea in care bb are 2 % shanse de viatza (o cunoshtintza a trebuit sa faca avort pt ca creierul bb ei se dezvolta inafara craniului... descoperite la ecografi sarcina a fost intrerupta imediat...shi sunt multe alte cazuri; copii care se nasc fara maini shi fara picioare... doar un corp cu un cap... daca se descopere la timp de ce sa duci sarcina la bun sfarshit?)... la acest fel de sarcini ma refeream eu. De ce OtiliaLia vrei sa aduci pe lume un asha copil (daca ar fi cazul doamne fereshte fi sincera shi spune daca nu ai avort SHI TU).
PS: Sa nu se intzleaga ca eu atac persoane... pt ca nu este asha... incer sa imi sustzin punctul meu de vedere... nu toata lumea este obligat sa vada acelashi lucru ca mine.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Draga OtiliaLia handicapatzii (mai exact persoanele cu handicap) nu si-au ales Japonia ca tzara preferentziala pt a o "umple". Citisem undeva ca Japonia se afla printre ultimele tzari ca procentaj de persoane cu handicap. Ca tu vezi mai multzi intr-o zi, nu inseamna ca e "plin". Sunt de aceiasi parere cu Gabbriela. Atunci cand as afla ca bebelushul meu are o problema fantastica de sanatate atunci as recurge la un avort. Prefer sa imi "duc" singura toata frustrarea , durerea , mustrarile de constiintza decat sa ma joc cu fericirea copilului meu. Chestiile astea le intzelegi abia dupa ce ai trait o experientza de viatza, abia cand ai fost pus in fatza faptului implinit. Dar aici nu trebuie sa ne justificam. E doar un sondaj de opinie si intr-o societate civilizata parerea unei persoane se respecta, fie daca itzi convine ori ba.

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabione spune:

Sa ma ierte dumnezeu, am votat ca nu.
In zilele noastre acest lucru se intampla foarte des(din cauza situatiei actuale in care traim ; sunt conditii proaste de trai, nu prea ai ce oferii copilasului tau).
Si decat sa il cresti chinuit stiind ca nu ai casa si toate cele, cum sunt unii ca dorm prin canale, ghene sau mai stiu eu pe unde,atunci mai bine...
Dar sunt cazuri in care avortul este chiar necesar. Cunosc pe cineva care chiar a trebuit sa faca avort,in ciuda vointei sale, pentru ca acel bebe din burtica avea mari probleme de sanatate si daca i-ar fi dat viata,ar fi crescut deformat si cu mari probleme la cap. Si credeti-ma ca mamica lui este medic, este f. deceptionata si trista,a incercat tot ce i-a stat in putinta.
Bine daca e sa o luam din punct de vedere religios, avortul este un mare pacat=pruncucidere.
Dar revin, decat sa ii faca si sa ii arunce pe la ghene, in loc sa ii dea macar la crese, spitale sau sa ii dea altcuiva spre adoptie, atunci nu ramane decat acest lucru trist de facut.

toate cele bune!
gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

chiar daca uneori este necesar, justificat, explicabil, dorit sau asumat, am votat pentru da; nu sunt in situatia de a da cu pietre fara sa stiu despre ce vorbesc; pentru mine, este tot curmarea unei vieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu consider ca avortul e o crima ca oricare alta.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AAM spune:

Mai fetelor, eu am votat ca nu este o crima.Va inteleg pe cele care il considerati o crima.Avortul din motive medicale (copil bolnav) eu cred ca este cel mai intemeiat .Otilia sper ca nu o sa-mi sari in cap , dar gandeste-te in primul rand la copilul care ar fi toata viata intr-o situatie destul de ingrozitoare pt el si cand spun asta stiu ce vorbesc.Ai spus ca in Japonia sunt multi copii handicapati si oameni handicapati , ma bucur ca le este bine si ca sunt tratati cum trebuie dar oricum ei se simt un pic in afara societatii.Eu stiu ce inseamna un copil handicapat si de aceea imi permit sa va spun ca nu este usor nici pentru parinte si nici pentru copil.Am 2 veri si amandoi sunt handicapati , unul este surdomut si al doilea este sufera de autism .Pentru cel mare care este surdomut nu ne facem multe probleme pt ca este un baiat inteligent si frumos si poate cu putin noroc si ajutor va ajunge sa lucreze in domeniul informatic dar cel mic este autist si este ingrozitor si pentru el si pentru parintii care au incercat tot ce se putea, ca sa nu mai vorbim de biserici pe care le-au luat pe toate la rand .Crede-ma ca daca nu esti intr-o situatie ca aceasta nu poti simti ce simte un parinte care are un copil handicapat .Numai simplul fapt ca ei intr-o zi se vor duce de pe lumea aceasta si groaza de ce se va intampla cu copilul lor ii imbatraneste in fiecare zi .Asa ca nu mai fiti atat de categorice cele care spuneti nu avortului.Matusa mea cred ca ar da orice sa nu isi vada copii suferind batjocora oamenilor un pic inconstienti.
Consider ca este de datoria noastra de femei sa incercam sa ne protejam si daca cu toata protectia se intampla sa ramanem insarcinate si nu suntem pregatite sau nu ne dorim, sau Doamne fereste copilul are probleme cred ca un avort poate fi o solutie.Dreptul la avort este un drept al nostru si chiar daca este considerat o crima tot dreptul fiecareia dintre noi ramane ,si este alegerea noastra care nu ar trebui judecata in alb si negru.
Multi pupici !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Sigur, problema are multe nuante, depinde cum o privesti. Daca privesti avortul foarte obiectiv si judeci la rece, eu zic ca Da este o crima. De fapt ce este avortul? Distrugerea sau uciderea unui produs de conceptie. Si asta nu este crima? Eu asa am gandit. Daca nu sunt probleme cu sarcina si faci avort asa din inertie, atunci raspunsul e clar.Problema este delicata atunci cand afli ca fetusul nu este sanatos si continuarea sarcinii ar insemna nasterea unui copil cu handicap. Din acest moment se discuta din pdv medical, ce inseamna riscuri si complicatii atat pentru copil cat si pentru mama. Decizia apartine in totalitate familiei si e foarte dureros sa iei o asemenea decizie. Eu lucrez la o comisie care examineaza anual copiii cu handicap. Am vazut cele mai grave forme de boala, am vazut in ochii acestor copii suferinta si disperarea pe chipurile mamelor. Ei sunt cei care ar trebui intrebati despre aceasta problema.

Carmen si bb Calin

Mergi la inceput