Despre gradinarit (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Hally hallo!!!...am aterizat si io!!!

Otilia si Anto,

hai sä vä spun cum am väzut eu la mama: ea läsa rosiile cele mai mari pe vrej, pinä se coceau bine de tot, dupä care le aduna, le scotea semintele si le punea pe un ziar sä se usuce...undeva la soare.
Dupä aia le punea intr-o pungä de hirtie si le tinea intr-un loc uscat si intunecos. Cind venea vremea, le planta ca sä facä räsaduri, dupä care le planta afarä, cind nu mai ingheta solul si cind erau deja destul de puternice...rasadurile se räresc, ca sä aibä mai mult spatiu intre ele...asa cresc mai vinjoase.
Poti sä pui si simburi de piersicä..de ce nu??...dacä fructul a fost ajuns la maturitate cind a fost cules, atunci este si simburele bun...atunci iese si planta, adicä piersicul!!

Babirusa,

cred cä si eu o am pe asta...are frunze gräsute si lucioase??...floarea corespunde descrierii tale si aratä intr-un fel ca floarea de colt.
Chestia este cä nici a mea nu a inflorit de la inceput...am luat un pui mic, care a crescut luuuung de tot si eu tot asteptam sä facä si flori..dar nimic!!!
Cred cä intii trebuie sä ajungä la maturizare, dupä care ii dä "bätaie"!!!
Puiul meu a stagnat cam un an, pinä a inceput sä creascä!!
Ce vreau sä-ti spun...cind infloreste, ziua nu miros florile deloc, dar de la ora 20.00 miros asa de tare cä trebuie sä deschizi fereastra!!!....sau sä o scoti pe ea din camerä.

Andreutza,

m-am uitat si eu pe cimbrul meu, sä väd ce scrie si este satureja ...bine, pe plic scria denumirea in germanä..."Bohnenkraut", la care Bohne, inseamnä fasole!!!

Azi mi-am luat bulbi de trifoi....tare frumos aratä in pozä!!!....face multe floricele, care cresc cam 30 cm ( bineinteles cu tulpinä cu tot!!!.....ce?.....credeati cä florile au 30 cm???)...sint rosii, mititele si tare gingase...o sä le combin cu margarete pitice...eu vorbesc acum de "versiunea balcon"!!!, unde trebuie sä mä limitez din lipsä de spatiu!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Azi imi pun cimbrul in pamant in ghiveci...sau o fi cimbrisor? :)Pe el scrie Thymus vulgaris. Aha...m-am lamurit citind mai atent ce-a scris Andreutza. E chiar cimbrisor. Pai asta-mi trebuie. Da' cimbrul la ce-i bun?
Intrebarea asta o am si eu, ca in Franta tot numai thym gasim si in dictionar e tradus cimbrisor, dar daca te uiti la cum se zice la cimbru cica e thym sau serpolet! Eu oricum nu stiu care-i diferenta dintre cimbru si cimbrisor. Pentru mine e totuna... (scuze Andreutza! )



~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia

quote:
Originally posted by petra

Acum mi s-a pus inca o pata! vreti sa v-o zic?
Da, vrem!
Si ma bucur ca n-ai renuntat la frumusete de bujori!
De o maniera generala, florile sunt decorative, nu pentru



~Otilia&LaAdelita~




Asa, deci, m-i s-a pus pata sa rasadesc in gradina niste tufe de afine! Mai ales ca duc dorul la afinata aia adevrata din Romania, care avea la fundul sticlei si boabe de afine!
Daca mai imi vin idei multe , nu o sa mai aiba sotul meu iarba de tuns in gradina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Mersi Cami. Pai voi incerca anul asta cu seminte cumparate, poate la anul le voi avea pe ale mele. Da ma cam indoiesc...sa ajung eu asa experta ca mama ta...
Petra, tu vrei sa ma dau cu capul de pereti? Ce-ti veni cu afinata aia de m-ai facut sa-mi ploua in gura? Daca-ti iese buna, te-ai facut cu mine la usa ta!
Spunea cineva ca a cumparat fasole cu flori rosii care arata tare frumos? Cum se numesc? Vreau si eu, dar dupa pastaile de pe plicuri nu mi-am dat seama care si cum!
Asa: am vazut undeva o iasomie frumoasa. Daca nu gasesc in magazin, am de gand sa fur! Problema este: cum? Trebuie sa scotocesc dupa o radacina? Sau ajunge o ramurica? Nu cred...Voi ce stiti?
Numai bine!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by mn



stie cineva cum ii zice la leustean si unde se gaseste in US?

multumesc



Mircea, stiu ca ii zice "lovage", dar eu nu am gasit. vorbeste lumea aici pe site despre trafic de seminte din Ro via US prin geamantane, ascunse in tubul de pasta de dinti sau trimise direct in scrisori de-acasa :)))

eu nu stiu translarea pentru bujor, desi nu cred ca am vreo sansa sa-l gasesc aici, la Petra sunt 4 anotimpuri, ea isi permite si lacramioare, ah, florile mele preferate. btw, lacramioare cum traduceti in americaneste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by conchita


florile mele preferate lacramioare in americaneste?



lily of the valey

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Conchita, lacramioara este lilley of the valley, intamplator mi-am tot cautat o lotiune de corp din planta asta, greu am gasit si am fost foarte mirata sa vad cine e de fapt
Bujorul mi se pare ca este peony.


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

peony? oh, okay, Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Spunea cineva ca a cumparat fasole cu flori rosii care arata tare frumos? Cum se numesc? Vreau si eu, dar dupa pastaile de pe plicuri nu mi-am dat seama care si cum!
Asa: am vazut undeva o iasomie frumoasa. Daca nu gasesc in magazin, am de gand sa fur! Problema este: cum? Trebuie sa scotocesc dupa o radacina? Sau ajunge o ramurica? Nu cred...Voi ce stiti?

Anto draga,
Am cautat info despre iasomie si se pare ca se inmulteste prin butasire in primavara sau iunie-iulie (adica prin butasi, o fi tot una cu lastarirea de care vorbea Andreutza?) sau prin seminte, dar depinde si de tipul de iasomie, cred.
Uite ce scrie in cartea mea: "Butasirea este o multiplicare vegetala care permite sa reproducem o planta identic. Prelevind bucatele din tulpinele sale sau chiar din frunze si replantindu-le in nisip umed putem crea noua planta. Primavara se practica butasirea zisa "verde", din tinerele mladite."
Traducerea e asa cum m-am priceput eu, sper sa ma corecteze Andreutza daca ti-am dat informatii gresite!
Eu mi-am luat fasole decorativa care face flori alb cu rosu, o poti vedea aici, se numeste fasole de Spania 'Painted Lady':
http://www.bakker.fr/ecProduct.asp?ID=8040&PCID=
Am vazut inca una care face floricele rosii, 'Lady Di':
http://www.bakker.fr/ecProduct.asp?ID=8039&PCID=
In pliculete am primit exact boabe de fasole pe care trebuie sa le plantez! La anul o sa pastrez boabe din recolta de anul asta (daca o sa fie...)
Succes!
Merci Cami de info despre rosii si ardei. Deci asa pot face si cu alte seminte (de exemplu de pepene sau piersica), le usuc la soare si le pastrez intr-un loc racoros si uscat?



~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput