Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chivi spune:

Scuze!
In ce sens s-a "rezolvat"?!?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by Chivi

Scuze!
In ce sens s-a "rezolvat"?!?!?



In perioada in care am postat subiectul, erau pe forum multe discutii in contradictoriu legate de aplicarea prevederilor ordonantei de urgenta 23/2003, prevederi care au fost preluate in Legea 577/2003. Prin publicarea rectificarii din MOf 50/2004, s-au curmat acele discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mog spune:

In cazul unui contract de colaborarea...ai aceleasi drepturi ca daca ai avea carte de munca?...adica nu te pot da afara daca esti insarcinata si dupa concediu de maternitate sunt obligati sa te primeasca?

Mog si pitic 15+ saptamani,DPN 8 August

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by mog

In cazul unui contract de colaborarea...ai aceleasi drepturi ca daca ai avea carte de munca?...adica nu te pot da afara daca esti insarcinata si dupa concediu de maternitate sunt obligati sa te primeasca?

Mog si pitic 15+ saptamani,DPN 8 August


Din pacate, specific unui contract de colaborare este caracterul temporar: se incheie pe o perioada determinata sau pana indeplinirea unui obiectiv.
Protectia efectiva a gravidei se realizeaza in cadrul unui contract de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_vd spune:

Buna ziua!Ma numesc Carmen , si am nascut o fetita pe data de 07 septembrie 2003.Am beneficiat de concediu prenatal 126 de zile care au expirat in data de 04 ianuarie 2004.Pe aceasta data (04.01.2004) am depus cererea pentru cresterea copilului timp de 2 ani.Intrebarea este daca beneficiez de cei 6.5 mil lei conform legii 577/2003.va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Vei primi indemnizatia de concediu de aproximativ 6,1 milioane lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Buna

Cu indemnizatia pentru concediu de maternitate m-am lamurit desi nu-mi convine dar asta e. Poate pana in oct, cand nasc se mai schimba ceva. As dori totusi sa te intreb ceva desi nu sunt sigura ca postez intrebarea la locul potrivit.

Eu lucrez ca si customer support (internet si date) cu program 8-23, adica prestam intre 8 si 23 , programul meu fiind de 9 ore/zi, 5 zile pe saptamana(9 ore din care 3 pauze de cate 30 minute). Programul pot sa-l incep oricand intre ora 8 si 14(depinde de program), intrebarea mea este daca este specificat undeva ca o femeie insarcinata poate fi scutita de program dupa o anumita ora (sa zicem 20)?

Imi este extrem de greu sa stau pana la ora 23 la serviciu

Multumesc

Geo DPN 10 oct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Exista o prevedere in acest sens in Codul muncii:
ART. 125
(1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncă de noapte.
(2) Femeile gravide, lăuzele și cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabordea spune:

Buna, as avea si eu o intrebare, va rog.. Eu am nascut pe data de 28.02.2004 si sunt in concediu postnatal, din care am efectuat ~43 de zile. Sotul meu este angajat de 20 de ani in acelasi loc de munca, si deci si-a platit asigurarile de atunci. Intrebarea mea este, daca el s-ar disponibiliza de la serviciul unde lucreaza incepind cu data de 1 mai 2004, mai poate intra in CIC pentru urmatorii 2 ani(eventual dupa ce termin eu de efectuat cele 126 de zile), sau este obligatoriu sa fie angajat la data intrarii in CIC? Multumesc.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Ana, din cele spuse de tine, sotul tau indeplineste conditiile legale pt a intra in concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani si a obtine indemnizatia aferenta. Daca se disponibilizeaza, va trebui sa solicite la Casa de pensii teritoriale acordarea concediului.

Mergi la inceput