Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihneag spune:

Multzam frumos!

P.S. Intre timp merge am incercat si site-ul lui Marius, posibil sa fi fost probleme de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by mihneag

NEavand la dispozitie toate legile (cu respect pentru Marius, dar in momentul la care scriu site-ul tau nu merge - cel putin la mine!) nu pot sa ma lamuresc exact.
Sotia mea a nascut dupa 1 ianuarie 2003 si ca urmare am 2 intrebari:
1. Cat e obligata sa fie in concediu postnatal? 42 de zile sau 63 sau trebuie sa scad zilele de prenatal din cele 126 de zile ?
2. Cat o sa fie indemnizatia de crestere a copilului?!

Scuze, dar m-am pierdut in toate dezbaterile pe aici si nu dau de legi. Apropo, pentru ca sunt Toma necredinciosu: pe unde gasesc legile respective.

Multzam frumos anticipat!



http://www.marius.rdsor.ro/legi/pagina_legislativa.html

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

STIMATI OAMENI DIN FORUM CARE INTELEGETI MAI BINE DECIT MINE ELUCUBRATIILE MAI MARILOR NOSTRII LEGIUITORI!!!
Am intrat in CIC cu data de 01.10.2003.Daca in 2004 inrerup CIC si lucrez 6 sau 10 luni,ulterior pot solicita CIC beneficiind de prevederile de la 01.01.2004?????????????

danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

quote:
Originally posted by danacaltan

STIMATI OAMENI DIN FORUM CARE INTELEGETI MAI BINE DECIT MINE ELUCUBRATIILE MAI MARILOR NOSTRII LEGIUITORI!!!
Am intrat in CIC cu data de 01.10.2003.Daca in 2004 inrerup CIC si lucrez 6 sau 10 luni,ulterior pot solicita CIC beneficiind de prevederile de la 01.01.2004?????????????

danny


Nu, vei primi aceeasi indemnizatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaHURDUBAN spune:

Eu am depus cererea pt. CIC pe data de 05-01-2004. Care e suma de care beneficiez si care e temeiul legal.
Mulțumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimat spune:

6.105 mii lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danacaltan spune:

Sunt insistenta aiurea - dar chiar nu exista nici o portita ramasa deschisa in litera legii???? Existe sanse sa mai apara modificari, precizari, norme metodologice???????
Alte precizari: mama singura - dar nedivortzata inca (deci nu pot beneficia de alocatzia de sprijin pt familia monoparentala); venit lunar:indemnizatia CIC = 2 mil lei + alocatie copil 210000.In aceste conditii pot opta pt alocatie suplimentara???/
Sunt in aceasta situatie cu indemnizatie pt. CIC sub limita subzistentei, deoarece patronul la care am lucrat in ultimii 3 ani,trecea in cartile de munca salarii minime...
MULTUMESC pt raspuns, Liviu.

danny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellys spune:

Absolut nici o portita.
Imi pare rau pentru situatia in care te afli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisor spune:

AM INTRAT IN CIC INCEPAND CU DATA DE 1.01.2004
(AM NASCUT PE 14.09.2003,DUPA CARE AM AVUT 126
DE ZILE DE MEDICAL)SI CEI DE LA INSTITUTIA UNDE LUCREZ NU VOR SA-MI DEA 6,5MIL.AM DISCUTAT ASTA SI CU LIVIU,LE-AM SPUS DE REXTIFICAREDAR TOT SPUN CA NU BENEFICIEZ,AQU ZIS SA LE DUC UN RASPUNS DE LA MINISTERUL MUNCII.SPUNETI-MI CUM SA PROCEDEZ CA SA-MI DEA TOTI BANII?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_d spune:

Buna,

urmeaza sa nasc la sf lui febr 2004/inceputul lui martie 2004.

cele 126 de zile de concediu de maternitate se termina cam la inceputul lui martie.
angajatorul m-a sunat azi sa imi spuna ca nu imi poate da CIC pt ca nu mai am zile ramase din concediu de maternitate ,minim 42, ca sa imi iau concediu de leuzie. ce fac? dupa cele 42 de zile de la nastere (in care nu primesc nici un ban) pot cere CIC? sa ma folosesc de concediu de risc maternal?

va rog ajtati-ma cu un raspuns.

multumesc
roxana

Mergi la inceput