MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Tocmai mi-am cumparat tarate de psylium in sfarsit ... eu m-am gandit sa pun cate o lingurita alaturi de taratele de ovaz dimineata in kefir

acuma la ce le mai folosesc ??? oare .... am citit pe net ca se face si maioneza cu galbenus de ou fiert si tarate d'astea

mie cel mai mult la capitolul linte imi place cea rosie ... dar e buna si cea verde si cea galbena ... toate-s faine , au gust diferit ffff putin ... ce-mi place la cea rosie ca se sparge si e aproape ca un sos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Eu m-am axat pe cea rosie, imi place cel mai mult. Cea verde si neagra da un aspect prea..inchis mancarii. Si nu am facut decat supa, asa o prefer. La turtite se pune si psillium?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu pun, cam 2 linguri rase la cat ai facut tu.Ies mai moi, mai afanate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Caress, se pare ca lintea de toate felurile e buna (galbena, maro, verde), conform www.montignac.com/en/search-for-a-specific-glycemic-index/" target="_blank">calculatorului de index glicemic. Acum nu stiu daca o considera pe aia rosie ca fiind maro:) Cea rosie se face f repede, banuiesc ca are fibre mai putine si deci IG mai mare.

Eu constat ca multe din mancarurile pe care le gatesc in mod obisnuit sunt conforme:)) Azi de ex am mancat cu totii crema de cartofi dulci (aici cred ca laptele de cocos ar fi discutabil, dar era light), apoi omleta (oua eco, evident) cu muulta salata mixta, doar sotul meu (care tine post) a servit mancare de stevie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

carolinah mi-era dor de tine ... nu ne-ai mai scris de cateva zile nimic nimic

referitor la leguminoase eu am gasit asta:
Soia fiarta 23
Linte rosie fiarta 36
Fasole rosie fiarta 42
Linte verde fiarta 42
Fasole galbena fiarta 44
Naut 47
Fasole alba fiarta 54
Fasole pestrita 55
Naut la conserva 60
Fasole pestrita la conserva 64
Fasole alba la conserva 69
Fasole rosie la conserva 74
Linte verde la conserva 74

deci lintea rosie constat ca e cea mai ok

ma bucur sincer carolinah cand vad persoane care gatesc monti in casa pentru toata lumea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Atunci o sa iau rosie prima data,mai ales ca fierbe mai repede.Laptele de cocos nu stiu, cocosul in general e conform, dar de F2.Daca nu mananci cu paine si nu faci sosuri de faina, cam toate mancarurile noastre sunt conforme-bine, exceptand cele cu cartofi.

Wow, Andanii, de unde sunt valorile astea????Nautul la conserva 60?Pai atunci humusul nostru ar fi neconform.Refuz sa cred!

Pe blogul Doinei, traduse de pe site ul oficial, valorile sunt:
Fasole uscata alba (tip cannelloni ?) 35
Fasole uscata mica,rosie (adzuki) 35
Fasole uscata neaga 35
Fasole uscata pestrita (borlotti) 35
Fasole uscata rosie 35
Linte bruna 30
Linte galbena 30
Linte verde 25
Naut (conserva) 35
Naut 30
Sursa:http://doi4montignac.blogspot.ro/search/label/3.IG%20in%20ordine%20alfabetica
Si din ceea ce am citit ,toate valorile la leguminoase sunt pentru boabele fierte, ca nimeni nu mananca fasole sau linte cruda-cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Am facut o mica cercetare despre LINTE:

linte rosie (e mai deschisa la culoare, nu e rosu, cred ca e cea galbena)-IG=30, Fibre 7.9 g/100g
Linte rosie fiarta-IG=36
linte verde-IG=25, Fibre 0.4 g/100g
Linte verde fiarta-IG=42
Linte verde la conserva-IG=74 !!! (ATENTIE!Am gasit pt. naut la conserva-IG=60)
linte maro (sau neagra)-IG=30

ROSIE, VERDE SAU MARO?
Exista mai multe soiuri de linte, însa nici una dintre variante nu trebuie consumate în stare cruda, negatita. Motivul? Anti-nutrientii pe care îi contine lintea inhiba absorbtia si metabolizarea nutrientilor din alimente. Timpul de gatire este diferit: lintea rosie-20 de minute, cea verde-cca 30 de minute, iar lintea maro- 40-50 de minute. Lintea rosie este cel mai des folosita în supe-crema, în timp ce lintea verde si cea maro sunt folosite în preparatele de tip "tocanita".
Pe lânga fibrele si proteinele pe care le contine (este un excelent substitut pentru carne: 100g linte gatita contin aceeasi cantitate de proteine ca 134 g de carne de vita), lintea mai are în componenta fier, calciu, vitamina B, carbohidrati, fosfor, iar grasimi doar în cantitate foarte mica. Lintea nu contine colesterol. Consumând-o în combinatie cu cereale (ex. orez), se obtine ceea ce se numeste o "proteina completa". Asta înseamna ca oferim organismului nostru proteinele pe care le poate procura numai din alimentatie.
Contributia adusa de linte la sanatatea inimii nu consta doar în fibre, dar si în cantitati semnificative de acid folic si magneziu. Acidul folic ajuta la scaderea nivelului de homocisteina (un aminoacid care este un produs intermediar în cadrul unui proces metabolic important numit ciclul de metilare). Atunci când avem suficient magneziu in corp, venele si arterele respira "relaxate". În plus fata de furnizarea de carbohidrati cu eliberare treptata de energie, lintea creste nivelul de energie din organism prin completarea rezervelor dvs. de fier. Are 18 aminoacizi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

caress uite aici am gasit asta .... http://prodieta.ro/dieta-indice-glicemic-ig-cum-sa-slabim-mancand-sanatos-alimente-cu-indice-glicemic-mic/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

si inca ceva caress .... conservele au toate valori mult mai mari, prin conservare ii creste indicele ffff mult ... si la mazare e la fel ... cea cruda e ok , cea conserva nu ... din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Ce tare, toate am cercetat . Vedeti, tinem una la cealalta si nu ne lasam sa gresim

Mergi la inceput