MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Neata, si eu matinala, extrem de matinala, ca am schimbat salteaua de la pat. Este, noua si minunata, dar nu e vechitura aia in care ma mulam printre damburi si dormeam bine (ma rog in ultima vreme nu mai dormeam chiar asa de bine, de aia am decis sa o schimbam).
Acum pana ma obisnuiesc cu noua saltea...
Deocamdata eu sunt la cafea. Micul dejunmai incolo. Inca nu pot gandi, pana nu am toata cantitatea necesara de cofeina in stomac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Dulcetica, daca faci clatitele cu faina de migdale sau cu faina monti( integrala cu tarate) poti sa pui lapte monti(smantana dulce diluata cu apa).

Carmen, ce poza faina ai la avatar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Dulcetica, cred ca ti-am scris si ieri, inainte sa te apuci sa faci produse de panificatie, briose sau deserturi Monti, trebuie sa iti cumperi anumite ingrediente indispensabile, altfel nu ai cum.Iti fac o lista cu strictul necesar.Cu deserturile grele si calorice nu trebuie sa exagerezi, eu nu ti-as recomanda sa faci mai mult de o data pe saptamana in primele saptamani, si sa le mananci cu moderatie.Cu cele care contin cantitati mari de tarate, din stricta mea observatie personala, poti exagera, nu numai ca nu ingrasa dar parca ajuta la slabire.Ai scris ceva de ,,in orasul meu''-nu esti din Bucuresti?Oricum, ce nu gasesti in supermarket , gasesti la magazinele naturiste si la Plafar.

Lista pentru incepatori:

-tarate de grau ( sa le alegi pe cele mai marunte si cat mai curate, de obicei pungile sunt transparente asa ca le vezi)
-tarate de ovaz
-tarate de psyllium-eu le pun in turtitele de tarate, ca sa iasa mai molcute putin
-faina integrala de grau-pe care sa scrie macinis integral-retine ca nu ai voie sa o folosesti ca atare pentru nimic, trebuie obligatoriu amestecata in proportie 50:50 in grame cu tarate de grau sau de ovaz rasnite fin, asa rezultand FAINA MONTI
-rasnita de cafea-asta nu e ingredient dar e foarte utila
-faina de naut-asta merge bine la briose si la mamaliga Monti, nu am folosit-o niciodata la dulciuri
-migdale crude decojite-sunt bune ca gustare, sau daca le macini obtii faina de migdale care se foloseste la prajituri, biscuiti, etc
-smantana lichida 15% ,sa nu fie din aceea vegetala!In dieta Monti inlocuieste laptele in retetele de prajituri, si se foloseste ca atare sau diluata cu apa in diverse proportii.O poti pune si in cafea, dar nu la mese glucidice,evident.
-lapte 0,1 % grasime,iaurt 0% grasime,branza de vaci degresata-ti-am mai spus, astea eu le mananc separat,sau la micul dejun fara grasimi.
-fructoza naturala-gasesti in orice supermarket
-gem dietetic, din acela pentru diabetici.Eu am luat si din cel ieftin, de la Arovit(de capsuni), am luat si nemtesc, la 14 lei borcanul,e diferenta mare intre ele, dar merge si cel de 4-5 lei.Se poate face si in casa, fie din mere rase, fie din fructe congelate.
-mix de seminte, sau seminte luate separat-susan, in , fl soarelui

Cam atat imi vine acum in minte, daca mai are cineva completari de facut, editez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Buna dimineata si de la mine!

Si eu m-am trezit, e adevarat ca nu asa devreme ca voi, desi m-am culcat in jur de 3 dimineata, am vazut un film
Am mincat deja un mar, acum ma duc sa-mi fac o bautura calda din praf de roscove, cu gem de prune si paine integrala. La prinz am mincare de stevie, am pus si aseara in ea 2 linguri de tarite de ovaz si a fost foarte buna. Sa vad, poate fac si o supa de linte. Mai am si putina varza. Daca am chef, poate fac si niste humus, dupa reteta mea Nici eu nu prea petrec mult timp prin bucatarie.
Dulcetica, si eu practic apa pe stomacul gol, dimineata, chiar calda. A inceput sa-mi placa!
Sa stii ca si eu ma confrunt cu aceleasi dificultati, ca si tine, dar vad ca fetele au rabdare cu noi ne ajuta mult. Eu mi-am propus sa-mi fac variante de meniu pe stilul meu vegetarian pe care sa le rulez. Felicitari pentru kg de care ai scapat (ai vazut, nu trebuie sa mai spunem ca slabim )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ariadna16

Felicitari[/b] pentru kg de care ai scapat (ai vazut, nu trebuie sa mai spunem ca slabim )

De ce sa nu spun ? Eu pt asta tin ,desi sint perfect de accord ca elimina multe alimente proaste ,insa pina nu ajung la faza 2 ,ca sa fie un mod de viata e ceva drum.
Caress,trebuie sa tiparesc lista si s-o iau cu mine.Da,cred ca la naturiste ar trebui sa aiba,desi ,poate pt ca nu m-a pasionat faina de naut,faina de migdale cum am vazut ca spunea Puisor,nu am observant sa aiba. Nu-s chiar o clienta atenta,asa ca s-ar putea sa gresesc.Nu-i problema ca n-au la mine ,ca mai circul.
Ariadna16,apropos de apa calda,ai constat ca are un effect real ,.ca sa ma stimulezi si pe mine.Merci!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Faina de migdale gata facuta eu am gasit intr-un singur loc,si mi s-a parut foarte scumpa, nu merita.Ia migdale si rasneste-le, e perfecta asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Dulcetica, eu ma refeream la ceva ce-am postat cu ceva timp in urma, poate tu nu ai vazut. E vorba de constientizarea cuvintelor.
Renuntati in gandurile voastre la sintagma Vreau sa slabesc repede. Nu iti propune sa slabesti, pentru ca nu vei avea sustinere din partea sufletului tau. Pentru el a slabi inseamna si a-ti slabi imunitatea, a-ti slabi vointa. Sufletul tau vrea sa fii bine cu tine asa ca reformuleaza dorinta. Propune-ti sa ajungi la o anumita greutate, sa eliberezi un numar de kilograme.
Da, eu cred ca are efect apa calda pe stomacul gol, bauta dimineata la trezire. Degreseaza si curata intestinul, pregatindu-l pentru alimentele pe care le vei consuma (e diferenta dintre a spala cu apa calda si apa rece ). Plus ca eu am constatat ca are efect si pe tranzitul intestinal, mai ales ca am eliminat de tot cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, ca o bei calda sau rece, in 5 minute ajunge la 37 grade, temperatura stomacului ...si tot la temperatura aia trece si in intestinul subtire.Unde daca e apa chioara se absoarbe urgent si nu spala nimic, trece in sange, ajunge la rinichi, faci un pipi si aia e.Doar yoginii foarte avansati stiu ca au capacitatea de a si impiedica absorbtia apei la nivel intestinal, si pot controla ca ea sa ajunga sa traverseze inclusiv intestinul gros.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

O cana de apa calda bauta dimineata pe stomacul gol (cu lamaie stoarsa ar fi chiar mai bine) ajunge direct in intestine si curata mucusul acumulat in ziua precedenta.
Ajuta la digestie, la hidratare, la ten, la slabit. Sunt persoane care sustin ca in cateva luni, fara o dieta speciala, poti scapa de aproximativ 3 kilograme cu ajutorul acestui mic truc.
Apa calda ajuta clar la accelerarea tran­zitului intestinal, mai ales dimineata. Apoi, apa calduta poate fi un bun vehicul pen­tru bunatatile si, mai ales, grasimile din micul dejun, care vor stagna mai putin la nivelul digestiv superior unde ar putea fi absorbite.
In medicina traditionala chineza, apa cal­da pe stomacul gol face parte din reme­diile de atac la obezi.
Exista chiar si o dieta cu apa calda, care recomanda sa se bea cate o cana de apa calda inainte si dupa fiecare masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu vreau sa te superi pe mine, si nu insist asupra subiectului.Singurul lucru pe care il face este ca, intr-adevar, stimuleaza peristaltismul intestinal, pot sa iti explic si prin ce mecanism fiziologic, dar nu asta e important.Restul sunt doar basme,din punct de vedere medical nu au nici o baza stiintifica.Iar mucusul de pe intestin este extrem de normal si de benefic, pentru ce ai dori sa il indepartezi, admitand prin absurd ca ar avea capacitatea asta???

Mergi la inceput