Piersicute de iulie august (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

leti, eu zic ca 6-700 ml/zi de lapte nu este putin; insa din cum scrisesi tu in capitolul anterior, parea ca bea f f putin lapte.


ai mei au asa:
- ora 9: 180 ml lp
- ora 12: aprox 130 ml gustare de fructe (+/- cereale) +150 ml completare lp
- ora 15: aprocx 150 ml piure legume (+/- ou sau carne) + 150 ml completare lp
- ora 18: aproc 130 ml iaurt + 150 ml lp
- ora 21: 180 ml lp
- ora 24: 180 ml lp

probabil ca pare exagerat ca ai mei au, la aproape 10 luni, 6 mese pe zi si ca inca beau cam 1 litru lapte (apa beau putina, sa zic 50 ml), dar eu asa cred ca e bine pt copiii mei plus ca eric tre' sa bea multe lichide (pt rinichi) si cum apa nu prea vrea...(cu sucurile si ceaiurile eu nu prea-s de acord la copiii mei), laptele ramane de baza.

antonik, lml
ada, casa de piatra, sa fie intr-un ceas norocos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Fetele, gata. Sunt rupta de oboseala. A iesit super. Trebuie sa va povestesc. Am fost de dimineata la coafor si la machiaj. La 13 am fost la starea civila. Cand faceam poze si intram, fotografa nu a vazut o masa de sticla in spatele ei si a dat peste ea. nu va spun ce zgomot a facut. Oricum primul meu simt a fost ca in momentul acela s-au spart toate necazurile. Trebuia sa facem noi ceva sa ramanem in analele primariei. Oricum am avut numai chestii. M-au confundat in strada cand faceam poze si filmau, au oprit madinile sa intrebe pentru ce film sunt acolo. Imi venea sa lesin de ras. Da, era filmul meu. O sa pun si poze. Tortul Alinei a fost super. In ton cu rochia, s-a mancat tot. Ma rog a u mai ramas la ora asta cateva persoane. Va pup si va doresc noapte buna..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Neata,cafeaua o dam tot noi si azi ca suntem cei mai matinali.
Ada,cum e prima zi de proaspata sotie?
Balanta .Ai tai papa chiar f mult laptic.
Anto,daca iei saltea,trebuie musai si perna cu memory foam.Aici eu am de la dormeo,sotului i-am luat dintr-un supermarket,dar nu se compara cu a mea care e mult mai ok.Crede-ma eu cand dorm in alta camera pe saltea normala nu ma odihnesc deloc,oricum cred ca va fi on investitie pe care sigur nu o veti regreta.
Iuli,ce mai face Mihaita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata fetele.

Ada - casa de piatra si mult noroc pe noul drum. super tare faza cu fotograful, vrem poze!!!!!

Leti mie mi-a spus pediatra ca dupa 8 luni sa aiba si a treia masa de solide. Daca nu are probleme cu vreo alergie la proteina de v ai putea incerca sa ii dai iaurt, majoritatea copilasilor il adora.

Noi aveam palnuri mari penu azi, de stat toata ziua in parc doar ca vremea nu tine cu noi sper doar sa nu ploua.

Carmen timpul este si pentru noi cea mai mare problema. Cel mai multe facem dimineata iinainte de a se trezi cei mici sau seara dupa ce au adormit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Ada, sa fii fericita si sa ai mereu parte de clipe frumoase alaturi de cei dragi tie. Casa de piatra. Sa ne anunti cand pui poze.
M-am amuzat cu patania ta...Ma intrebam cu cine te-or fi confundat in strada? Cu vreo actrita! Hihihihihi.

Fleur,ma intrebai ce mai gatesc:

- cartofi frantuzesti (un cartof fiert, cu galbenus de ou si smantana). A mancat tot!
- ghiveci de legume cu orez
- de putina vreme i-am introdus painea: miez de paine cu branzica Almette cu smantana. Sau crema de branza facuta in casa cu tot soiul de verdeturi (marar, ceapa verde,ardei rosu, etc..)
- gris cu lapte in care pun si mar razalit, scortisoara si un pic de branzica. Ii place fff mult.
- taietei cu lapte
- budinca de branzica cu taietei la cuptor.

O sa mai revin si cu alte meniuri.


La Multe Multe Lunite si la multi ani frumosi si sanatosi pt. piersicutele noastre: Eric, Patrick, Denis si nu in ultimul rand Sara mea, care va da o felie mare de tort!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Ce vreme de r.... ! Si visam o iesire la iarba verde si o plimbare prin padure !

Ada : tare faza cu pozele si intamplarea din primarie :-) !

Ma duc sa fac un dus, sa profit ca doarme manza !

Va doresc o duminica minunata !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Neata si de la noi! Multumim pt cafeluta!

Ada, cred ca ai fost superba! Clar credeau ca esti protagonista vreunui film, dar ce nu stiuau ei e ca erai in propriul film! Casa de piatra! Si poze, multe poze! Ca tort sigur nu mai ai!

La multi ani sarbatoritilor zilei! Eric, Patrick, Sara, Denis! Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumim de cafeluta si de urarile pt ieri. La multi ani si de la noi celorlalti sarbatoriti.
Intru asa pe fuga sa ii urez Adei casa de piatra inca o data. Ma bucur ca a iesit bine totul, cu pataniile de rigoare sa aveti ce va aminti.
Pusi, multumim de ideile de papa.
Leti, mie mi se pare super ok. Eu as merge spre introducerea si celei de a treia mese. Se va micsora probabil cantit de lapte, dar daca ii dai iaurt si/sau branzica....
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Neatza! LML sarbatoritilor de zi si multumim de urari pt ieri!
Ada - ma bucur k a iesit bine, sunt convinsa k ai fost ravisanta ;)) casa de piatra inca o data!
Leti - si eu zic k e ok cant de lapte, e vremea sa introd a treia masa de solide si cred k poti,micsora cant de apa in favoarea laptelui dk bb accepta. Oricum e bine sa bea multe lichide, indif ce. Citeam k la varsta asta 4-500 ml lp pe zi le asig necesarul de fier, deci sunteti ok.
Waw am dormit 11 ore fara sa ma misc, fara grija, fara foieli :) ce bine ma simt!!! Inca lenevesc in pat, astept sa vina sotzulache sa ne apucam de curatenie pe balcon, gateala si pe seara mergem sa o recuperam pe Chitz.
Va poop si sa aveti o duminik linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Fetelor,i-as da iaurt dar nu vrea.Mu-i place deloc.
Maria,Silviut cu 3 mese de solide cate lichide mai bea adunat?
Roxy,nici nu ne mai povesti,k eu sunt rupta de somn.

Mergi la inceput