Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

adinag, nu pot altfel. Conditionarile mintii mele, dar prefer sa dorm noaptea linistita. Chiar daca are si Julia dreptate, cu copilasul care a traversat vaginul in cazul nasterii naturale. Numai ca eu percep chestia respectiva ca pe ceva firesc, natural, pe cand amestecatul hainelor, patate sau nu, ca pe ceva nefiresc, nenatural.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Bre, dar chilotii si ciorapii nu se spala laolalta cu tricouri si pulovere. Se spala diferentiat pe culori, tesatura si temperatura. Deci eu spal chilotii si ciorapii seaparat de restul. Prosoapele se spala singure intr-o tura, tricouri albe cu camasile sotului, coloratele cu colorate, si acolo intra si dantelurile mele intime la gramada cu tricourile copiilor si late cele. Si pe urma lucrurile mai fine, matasuri, fiecare dupa cum le e indicatia. De multe ori astea le spal de mina, ca nu pun o masina pentru o cirpa. Iar daca ar fi sa spal separat chilotii copiilor de chilotii mei si pe culori si temperaturi, pai as pune cite 10 masini pe zi si as consuma curent si apa in timpenie pentru spalat cite trei cirpe la o masina. Pe bune, pe voi nu va usuca la buzunar? Adica logica microbiala nu are, dar nici macar financiara. Eu string rufele o saptamina si mai bine uneori, pina se fac munti, ca sa am suficiente dintr-o categorie sa imi intre cit mai mult la o masina, sa nu spal aiurea. Soacra-mea in schimb, cum are doi ciorapi, cum baga masina. Ei bine, ei la o casa de doua persoane au consum mai ridicat la curent (si au si becuri chioare in casa si mai mult stinse) decit noi patru persoane, din care copiii fac cit doi, ca se schimba cel putin de doua ori pe zi. Si pe noi tot ne usuca la buzunare, eu sincer nu stiu cum naiba faceti voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La mine e casa de 4 persoane din care 3 baieti/barbati - adica tone de ciorapi albi si negri (de la sport si scoala/serviciu). In weekend spal si diferentierea se face albe si colorate. Daca adun prosoape pt o masina - le pun separat la 60 grade, daca am doar un prosop ratacit merge cu rufele de culoarea lui. Se spala la masina tot (inclusiv dresuri sau jucarii de plus, covorase, geci de iarna) - lucrurile mai fine sau sensibile fiind puse in saculeti speciali.
La primul copil - deh, tacaneala de mama proaspata - am spalat de mana lucrusoarele lui cateva luni bune si le mai si clateam in zeci de ape. Apoi mi-a trecut. La cel de-al doilea bagam tot la masina, la gramada. N-a avut nici unul nimic. La cate prostii au bagat in gura cand erau mici, la cata apa (cu pp si ce-o mai fi) au inghitit in piscie...sa fim seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu mai stiu care a scris ca in piscina poarta costum de baie si e altceva.
Altceva in ce sens ? :-) Protejeaza impotriva migrarii microbilor ? :-)))


In rest, Julia, ai mare, mare dreptate !
Si tu Cristoiu, bine punctata treaba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Baie n-am facut nicodata cu Alex, nici bebe si nici acum ca e mare . In cada, vreau sa spun. Nu avem loc amandoua, plus ca-i mai trebuie jucarii, etc, ce sa tot ies
Hainele ei le spal separat si acum. Asa m-am obisnuit, nu mi se mai pare mare-lucru. Si hai sa va scandalizez de tot: pana la 1an i-am calcat toate hainele si pe fata si pe dos. Acum ii mai calc si pe dos doar lenjeria intima.
Foooarte rar s-a intamplat sa mai adaug ceva de-al meu in masina cu hainele ei, de-ale lui taica-su never.
A, stati ca mai am un pitic: nu-i dau haine noi nespalate.
Nici Alex n-a avut crocobauri.
Edit. Alex intra peste mine in baie si acum, indiferent ce fac acolo. Cand fac dus se aseaza pe capacul de WC si-mi tine de urat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

.
A, stati ca mai am un pitic: nu-i dau haine noi nespalate.


Asta nu e pitic. Si eu le spal mereu, chiar se recomanda pe ambalaj sau etichete. Miros a depozit, vopseluri, nu stiu a ce.Mai discret sau mai puternic.
Dar oricum, cu exceptia hainelor mari de stofa,costum sau pantalonii lui barbatu-meu, le spal si eu.

In rest, cred ca e vorba de obiceiuri. Fiecare casa cu ale ei. Dar daca obiceiurile sunt din considerente de microbi, atunci punctul de start e un mit. :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cristoiu, masina mea de spalat are programe in care pot sa setez de la 1/2 kg rufe pana la 7, pe temperaturi si durate diferite de la 15 minute pana la 3 ore si jumatate. Uscarea o folosesc doar la perne deci rar. Deasemenea am o multime de optiuni si la centrifugare, astfel incat daca am timp nici nu storc prea tare rufele. Asa ca pot creste eficienta chiar si la haine mai putine.
Nu spal evident doi ciorapi intr-o tura ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

cristoiu, eu spal hainele mele impreuna cu ale sotului. Le spal in doua ture, cele inchise la culoare si cele deschise la culoare. Albiturile le pun cu cele deschise la culoare. Se strang saptamanal doua masini, pe programul 4, temperatura 40 de grade, durata 90 de minute. Masina plina.

Hainele copilului le spal tot in doua ture, insa pe programul 8, temperatura 30 de grade, durata 30 de minute.

Nu avem lucruri fine. Prosoapele le spal des, nu apuca sa se stranga o tura numai de prosoape. Lenjeria de pat, cand se strange de o masina.

Puloverele le-am spalat cu Perwoll, pe programul 9, program special pentru lana, nu mai stiu durata, parca 75 sau 90 de minute, program din doua etape.

Noi spalam la soacra-mea, ca nu avem masina noastra. Cunosc consumul de apa al soacrei, cunosc curentul lor. E mica diferenta.

Sotul "consuma" zilnic o camasa, o pereche de chiloti si o pereche de sosete. Duminica am numai din partea lui 6 camasi, 6 perechi de chiloti si 6 de sosete, ca lucreaza si sambata.

Copilul, daca iese afara pentru tavalit, e ziua si randul de haine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Spal hainele pe criteriu de apartinator, ce culori, ce alea alea
N-am avut nici un incident prea mare, o data sau 2 ori i-au iesit sotului o camasa si o pereche de blugi de un roz foarte trendy si binenteles ca a fost incantat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nwow, bai frate, deci clar, curentul e mai ieftin in Romania. Eu foarte foarte foarte rar spal la program mai lung de 30 de minute, asta doar in cazul in care hainele sunt patate rau, in general ale copiilor, nu ale noastre. Si stiu si eu de optiunile pe kg, ca si masina mea cintareste si isi ia fix cita apa ii trebuie pentru cantitatea de rufe. Dar energia e tot aia, nu consuma mai putin curent la cantitate redusa de haine.

Ah, cu piscina cu costumele de baie versus goi ... Uite ca noi mergem si goi. E mai igienic.

Germs, bacteria, and mold can grow very quickly on wet bathing suits. Medical professionals warn that wearing damp swimwear for long periods of time can cause a number of infections and rashes in children and adults, and warn against sharing bathing suits with others.[7][9] They suggest changing out of a wet bathing suit right away can help prevent vaginal infections and itching in females[10][11] and Tinea Cruris "Jock Itch" in males.[12][13]

De pe wiki.

Mergi la inceput