Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Platforma noua va intra in functiune pe 1 mai. Pana atunci vom scrie aici si ne vom juca dincolo.
E un subiect de test acolo si puteti incerca orice.
Chiar sa trimiteti mesaje, sa va puneti semnaturi, sa va configurati userul.

----
Mei, eu nu am fost sportiva. insa de cand cu copchilu m-am dat cu patinele pe gheata, cu rolele, am alergat cu zmeul, cu bicicleta, am jucat badmington.

Ea a calarit rolele, heelysii, copacii si batatorul de covoare ceva de speriat.
Acu prietenele astea ale ei nu stiu sa mearga cu rolele.
Dans nu vrea, da' se deschide langa mine o sala de asta de aerobic. Cine stie poate o conving...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Daaa, dau minusul.
Deci ii dau un plus la fiecare test de 100% si in rest minusuri. Cum da in general cam 4-5 testepe sap, din care jumate sunt 100% trebuie sa ma tin de minusuri, ca doar n-o sa-i cumpar cate o jucarie pe sapt.

Acum de ex, Flavia are 6 plusuri si el are (-1) ...

Si noi avem discutia cu mancarea ...identica ...nici nu ajunge acasa si spune ca el nu mananca ...Michelle, mie mi-a mai dat cineva o idee si vad ca merge. Ii pun intr-un castron mare, tot 2 polonice de ciorba, dar ii apare gol pe jumatate ...si negociez cu el sa manance cateva linguri alea ...

De cateva ori m-a intrebat - esti sigura ca aici sunt cateva linguri ? Sigur ca da, nu vezi ce gol e castronul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nee...nu merge...
noi avem niste cstronele cu linii si stie ca sa ii pun pana la prima linie nici un strop mai mult...dar incap 3 polonice
oricum si acum ii mai dau in gura, ultimelele linguri de supa, zarzavaturile...asa ca ce sa mai vorbesc...
credeam eu cand avea 3 ani...si ma luptam cu el sa mainince singur ca si la 10 ani o sa-i dau cu lingura?!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu de ex am abandonat lupta la mancare ... ma gandesc ca sunt alte batalii pe care trebuie sa le castig. Maica-mea insa nu se lasa ... si se enerveaza, il cearta, el e mai tanar, nervii mai tari ...

Eu i-am spus sa il lase in pace si mama zice ca cica nu ii respecta ei munca ... pai bai nene, daca gatesti ceva ce nu ii place ?

El zice dimineata ca mananca cereale, maica-mea ii pune sunca, rulada de cascaval, humus si lapte. Vine Alex jos si zice "nu mananc asta" ...si se duce sa isi puna cereale. Si mama cica nu o respecta ...

E drept ca pe de alta parte mananca extrem de multe dulciuri ... daca nu gaseste prin casa, mananca unt de arahide cu gem, mananca zahar gol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello dupa 1h de somn, nu m-am trezit la timp sa merg sa iau pe E de la scoala si a venit singura, adevarul e ca scoala e la 3min de walk de noi, nu traversat,nu nimic.Eu m-am bazat ca se duce buni,care a zis ca m-am dus eu,e ok,asa s-a simtiti si ea ok ca s-a descurcat.
Carmen, Sefa si cine mai e interesat, de talking back-am instaurat o regula, de care si eu trebuie sa ma tin 100%de ea,numai ce vb de lup care a venit de la scoala, a fost ok pina a ajuns la quinoa sa o manince si a inceput cu vb si pierdere de timp.
Dar vroiam sa zic ca am facut o lista cu tasks for ea, dc se tine de ea castiga 7$cad,if not eu ii iau banii inapoi si acuma asta cu cititul-eu zic ca ei merita si odat as anu iiducem undeva unde is doresc ei mult-cum ar fi b-day party sau concert,adica dc le zicem ca nu mergi acolo dc nu termini cu comentariile sau dc nu faci lectiile , sa ne si tinem de cuvant-aici gasesc eu ca gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Apropos de talking back sintem si noi acolo la 9 ani. Mie mi s-a parut ca nimeni pe lumea asta nu m-a invatat mai clar cind e momentul sa tac. De la copil am invatat. Sint multe momente cind e mai bine sa taci, sa inchei jocul de pase. Spun ce am de zis cit mai scurt si clar si scurtez avalansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Sefa-si E ar minca zahar gol,ocazional o las, adica 1 data la 3 sapt cred, dar ea le are cu inghetata, si in final o mai pacalesc cu mincarea ca sa ii dau niste inghetata.
Mai eu zic ca cereale nu e ok zilnic, mai ales ca sunt super procesate, la noi e o zi de cereale cu lapte, o zi ou, o zi sandvis,o zi crenvust,si apoi repetam..E nu stiu ce are de vreo 2 sapt de cand avem numai lapte de migdale si de soya de nu mai vrea cereale,dar sper maine sa o dau pe brazda..
Ce zi ai azi de mincat, sau ai trecut la portii mici, fara cartofi,piine,sugar si paste si mergi la gym:)?
Aqai-nice feluri de mincare.
Michelle-vreau si eu reteta de supa de seafood.
A mai intrebat de artichockes-e simplu, le bagi la food processor, le marunteste si le amesteci cu 2 catei de usturoi,3 feluri de brinza rase si 2 linguri de maioneze si se da la cuptor pt 10 min, iese un deep super-E baga din asta zilnic dc ar avea cu crackers..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Da Oana, ai dreptate ... dar al meu vine peste nervii tai, asa cum spunea Viv ...

Eu: Inceteaza, ti-am explicat de ce ai luat minus
El: mama,dar nu am facut nimic, am vorbit eu urat ?
Eu : liniste
El: nu am luat minus
Eu : liniste (fierband)
El: nu am luat minus
Eu: maine e cald afara
El: stiu, o sa port tricou, dar nu am luat minus
Eu: Alex, eu nu mai discut, eu hotarasc si ai luat minus
El: nu, nu exista motiv sa iau minus
Eu: liniste
El: liniste
Eu: liniste
El: mama, nu am luat minus ...

Si tot asa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Pai Oana si eu zic scurt si clar 1 data, dar el vine dupa mine ca de ce, ca nu e fair, ca o fi, ca o pati si continua tirada. Daca tac si nu zic nimic se enerveaza mai rau ca il ignor si tot asa. E fff incapatant, dar si eu sunt.
denisa, nu am inteles care e regula ta in afara de a o plati pt chores (lucru pe care eu nu sunt de acord sa-l fac, treaba in casa nu se plateste, pe mine nu ma plateste nimeni sa gatesc, sa fac curatenie, le facem pt ca traim acolo. eu ii dau bani pt grade-uri, dar asta doar la sf de trimestru si tot asa sume infime). Ce faci cand iti raspunde inapoi si nu se opreste? Asta cu taiatul filmului, bday party, etc am facut-o si eu si o fac dar doar atunci cand face scandal, nu cand raspunde inapoi, ci cand se lasa cu usi trantite si cur dat de pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Eu am zis ca s-a mutat Buflea la mine. Povesteste exact cum se poarta fiu-meu.
Va zic eu, va pacaleste ca e pinguin, e randunica din aia fff iute de are timp sa ma viziteze atat de des.

Mergi la inceput