Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

michelle-usa, adica ii propui lui buflea sa manance o coaja de paine pe zi?
Exista multe piedici ale corpului care pot duce la slabire (foarte) incetinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mi-as propune mie...daca as putea....
eu cred ca tine de cantitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu va spun ca exista un complex de factori care duce la obezitate(brrrrr, ce urat suna). Sigur cantitatea de mancare ingurgitata este hotaratoare, dar de ce ajunge un om sa consume mai mult decat trebuie sau mancare in componenta nepotrivita si cum se descurca propriul corp cu asta e o alta poveste.

Michelle, orice corp uman supus infometarii va slabi, asta e clar, insa lagarele sunt extreme, departe rau de realitatea cotidiana si presupun privarea de vointa proprie.

Exista componenta genetica, foarte importanta care determina modul de prelucrare a alimentelor si uneori si raportul psihic cu ele, eu asta spun ca e cel mai important, genetica. Exista apoi obisnuintele alimentare care sunt capatate inca din copilarie si fixate ani de zile, exista modul fiecaruia de a reactiona la diversi factori psihici din viata de zi cu zi.

Da, omul se ingrasa de la mancare si se imbata de la bautura, cum zice o vorba populara, dar influentele bagajului personal (genetic, starea de sanatate si starea psihica) nu pot fi negate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

aud multa lume da vina pe tiroida...ca nu pot sa slabeasca. dar, stau sa ma gindesc ...femeile care in razboi erau duse in lagare...stiti voi unde...in poze nu se vede nici una grasa...oare, chiar nu se suferea de tiroida pe timpul ala...sau de fapt daca chiar nu maninci, nu te ingrasi???


michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"

Normal ca slabesti prin infometare ... problema este ca una e sa te infometeze nazistul si alta e sa te infometezi tu ... stiti cum simt ? parca sunt in lupta cu corpul meu ... mintea imi spune sa nu si corpul imi cere ...baiii, asta trebuie sa simta si cei dependenti de droguri. Mintea le spune ca nu e bine si organismul le cere si ei nu ii pot face fatza ... nasol, e greu de tot.

Eu nu mamanc prostii - din contra - nu mamanc paste, nu mananc pizza, nu imi place ciocolata, inghetata ... mananc insa mult, mi se umple greu stomacul ...of, nu stiu cum sa va explic.
De o saptamana mi-e foame non-stop si desi saptamanal mananc toate alimentele, in fiecare zi poftesc la altceva. Azi am avut pateuri si mi-e pofta de branza ...cand am mancat branza imi era pofta de oua ...bai si sunt le 3 zile distanta de a manca oua, dar nu conteaza, conteaza ca atunci cand le mananc nu ma satisfac, nu imi dau starea aia de bine. Pentru ca probabil nu le mananc in combinatie ... si mi-e rau, nu stiu cum sa va explic, daca nu mi-e foame, mi-e rau, daca nu mi-e rau, mi-e foame ...daca mananc normal (cum am facut atunci la sushi) imi trece si raul si foamea .

Cu sportul la fel ... am toata vointa din lume, bai dar ma doare ... nu stiu cum sa explic, alerg si obosesc, mi se suie respiratia in gat, ma doare in piept, nu ma mai simt bine ...si asa nu ma simt bine de la dieta, nu mai pot adauga un al rau care sa vina de la sport ... nu mai pot, pur si simplu.

Trebuie sa ma ia cineva, sa ma lege si sa ma tina ca in lagar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Bufleo, , confirm. Ca exemplu, eu m-am lasat de fumat acum cativa ani (inainte de a ramane insarcinata cu 1 an sau 2) si e mult mai usor sa te lasi de fumat decat sa te lasi de ... mancat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

gata ... mi-am facut parola pe noul forum ... nu imi place pentru ca e nou. Si pentru ca are prea multe poze ... eu intru de la serviciu, nu vreau sute de poze si icoane pe ecran ...

Nu inteleg aia cu FB ...deci daca eu am un cont pe Dc si unul pe FB, pot intra cu amandoua pe DC si pot vedea forumul la fel, de pe ambele conturi ?

Vad ca mai are si o chestie cu "distribuie mesaj" - parca nici asta nu imi place, sa ma trezesc ca imi distribuie cineva mesajele pe FB ...sau numai eu imi pot distribui mesajele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Plec acasa .... Mai, deci maine unde scriem ? Aici sau dincolo ?

Ar fi nasol sa putem scrie in doua parti ...sa vezi atunci nebunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

dar cu butonul de panica ce e?
eu daca vad un buton rosu...greu ma pot abtzine....apas pe el...dar m-a dus la site inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Vad ca mai are si o chestie cu "distribuie mesaj" - parca nici asta nu imi place, sa ma trezesc ca imi distribuie cineva mesajele pe FB ...sau numai eu imi pot distribui mesajele ?


Toata lumea.
Si se putea si pana acum..

See you on the other side: http://comunitate.desprecopii.com/forums/index.php?/topic/71059-manualul-pinguinilor-nu-mai-e-provizoriu/page-30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mai dar aia cu lagarul am spus-o in sensul ca daca nu maninci orice tiroida sau boala ai avea...tot slabesti.

Mergi la inceput