LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!


Nu puteam sa nu intru sa urez si eu:



LA MULTI ANI, ILINCA DRAGA!
SA FII SANATOASA SI IUBITA!!!




In rest noi sintem OK (cat de cat), l-am vazut aseara si pe bebe mic (care inca nu are nume ) are 1200g si creste si misca non-stop, L a inceput gradi de luni, insa surpriza: ea care n-a plans nicio secunda in prima luna, acum dupa astea 2 saptamani de pauza cu boala a inceput sa planga rau dupa noi in fiecare zi (mai ales dupa mine) de mai multe ori pe zi
Azi a inceput cu smiorcaiala de acasa: "NU gadi, NU copii!!!", am plecat intr-un final spre gradi cu scandal si abureala etc. si acolo am lasat-o in niste urlete groaznice, efectiv a fugit edu cu ea pe scari plangand dupa noi
Asta m-a cam dat peste cap, tocmai ce ma bucuram ca nu avem parte de asa ceva, dar situatia vad ca se inrautateste, se trezeste noaptea speriata si ma striga, neaparat pe mine, nu vrea la tati, lui ii striga "Peaca!" apoi "Vino, mami!" si plange cu suspine
Offff!

Eu merg si la job si am si niste cursuri saptamanale acum, sint obosita etc.. parca nu mai am timp de nmk, casa e cu fundul in sus, moralul e jos....




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:


ILINCA LA MULTI ANI! Mami sa te bucuri de ea si toti pruncii pe care ii ai! Multa sanatate si bucurii va doresc!


Somleac stiu avem o gramada de SH si Outleturi de cand cu criza asta :) . Vreau si eu cumva sa ajung prin centru, sa imi iau ceva bun si pentru alaptat. Este un oulet super fain si acolo am vazut multe bluze/camasi largi faine care mi-ar merge. Numai sa ajung acolo, ca pitica mea nu ma prea lasa, poate peste vreo 2 saptamani cand incepe a meu sa-mi lase masina, ca incepe sa mearga bita la servici. Asa el se face tot mai suplu si eu tot trasa prin inelul ... de la butoi.
MsBB vai de mine ce sperietura! Nici nu vreau sa ma gandesc!

Va pup fetele!Nu prea reusesc sa intru! Alaptatul asta imi ia mai toata ziua ca Anastasia asta numai cu titica in gura este. Ieri am facut o luna si am luat 1300 de grame. Deci acuma avem 5300. Si eu care eram stresata ca nu-mi ajunge lapte,sau ca e slab laptele. Intr-una vrea titi, si in somn noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

ILINCA LA MULTI ANI
SA CRESTI FRUMOA SI SANATOS ALATURI DE SUPERBA TA FAMILIE
MAMI MIHA SA FII SANATOASA SI PLINA DE VESELIE SI BUCURIE CA SI ACUMMA BUCUR ENORM CA NE ESTI MEREU ALATURI CU CATE UN GAND BUN PENTRU FIECARE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Am intrat sa urez
la multi ani ilinca!!!!!
Somleac, sa-ti traiasca mezina !

..mmm maine , noua platforma DC, sunt curioasa
da, fetele o las pe Cata, si cu mine se catara peste tot, dar acum s-a dat pe topogan si a continuat alunecarea si dupa ce s-a terminat topoganul...a trecut la milimetru sa nu stearga cu obrajii pe jos...
As vrea sa mai pot iesi si eu cu ei seara in parc, dar asa rau ma dor picioarele cand ajung..stau numai pe scaun si tot ma dor ...se umfla....asta e..
Sambata e ziua sotului, si avem nebunie de musafiri. Facem gratar ca nu am timp de pregateli pentru atatea persoane. Sper sa tina vremea cu noi, sa stam afara cu copilasii.

va puuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanales spune:

La multi ani Ilinca!!Sa ti traiasca fetita si multa putere Somleac
Azi am vazut o mamica cu 5 copii, doi pe langa carut doi in brate si unu in wrap si m-am gandit la tine cu drag,
n b fetelor, mi e dor sa mai am timp..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Morning!

Nu da nimeni si nu bea cafeluta azi ? sau e vineri si ati intrat deja in weekend ?

Eu am dormit pana la 8.20 , piscoata la fel, ea a dat trezirea, ca dupa mine as ma fi dormit ieri m-am simtit obosita si cu fundu`n sus, azi parca sunt mai bine, sa vedem mai incolo spre amiaza/seara, sper piscoata sa nu imi puna nervii pe moatze iar

Planuri de weekend nu avem, sa ne vedem maine ajunsi cu bine sigur facem cumparaturi de papa ca e sexy frigiderul, dar apoi nu stu incotro o sa o apucam , da gasim noi.... cu atatea castele/gradini/ferme/parcuri/zoo.... tragem la sorti

Va urez weekend frumos si ma duc sa imi termin cafeluta si sa imi mai fac una pun si pentru voi ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

va mai ofer si eu o cafeluta ...la pranz

noi suntem la fel, v-am citit dar n-am mai intrat pt ca nimic nou nu se intrevede la orizont..

sunt suparata cu copilasii, am intrat in a 3-a saptamana de boala vlad parca parca ar fi pe final, in sfarsit mucii au devenit albi iar tusea e doar ocazionala..andra in schimb e mai nasol, ieri a tusit non-stop toata ziua, nu a mai mancat de nici nu-mi mai aduc aminte de cand ..nimic in afara de laptele de dimi/seara..de vreo 3 zile nimic nimic altceva..are gatul/amigdalele pline de puncte albe..
acum vreo 3 seri am plecat noaptea cu ei la medlife sa le fac analize ca pleca sotul din tara si am zis ca macar sa-i stiu cu ele recoltate, stateam ca pe ghimpi cu ei asa acasa..si le-am facut din toate secretiile, si lor si noua..gat, nas.. andrei i-a luat si infectie de la ochi ca era in toata splendoarea..si n-a iesit nimic nimic..
nu stiu ce sa mai zic, sambata vreau sa-i fac iar o vizita dr sa vedem pe ce ne mai schimba..nici nu mai stiu de cate ori le-am schimbat remediile si siropurile..

si noi inca suntem cu gatul in pioneze..

mai am o framantare si cu gradi, ca n-am solutie..calculez si le intorc pe toate partile si tot nu vad vreo speranta..

nici weekendul asta nu-l voi serba pe vlad ca nu suntem refacuti, i-am cam tinut in carantina, nici la copiii nostri de pe strada nu i-am lasat..

va pup si va urez weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti, fetelor?
nu mai am chef de munca si am intrat sa vad ce faceti

yvy ce nasol ca plange..cred ca ti se rupe sufletul....draguta de ea, plange si in somn..
era bine sa stai acasa,te odihneai ca dupa nastere vei si si mai obosita. ma bucur ca este bine bebe mic din burtica

felicitas ce s-a grasunit Anastasia ta lapte ai,clar. asa ma bucur cand aud mamici ca alapteaza cand citesc de Anastasia ta ma gandesc la Anastasia mea

strumphitza ce va mai plimbariti, ce fain. acum se mai si incalzeste...este super sa ai tot timpul la dispozitie imi aduc aminte ce fain era sa nu am un program anume
un la piscoata.

miki multa sanatate. nu stiu ce sa zic, ce se intampla de nu mai scapati odata ...atatea analize si toate bune... copilasii tot bolnaviori...nici nu stiu ce sa zic, la cati medici si analize ati fost....cred ca totusi este sistemul imunitar.

madutza distractie placuta in week-end vremea cred ca va fi buna. imi pare rau ca esti asa cu picioarele...este rau si cu statul pe scaun atata timp.

ioanales te inteleg cu timpul ce face puiutul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

roxy cam asa se intampla cub copilasii cand sunt in gradinite
toti sunt la fel
doar ca unii parinti se ingrijoreaza mai mult altii mai putin
toti cu care am vorbit sunt la fel
mucii pana la calcaie permanent
si f greu trec
da totul e ok pana fac febra
cand e si cu febra e mai greu
si nu cred ca e vb doar de imunitate
din moment ce 95% sunt la fel din pacate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

roxy cam asa se intampla cub copilasii cand sunt in gradinite
toti sunt la fel
doar ca unii parinti se ingrijoreaza mai mult altii mai putin
toti cu care am vorbit sunt la fel
mucii pana la calcaie permanent
si f greu trec
da totul e ok pana fac febra
cand e si cu febra e mai greu
si nu cred ca e vb doar de imunitate
din moment ce 95% sunt la fel din pacate

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami, eu zic ca e vorba de imunitate, pt ca pana in 6 ani, copii nu au asa ceva; abia dupa 5-6 ani si-o formeaza/dobandesc..

ca si tine, eu cred ca e un cerc vicios in gradinite, streptococii astia si virusurile se transmit prin stranut/secretii si cum ei stau nas in nas acolo, prin rotatie nu scapam niciodata..decat sa mai creasca ei si sa-si faca rezistenta..

am sunat intre timp si la laborator si se pare ca la secretia de la oki, unde i-a luat proba efectiv direct multa multa infectie..a iesit haemophilus influenze..eu sunt convinsa ca e peste tot, dar daca nu ia proba cum trebuie direct din infectie, nu iese..si probabil asta e explicatia complicatiilor, ca nesuferitul de streptococ asta face, complica lucrurile in caz de raceala/gripa - adica conjunctivite, otite, pneumonii, laringite, faringite, tuse interminabila etc..
asa ca am antibiograma..dar nu-i dau inca antibiotic, episodul e pe terminate oricum..incerc tot cu naturiste si maine merg sa-i vada si doctorul..oricum ea la ochi nu mai are nimic, infectia ia trecut dupa 2-3 granule homeopate..
mi-a mai zis ceva dr de la laborator, ca m-am luat de ea ca nu a testat pneumococicul in nas/faringe ..si mi-a zis ca n-are relevanta in gat/nas pt ca 85-90 % din copii sunt purtatori activi..el da complicatii doar daca coboara la plamani, iar analiza ca sa confirme asa ceva se face doar din sputa de acolo din plamani..la copii aproape imposibil de recoltat zic eu..
asa ca acum vreo 3 luni eu am facut tratament cu antibiotic pt pneumococic iesit in nas la andra, dat de doctor dupa antibiograma..DEGEABA !

si ca sa va mai impartasesc din cunostinte in caz ca va loviti ( eu sper ca nu ) va spun de un antibiotic natural f f bun - Biosept Forte sau Biosept Plus ulei( la copii cica se da doar Plus, insa eu le-am folosit pe amandoua, inclusiv la Andra)..plus ca exista si sirop Biosept pt copii- Sirop Biosept cu Miere si Propolis, care se poate da in cure pt cresterea imunitatii..




Mergi la inceput