Felicitari De_ea! Hai Lai! CIRESELE Mai-Iunie2013

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Simcri, ma distrezi :), nu te controleaza nimeni la bagaj, dar mie mi-a fost utila lista lor. In sala, ei iti cauta in bagaj sa ia hainele lu bb, si ce le mai trebuie. Noroc ca mama le aranjase super de super :). Ia uite lista mea :

Ma valise et celle de bébé


EN SÉJOUR DE MATERNITÉ il est indispensable d'apporter pour le séjour:
- livret de familie
- carte de grupe sanguin
- atestation de Sécurité Sociale
- resultatul analizelor, sau dosarul galben.

PT BEBE (care va fi si minimum necesar pt prima luna) :
6 body
4 pulovarase de lina
3 perechi de sosete (asta nu pun)
6 pijamale
6 babetici (asta nu pun)
4 prosoape(type cape ou drap de bain) (pun 2 numai)
5 scutece de bumbac (asta nu pun)
3 cearceafuri (am numai unu 40/60)


- PT MAMA
1 capot(no way, numai babele le mai vad asa, eu am niste haine)
3 camasi de noapte(facilitent l'allaitement au sein);
1 pereche papuci
5 chiloti d eplasa
1 necesar de toaleta
1 sapun lichid surgras pH
2 prosoape
1 pechet de tampoane speciale maternitate



DACA ALAPTATI :
2 sutiene de alaptat
1 pachet de tampoane pt sani



Pt SALA DE NASTERI :
1 body
1 pulovaras de lina (cum e cald, eu am un lulovaras de bumbac, dar la Maya stiu ca nu au folosit)
1 sac de dormit(taille 3/6 mois)
1 pijama
1 caciula
1 pereche sosete(asta nu pun)
1 cearceaf 40/60
1 paturica
1 scutec de panza (asta nu pun)
1 T-shirt lung (pour la maman)
1 slip jetabil (pour la maman)
1 vaporizator apa termlala


Voilaa, mi se pare ok lista lor.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Irinukaa, schimbu 3, unde esti??? Ma bucur ca sunteti gata pana vine bb :). Vrem poze cu casuta.


Vicky, Printzesone and BB (37+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Neata cu cafea!
Simcri
Flory faina replica!
Vicky spor la bagajele !
Hellie astept cu nerabdare!

Pe mine ma deranjeaza de cateva zile gazele la stomac. Am luat espumisan degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturashhh spune:

Mneata, semnam si noi condica la cafea .
Miche, frumos citatul din pacate nu prea tine la soacra-mea cu diplomatia.Are impresia ca poate sa faca ce vrea din baiatul ei si extrapoleaza si asupra mea.De cand suntem gravizi nu ne-a vazut decat o data pe la inceput si atat.Ei stau la Braila si casoiul lor e un fel de congelator imens, nu mi-am permis o raceala.Acuma nu mai mergem ca daca bebete se grabeste nu vreau sa nasc acolo, deci...daca vrea sa ne vada sa vina la Bucuresti.
Replica Nadiei denota multa intelepciune .
Carmen 333 noi avem un motan.De cand am amenajat oarecum camera lui Ingrid nu l-am mai lasat acolo.Se mai strecoara pe langa noi cand intram sa luam/punem cate ceva, dar il dam repede afara si nu protesteaza.De renuntat la el ne-a frecat soacra-mea la melodie de m-a acrit pana la urma a vazut ca nu-l dam si s-a potolit.Cumnatul meu este mai capos si a intrat intr-un soi de greva: nu vine niciodata la noi in casa.Acuma mi-e teama sa nu ma trezesc ca vrea soacra-mea sa vina sa aiba grija de sot cat stau in spital (o sa vb cu el sa-i spuna sa nu vina caci e in stare sa faca motanul pierdut si atunci razboi iese).Revenind la conviietuirea cu motanul si bebe.Camera lui bebete este spatiu interzis pt motan, mai ales nesupravegheat.In bucatarie oricum nu are voie.Sotul este singurul responsabil cu motanul (periat, nisip).Dupa periat si mangaiat pisoiul i-am si zis schimbat tricoul si pantalonii de trening scuturati bine in baie si dati cu rola de scame ca sa nu avem surprize.Pe parcurs mai vedem.Am o prietena care are 5-6 pisici si de la ea m-am mai inspirat si eu cu regulamentul.Ea a spus ca le-a facut cunostinta de la inaltime pisicilor cu bebe si pana acum totul este in regula, deci se poate.
Referitor la noi: am fost ieri la Medicover sa vedem maternitatea si conditiile erau foarte bune, dupa cum era de asteptat.Eu am o problema cu anesteziile locale(nu-mi prind) motiv pt care noi vorbisem cu medicul nostru deja fara anestezii decat daca este vb de cezariana si atunci direct anestezie totala ca sa nu ne chinuim cu totii.Daca ma duc la alt medic n-o sa ma creada in veci si o sa ma chinuie de-o sa ma ia toti piticii asa ca pastram dr si mergem la Medicover.Pretul pt naturala este 5700 lei (avem un discount de 15% aplicat pt ca dr ne-a anuntat din timp f scurt).Tipa de la vanzari a spus ca o sa incerce sa ne scoata din pret si anestezia pt ca este clar ca nu-mi foloseste.
Asteptam totusi controlul de pe 8 mai ca sa vedem cum este bebete, daca-i totul in regula si pe 9-10 semnam cu Medicover.
Bifez o raceala de toata frumusetea.M-a zapacit tusea si iau Stodal degeaba se pare
Mi-e una mi se pare ca burtica mea nu mai creste si de luat in greutate n-am mai luat de vreo 2 sapt.Daca nici sapt asta nu pun 1-2 kg imi anunt dr-ul.
Hai ca m-am lungit...Zi buna fetelor

+30 Ingrid Marie

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

'Neatza fetelor!

Flafi, ai incercat carbune medicinal pentru gaze? Cica asta direct absoarbe gazele si te scapa de problema.

Fluturash, ma bucur tare ca sunteti bine deocamdata si ca te-ai decis cu privire la doctor. Intr-un fel e mai bine sa ramai cu el (avand in vedere ca sarcina e un pic cu problemute iar el iti cunoaste evolutia), chiar daca efortul financiar e maricel. Iti tin pumnii sa ramana totul in regula pana cat mai aproape de termen.

30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duduta190578 spune:

Neata fetelor,dupa ziua de ieri cu tuse continua cu expectoratii azi vad ca sunt mai bine,cred ca se linisteste.Carmen eu nu am fata la gradi,dar racim intr-o veselie de parca am dormi afara.Eu de cand ma stiu am avut probleme cu amiglalitele,si vad ca fata ma mosteneste.Cand o mai creste incerc sa gasesc o clinica poate i le scot.
Ma intrebai tot tu daca am programare la ceza,in principiu a zis ca a 3-a zi de Pasti ma interneaza,dar mai vad sapt viitoare cand merg iar la un control.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca1109 spune:

Neata!

Fluturash, felicitari pentru decizie!

Noi lenevim in pat. Ma uit la seriale.
Trebuie sa ma duc pana la banca sa imi ridic cardul si la serviciu, dar nu am niciun chef, mai ales ca sta sa ploua.

AMR 1s

Raluca


S 38+ Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Fluturas ma bucurca s-a rezolvat cu medicul! Bravo!
In ceea ce priveste "scapatul/pierdutul pisicii" sper ca era o gluma. Nu vreau sa imi imaginez ce as face cuiva care ar face rau intentionat cainilor mei!

Hellie nu functioneaza, tre sa ma interesez sa vad ceva ceaiuri, regim etc. Ma gandesc ca desi sunt calma s-ar putea sa am niste emotii pe care sa le somatizez asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cita_ralu spune:

Buna dimineata fetelor

Dau un ceai pt mine cu miere si lamaie pt ca am reusit sa racesc, tusesc si ma termina . Am luat de toate, numai sa treaca o data ...

In rest suntem bine, vad ca suntem ok cu fierul, nu avem probleme...

Despre ce ati mai vb voi:

Superstitii/babisme/ bisericisme am si eu o problema mare cu ele, parintii mei sunt ok, insa ma cinodanesc pe tema asta cu prietenea mea cea mai buna , care este de o seama cu mine ( 27 de ani) si care crede toate nebuniile si le respecta. Cand este vb de ea si bebe al ei ii respect decizia si nu comentez, dar cand incearca sa ma invete sau sa-mi spuna din astea ne cam ciundanim . I-am zis de la inceput ca nu vreau sa aud insa cu greu se abtine sa nu-mi arunce vreo "vai ai arsuri, ii creste parul lui bebe" "vai dar nu iti mai lua haine negre ca esti mamica tre sa te imbraci colorat"

Raluca mai ai asa de puntin si o vei tine in brate pe Miruna

Flafi si tu mai ai putin

Miche

Simcri chiar ca toate relele in f.... bebei mele hai ca trece si o sa fie bine

fluturashhh ma bucur ca ati luat o decizie buna pentru voi, totul o sa fie ok

In rest, va pup pe toate (virtual ca sa nu va virusez) aveti grija de voi si ciresei

30 + Matei Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca1109


AMR 1s

Raluca


S 38+ Miruna-Maria


Ma apuca panica la semnatura ta!!!!!!! Inca nu realizez deplin

Mergi la inceput