Ce vopsea de oua?

Ce vopsea de oua? | Autor: Bedrosmart

Link direct la acest mesaj

Care e cea mai buna vopsea de oua?

Eu am folosit anul trecut vopseaua sidefata de la dr Oetker, cea cu abtibilduri in relief. A fost foarte buna ca exercitiu distractiv pentru copil, ca e din aia lichida, care se aplica cu palma. Culorile sunt foarte frumoase, dar palide, pastelate.
As vrea ca anul asta sa fac si cateva oua ROSII, traditionale si nu stiu ce sa folosec.

La dr oetker am vazut ca au si culori clasice, dar doua tipuri de vopsea, lichida sau praf. Mai sunt si unele care se cheama Alex, tot lichide...

Of, sunt in dilema!

Voi ce ati mai folosit in ultimii ani?

B.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Eu folosesc doar coji de ceapa ca nu au chimicale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu am folosit si anul trecut si anul asta vopseaua lichida Carmin (tot de Dr Oetker)
O voi folosi si in luna mai, acum am facut doar cateva oua incondeiate de incercare.
La final, pentru luciu, ouale se ung cu putina grasime (slanina).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

ce sunt dungile negre?cu ce le-ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sunt oua de rata incondeiate.
Am folosit condei, ceara pt incondeiat (e neagra fiindca are in compozitie carbune) dar e foarte buna si ceara de albine de la apicultori, doar ca va fi deschisa la culoare.

Am cumparat anul trecut dintr-un supermarket din oras - kitul de incondeiat, care a cuprins condeiul, ceara si un pliant ajutator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Mama, ce rabdare! Adica rabdare poate as avea si eu, dar copiii nu si nu m-ar lasa sa ma delectez cu asa activitati artistice...

Multumesc pentru raspunsuri, intr-adevar au iesit foarte frumoase ouale.

O sa folosesc si eu vopseaua aia lichida, sa vedem ce-o fi.

Va tin la curent cu rezultatele!

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sa adaugi si otet cand fierbe, asa cum scrie pe instructiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

aceiasi poveste..kit de incondeiat..Off topic:in vara vreau sa ajungem in zona ta (Felix-1 Mai)si voi scotoci la toate targurile intalnite in drum ca de prea mult timp vreau ceva asemanator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Pentru cine vrea sa vopseasca ouale cu culori naturale va recomand sa cititi: Vopsirea oualor de Paste cu vopsea naturala (http://www.desprecopii.com/info-id-11820-nm-Vopsirea-oualor-de-Paste-cu-vopsea-naturala.htm)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

aceiasi poveste..kit de incondeiat..Off topic:in vara vreau sa ajungem in zona ta (Felix-1 Mai)si voi scotoci la toate targurile intalnite in drum ca de prea mult timp vreau ceva asemanator.


Poti sa-ti faci si singura condeiul.
De fapt eu incondeiez oua de la vreo 13-14 ani si pana anul trecut n-am avut un condei cumparat, numai improvizate.
Ceara gasesti la cei ce vand miere.
Pun niste poze sa vezi.

Iar kitul de incondeiat - l-am gasit in Real in 2012, poate si anul asta de Pasti vor aduce. Si nu numai la Oradea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

multumesc mult.voi incerca sa confectionez...si de-mi iese,pun dovezile pe forum!
O noua provocare,merci !

Mergi la inceput