Poze pe facebook

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Eu n-am inteles... au concediat-o si controlat-o be bona in telefon fara ca mai intai sa incerce sa discute cu ea, cu frumosul, ca sa afle de ce a facut/postat pozele? Nu i-au dat nici o sansa sa explice? Cum ziceau si alte fete, poate era doar mandra de copilul pe care il ingrijea, poate habar nu avea de pericolele internetului... Mi se pare cam exagerata reactia, si cred ca au reusit doar sa dea peste cap copilul, care nu va intelege de ce nu mai poate veni bona (asta bineinteles daca au fost apropiati...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

N-am avut bona in copilarie, ca m-au crescut bunicii. La fel, copiii mei au marele noroc sa fie crescuti de bunica.
In schimb, la noi in FAMILIE a existat bona verisoarei mele. Rspectiva bona a trait in FAMILIE vreo 15 ani (era interna, deci si dormea in casa matusii mele). Isi petrecea cu noi (bunici, parinti, verisori, unchi, matusi) tot timpul, inclusiv sarbatorile si, vara, concediile la munte, la mare sau la tara, la strabunici, in FAMILIE.

Bona verisoarei mele era o femeie simpla, de la tara, care avea doar cateva clase, avea grija de copil, dar facea si multe treaburi in casa. Toti o respectam pentru devotamentul ei si pentru munca neobosita pe care o facea pentru noi. Lunar, in afara de salariu, i s-au platit darile la stat (da, chiar si pe vremea lui ceausescu exista aceasta posibilitate), ca sa aiba pensie la batranete.
O chema Tanti Florica (s-a prapadit intre timp). Pe vremea aia, faceam noi poze cu ea, nu ea cu noi, sa avem amintire.

O bona care sta 10-12 sau poate chiar 24 de ore pe zi cu copilul nu este o servitoare. Eu n-as vrea sa aiba grija de copilul meu o servitoare. Eu as vrea, daca as avea nevoie, sa gasesc pe cineva in care sa pot avea aceeasi incredere ca si intr-un membru al FAMILIEI si care sa-mi iubeasca copilul suficient de mult incat sa faca poze cu el (in ipostaze decente, nu cred ca se pune problema ca ar putea fi altfel).

Chiar daca platesti pe cineva, nu e neaparat nevoie sa-l tratezi ca pe un servitor, daca isi face corect si cinstit munca pentru care e platit. Asta e parerea mea.

Cat despre facebook, asta-i lumea in care traim. Eu vad in parc toti parintii cu aparatele foto si smartphonurile facand in prostie poze plozilor care sa le puna rapid on-line. Nu stiu ce atata fas...

Auzi, sa nu mai faci poze de grup la scoala...

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Am inteles. Asta-i legea (unde e), nu-i tocmeala.
Totusi, mie imi sunt dragi pozele mele de la gradinita, scoala, unde apar cu colegii mei.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


si mie imi plac, am poze cu copii de nici nu mai stiu cum ii chema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Exagerare in toata regula.

Maine poimaine unii or sa-si trimita copiii la scoala, pe strada, la teatru, in tabere, cam asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

In vremea adolescentei mele nu exista FB.
Dar erau aparate de fotografiat. Zau ca erau.
Si mai erau si oameni nebuni.
Unu din asta m-a pozat pe furis.

Nu va mai spun ce facea cu poza mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

suntem parinti...si cat la suta din timp ne atrage atentia o poza cu alt copil decat al nostru?o secunda il privim,vedem ca e frumusel foc sau are o sclipire in privire,apoi il uitam...
Apoi o alta problema?despre nepotica mea am aflat ca e olimpica la mate datorita unui link trimis de o fata de pe forum care m-a dus la un ziar care ii lauda pe copiii destepti.Credeti-ma in afara fetitei pe care o cunosc,n-am retinut nici un chip.
In aceiasi oala e fiu-miu care apare in pozele de la echipa ,poze de joc sau de prezentare.
. Este un risc asumat,traiesc printre oameni,risc sa apar accidental in pozele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

[quote]citat din mesajul lui andacos

[quote]
Dana, sunt paranoici de cand au avut scandaluri cu niste cretini de oameni care lucrau in gradinite si au pozat copiii ilegal. Pana si cand te angajezi in Child Care scrie clar in contract ca nu ai voie sa pozezi. Cand scriem fisele de observatii si pozam un copil facand o activitate anume trebuie sa mazgalim cu creionul chipul altui copil aparut in poza. E legea confidentialitatii si daca o incalci cu cea mai mica chestie, risti nu numai sa pierzi dreptul de a lucra in domeniu dar si juridic.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Laura,eu d eparintzi spun ca sunt paranoici,nu de angajatzi!Ei se supun unor reguli...insa euu ca parinte sa-mi scot copilul din poza de grup,ca...am auzit eu niste "specilaisti"ce spuneau ...mie mi s epare deplasat,extrapolat...paranoia intr-un cuvint!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Fetelor nu a-ti inteles....
Eu nu m-am referit dooar la bona,nu stiu ce o fi fost intre ei de fapt. eu au zis ca au dat-o afara imediat.
Mie nu mi se par normale aceste comortamente,dar aud tot felul de chestii in jur,parinti care imi trimite poze prin mail,odrasla lor....deci?
Ce riscuri sunt de acesti parinti procedeaza asa ...ca eu nu mai inteleg nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

cei care trimit poze exclusiv prin email sunt parinti care desi au conturi pe siteuri de socializare nu posteaza pe aceste conturi poze cu copii din principiu;

sau parinti care nu au conturi pe siteuri de socializare si nici albume photo pe internet pentru ca stiu ei ca pot fi identificati si localizati geografic chiar daca nu dau detalii si date personale;

mai sunt parinti care vor ca pozele cu copii sa fie vazute doar de rude si prieteni si nu de tot mapamondul....

altii sunt loviti de vedetism, vad la tv cum isi ascund copii de camerele foto niscai J Lo sau BrAngeline si isi imagineaza ca fac parte din aceeasi categorie daca se comporta la fel (sa fie la ei!)

si mai sunt oameni care nu suporta ideea ca exista riscul ca cineva sa foloseasca poza copilului in scopuri comerciale....era un caz cu niste americani sau australieni care au postat o poza cu familionul lor (mama, tata si vreo 2-3 copii) in culmea fericirii...razand cu gurile pana la urechi...in fine s-a intamplat ca niste prieteni de-ai lor plecati intr-un tur al europei sa-i vada, in nu-s ce tara, ranjind pe peretii unui supermarket... li se luase poza de pe net si era folosita ca logo pentru respectivul magazin

etc. cate cazuri atatea motive...

ps. eu am poze si pe fb si pe hi5 si trimit si pe email la prieteni si rude care nu au cont fb si vor sa-mi vada fetita (am niste amici care nici nu concep sa acceseze pagina fb (fara a fi logati) cica si pagina de login le fura datele din calculator sau le inregistreaza locatia (eu habar nu am, nici nu studiezi chestiunea ca nu cred ca as pricepe mare lucru....)

Mergi la inceput