Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Psi da. Cand avem 30-40 ani, ni se pare o viata de om.

Cand om avea 70, o sa ni se para juma' de viata de om.

Iar la 100, o treime

Dar deocamdata suntam la o viata de om. Ohhh ce departe in trecut imi par tot ce spui tu aici...parca ar fi fost acu' vreo 100 de ani, nu 30...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R
Trebuie sa facem ceva in plus ca sa fim macar la nivelul de plutire, sa ne zbatem acuma ca apoi la 50-60 de ani sa nu ajungem in aceeasi situatie.



ok, dar ce?

- pensie privata? - daca dau faliment companiile de pensii?
-bani in banca? - daca dau faliment bancile sau se intampla ceva de genul manevrei cipriote, dar mai drastica
-aur si bijuterii - sub saltea? (dormi linistit?) sau la banca? (vezi punctul 2, faliment bancar)
- proprietati - ce se intampla in caz de razboi, revolutie?
- compentente (ce fel?) - ce relevanta mai au in cazul unei situatii de criza profunda/razboi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Elena_R
Trebuie sa facem ceva in plus ca sa fim macar la nivelul de plutire, sa ne zbatem acuma ca apoi la 50-60 de ani sa nu ajungem in aceeasi situatie.



ok, dar ce?

- pensie privata? - daca dau faliment companiile de pensii?
-bani in banca? - daca dau faliment bancile sau se intampla ceva de genul manevrei cipriote, dar mai drastica
-aur si bijuterii - sub saltea? (dormi linistit?) sau la banca? (vezi punctul 2, faliment bancar)
- proprietati - ce se intampla in caz de razboi, revolutie?
- compentente (ce fel?) - ce relevanta mai au in cazul unei situatii de criza profunda/razboi?




Da, corect. Nici nu stii incotro sa te indrepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

A-Iulia, nu stiu :). Cred ca sunt si la o varsta ingrata, nu mi-e clar cat tine viata (activa). Si mi-e teama de mor de batranete. traiesc acum foarte boem si nu e ok, dar nici nu am niciun pic din incredere in "sistem". tocmai pentru ca am vazut recent cum ti-o trage sistemul, doar pentru ca poate. nu mai vorbim de o stare cu adevarat critica...

deci, daca are cineva o formula sigura de investitii, poate mi-o zice si mie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hmm...pai se promovau pensiile private? cele cu randament 3% pe an? (sau cat au in US/Canada, mai mult? chiar nu vreau sa jignesc cu ceva, dar aici cam atat e...adica nimic)

Din pacate solutiile cu beneficiu maxim nu se vehiculeaza pe forum, din motive clare. Fiecare le tine pentru el. Portocalia, o sa trebuiasca sa le gasim singurele. Promit ca daca gasesc ceva iti dau PM



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

3% e putin, eu tintesc la o medie de 10% pe an, dar nu e garantat, fluctueaza in fiecare zi, nici nu vreau sa il urmaresc ca ma ia tensiunea. Deocamdata piata a mers bine (post 2008) dar nu se stie niciodata. Daca e sa stau pe return-ul garantat, atat e si aici 3%.

Daca ar fi o solutie sigura toata lumea ar aplica-o. Eu prefer sa fiu optimista si sa nu ma gandesc la apocalipsa sau alte probleme. Daca e sa ne gandim asa, ce rost are sa mai mergem la lucru sau sa ne zbatem zi de zi pt o viata mai buna? Mai bine traim de la salariu la salariu si ne lafaim cat putem acum ca si asa nu apucam sa culegem roadele in 30 de ani. Ca si in fabula greierele si furnica Nu, eu consider ca asta e o gandire gresita si prefer sa iau acum un risc (calculat) ca sa nu plang mai tarziu. Iar daca e sa se intample ceva de asemenea magnitudine, toti vom fi afectati oricum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Hmm ... Ce facem, mai comunicam in scris aici sau asteptam ziua de maine? Sau avem voie deja in platforma noua?

Eu voiam sa zic ca mie imobiliarele mi se par cea mai buna investitie. Nu in US si Canada, dar in Europa, unde densitatea populatiei este si va ramine mare, ca sa nu mai vorbim de crestere. Parintii sotului din asta traiesc, au doua case inchiriate, asta e pensia lor. Noi avem pensie privata, platim o caruta de bani, dar e mai degraba o polita de asigurare, ma rog, e o chestie veche si nu mai exista ca optiune dar e si scutita de taxe complet si inainte si dupa scoaterea banilor. Si tot asa, putem alege ce fonduri vrem, cam ce risc. Nu se compara cu dobinda la banca, cel putin acum dobinda e atit de mica incit poti tine banii linistit la saltea. Eu vreau sa mai cumpar o casa, sa o inchiriem si sa se plateasca singura pina la pensia noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

va felicit pt "panta" pe care ati adus subiectul. Pt mine e ft util. important, practic sa aflu cat mai multe.

Mergi la inceput